Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 17 Styczeń 2021, imieniny Antoniego i Rościsława
Szukaj w serwisie:    

Hotel na Ostrowie Tumskim - czy będzie dziwnie?  2019-09-22

Hotel na Ostrowie Tumskim - czy będzie dziwnie? Ostrów Tumski to we Wrocławiu miejsce szczególne - najstarsza część miasta, historyczne miejsce, bardzo lubiane przez turystów a wciąż zaskakująco spokojne, także w sezonie.
Położone 20 minut spacerem od Rynku Głównego.
To obszar kilku wysp, kanałów, mostów i kładek, zielni i historycznej zabudowy - piękny fragment miasta.
I oto otworzył się na tym wyjątkowym obszarze duży, nowoczesny hotel: pięciogwiazdkowy Hotel The Bridge, mający 184 pokoje i 6 kondygnacji naziemnych.
A w pełni nazwy? Hotel The Bridge MGallery by Sofitel. Czyli francuska robota.
Czy to dobry pomysł i właściwe miejsce?
Nie pora na dywagacje. Miasto zgodę wydało, projektanci dołożyli starań by wkomponować niemały budynek w układ zabudowy Ostrowa Tumskiego.
Bryła i wnętrza, tak jak zastosowane materiały - miały za zadanie wpisać obiekt w otoczenie.
Czy to się udało, a to każdy niech odpowie sobie sam, oczywiście po wizji lokalnej hotelu i jego otoczenia.
Jeśli coś budzi wątpliwość redakcji - to organizacja ruchu samochodowego wywołanego nowym hotelem, w tym autokarów grup turystycznych.
Przyszłoroczny sezon letni pokaże, jaki jest wpływ działania hotelu na jego najbliższe otoczenie i układ uliczek Ostrowa Tumskiego.
Miejmy nadzieję, że i tę kwestię projektanci rozstrzygnęli wzorowo.

(dg)
Fot. za urbanity.pl

Nie może być hotel? Zbuduj biurowiec. A potem przekształć  2011-07-17

W Polsce wciąż wiele jest możliwe. Chcesz wybudować hotel? Po pierwsze: sąsiedzi mogą oprotestowywać każdy twój ruch, od projektu począwszy. Poza tym, urzędnicy mogą nie wydać zgody na obiekt hotelowy, kierując się przepisami prawa np. budowlanego, lub bezpieczeństwa pożarowego, lub ustawy o uzdrowiskach, albo zapisami lokalnych planów. Czyli że co? Nie wybudujesz hotelu tam gdzie chcesz? Wybudujesz. Tylko trzeba wiedzieć jak się za to zabrać.

Oto modelowy przykład z Krakowa
Ulica Henryka Siemiradzkiego przy skrzyżowaniu z ulicą Łobzowską to w Krakowie całkiem dobry adres na działalność hotelarską. Podobny stąd dystans do Dworca Kraków Główny i Galerii Krakowskiej, co do Rynku Głównego, czyli niespełna kilometr, 10-12 minut spacerkiem. To stara część Krakowa, przyjemne centrum, gdzie w zasadzie jedyną niedogodnością dla turystów jest parkowanie. Za to sporo zieleni, ruch samochodowy uspokojony, w miarę cicho i w oddaleniu od ruchliwych krakowskich arterii, choć dogodnie bo do alei Juliusza Słowackiego 400 metrów - więc skomunikowanie dobre.

Co zrobić, gdy w warunkach zabudowy zapisano, że na części atrakcyjnej hotelarsko działki nie można pobudować budynku zbiorowego zamieszkania?
Dlaczego? Na przykład ze względu na niedostateczne nasłonecznienie według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Albo gdy zachodzi obawa, że sąsiedzi mieszkający po sąsiedzku nie będą chcieli: turystów hałasujących do rana, imprez w pokojach, głośnych rozmów przed budynkiem w środku nocy, zapachów z kuchni przez cały dzień, dostaw o piątej rano, turkocących walizek i rozśpiewanych powrotów nad ranem?

Projektuje się wówczas budynek lub jego część jako biurowy. Sąsiedzi łatwiej zaakceptują sąsiedztwo budynku biurowego niż hotelu a i wymogi mniej rygorystyczne niż przy budynku zbiorowego zamieszkania.
Że to kłopot i trzeba będzie później dużo przeróbek budowlanych po odbiorze budynku i uzyskaniu zgody na użytkowanie? Nic takiego!

Usłużni projektanci
Projektanci od pierwszych kresek zaprojektują docelowy - hotelowy układ budynku i jego pomieszczeń. Jak to zrobić? Bo jednostka mieszkalna w hotelu musi mieć łazienkę, a pokój biurowy nie?
Ano tak: każdy pokój biurowy będzie miał np. pomieszczenie socjalne, gospodarcze, lub magazynek. Każde oczywiście z wodą i odpływami. No i wentylację. I WC z przedsionkiem dla komfortu pracowników biurowych. Oraz - jeśli w przyszłości ma w pokoju hotelowym być aneks kuchenny - w projekcie będzie wnęka na zabudowę szafą.
I tak zaprojektowany budynek będzie 'biurowy' zgodnie z wymogami formalnymi i przepisami, a w praktyce będzie gotów do bycia obiektem hotelowym.
Wystarczy że na odbiorach pokoje będą wyglądały na biurowe, czyli nie będzie żadnych mebli, te wstawi się po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Korzyść jest jeszcze taka, że budynku nie musi odbierać sanepid a straż pożarna też na inaczej budynek sprawdzi niż hotelowiec. Takie przepisy.

Skategoryzować się tego nie da
Budynku biurowego nie da się skategoryzować.

 

Prawdziwie luksusowa konkurencja na warszawskim rynku  2019-06-26

Prawdziwie luksusowa konkurencja na warszawskim rynku
Eugenia de Montijo, Autograph Collection, Madryt
Podobno nie ma hoteli ponad pięciogwiazdkowych. Choć Azjaci i Arabowie twierdzą, że ich hotele mają 6 a bywa że i 7 gwiazdek. Skrajny luksus dla wybranych nieliczony jest jednak gwiazdkami - tych w Europie będzie maksymalnie pięć - ale wartością dodaną i unikalnością dostępną dla wąskiej grupy. Jeszcze niedawno na polskim rynku nie było hoteli prawdziwie...

Jak ten czas leci. Gdański Qubus ma 10 lat  2019-06-17

Jak ten czas leci. Gdański Qubus ma 10 lat Gdy się otwierał, leżał 'z boku', 'poza starym miastem', 'za daleko'. Od gdańskiego starego miasta oddzielała go ważna arteria komunikacyjna: Podwale Przedmiejskie. Po trzy pasy ruchu w każdą stronę plus do tego tory tramwajowe środkiem. Nie-do-przejścia. Hotelarze się dziwili, goście kręcili nosem. A dzisiaj? Zabudowa Wyspy Spichrzów...

Mercure 'nigdzie'. Intrygująca lokalizacja  2019-06-11

Mercure nigdzie . Intrygująca lokalizacja Ursus i Włochy to dzielnice Warszawy. Do połowy lat 50 XX wieku Włochy (bliżej Warszawy) były niepodległym, podwarszawskim miasteczkiem, graniczącym ze stolicą. Pod 1951 roku stały się jego dzielnicą. Ursus był miastem do 1977 roku, i spotkał go ten sam los: został dzielnicą Warszawy. W planach zagospodarowania były to dzielnice przemysłowe i mieszkaniowe. Na...

Sanatorium dla gruźlików. Miał być hotel będzie Centrum Muzyki  2019-05-30

Sanatorium dla gruźlików. Miał być hotel będzie Centrum Muzyki Jak donosi rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w historycznym Pałacu Kronebergów w Wieńcu w gminie Brześć Kujawski urząd stworzy Kujawskie Centrum Muzyki. A prawie równo 10 lat temu, w wakacje roku 2009 trwały przymiarki do przekształcenia zespołu parkowo-pałacowego w 4 lub 5 gwiazdkowy hotel SPA z zapleczem...

Legalne absurdy kategoryzacji  2019-05-17

Legalne absurdy kategoryzacji Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 roku (z późniejszymi zmianami) w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie zawiera tabele a w nich ponad 130 warunków. Wymogów, spełnienie których warunkuje zaszeregowanie aplikującego o...

Hotel w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości?  2019-05-15

Hotel w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości?
Fot. Piotr Mizerski. Polska Press
Przy ulicy Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie mieści się najsłynniejsze ostatnimi laty biuro: to siedziba partii Prawo i Sprawiedliwość - partii politycznej, założonej w maju 2001 roku przez panów Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Jak podaje Wikipedia: 'w wyborach parlamentarnych w 2015 komitet wyborczy PiS uzyskał 37,58% głosów, zdobywając 235...

Miał być koniec OTA i raj dla hotelarzy ...  2019-05-08

Miał być koniec OTA i raj dla hotelarzy ... On-line Travel Agency [OTA] - to internetowe witryny turystyczne [nie mylić z metawyszukiwarkami], które zajmują się mniej lub bardziej zaawansowanym pośrednictwem między klientami branży turystycznej w tym hoteli a wytwórcami produktów turystycznych w tym obiektami hotelowymi, noclegowymi. To takie platformy łączące kupujących i sprzedających, z...

Z ORBISem znów do Bułgarii?   2019-04-11

Z ORBISem znów do Bułgarii?
Fot. Archiwum PBP Orbis
W latach 70-ch i 80-ch XX wieku wczasy w Bułgarii np. w Złotych Piaskach należały do szczytu marzeń wielu Polaków wypoczywających na działkach, pod namiotem na polu namiotowym - nawet nie na kempingu! - lub w ośrodku Funduszu Wczasów Pracowniczych albo po prostu 'u rodziny' czy to w mieście, czy to na wsi.
Szczęśliwcy - ówczesna...

Automatyka hotelowa. Moda? Niekiedy bez sensu ...  2019-04-01

Automatyka hotelowa. Moda? Niekiedy bez sensu ...
Goście nie lubią wynalazków komplikujących życie ...
Dostawcy techniki i technologii do obiektów hotelowych ofensywnie proponują hotelarzom tzw. automatykę hotelową. Oglądając prezentacje i słuchając argumentów można odnieść wrażenie, że ma to być cudowne antidotum i remedium na wszelkie hotelowe bolączki. I na pewno automatyka wspomaga w pracy niektóre obszary obiektu hotelowego, skraca czas...

Dom seniora w nierentownym hotelu  2016-06-23

Dom seniora w nierentownym hotelu
Fot. Fotolia PureStock

Nie wszystkie hotele odnotowują z roku na rok coraz lepsze wyniki. Pokłosiem dotacji unijnych jest wiele obiektów, które nierzetelnie zaplanowane i zaprojektowane - nie radzą sobie na rynku usług hotelarskich. Za mało pokoi, za duże powierzchnie wspólne, zła lokalizacja, zła funkcjonalność, zbyt duże kredytowanie - to kilka...

Było molo, jest i hotel   2016-06-01

Było molo, jest i hotelW Sopocie został otwarty Molo Hotel. Obiekt oferuje 70 klimatyzowanych pokoi.  Do dyspozycji gości pozostaje również podziemny, nadzorowany parking, restauracja sieci Sphinx Restauracje typu casual dining, dwie sale konferencyjne na 60 i 80 osób oraz
salon kosmetyczny. Hotel zaprojektowano na wzór skandynawskich i nadmorskich kurortów. Wnętrza, jak...

Częstochowa wciąż czeka czterogwiazdkowego hotelu ...  2015-12-01

Częstochowa wciąż czeka czterogwiazdkowego hotelu ...
Fot. Janusz Strzelczyk

Częstochowa - duże miasto na prawach powiatu w województwie śląskim. W 2012 roku liczyło ponad 235 tys. mieszkańców. To miasto niewiele mniejsze od np. Gdyni. W odróżnieniu jednak od Gdyni Częstochowa wciąż nie ma 4* hotelu. Gdy tymczasem kilka znacznie mniejszych od Częstochowy miast: Toruń (200 tys. os.), Kielce (200 tys. os.), Rzeszów...

Kto to mógł przewidzieć? Marriott kupuje Sheratona  2015-11-19

Kto to mógł przewidzieć? Marriott kupuje Sheratona

Starwood Hotels & Resorts Worldwide ma ponad 1.200 obiektów w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 180 tys. pracowników. W branży hotelarskiej działa w trzech formach: jako właściciel, jako operator i jako franczyzodawca.
To lewiatan światowego hotelarstwa.
Ale w połowie 2016 roku Starwwod będzie miał nowego właściciela:...

Warszawie przybędzie Holiday Inn w centrum  2015-11-16

Warszawie przybędzie Holiday Inn w centrum

254 pokoje będzie liczył nowy hotel Holiday Inn Warsaw City Centre. Powstanie na działce u zbiegu ulic: Żelaznej, Twardej i Złotej zaledwie 300 metrów od Dworca Centralnego. Budynek miał będzie 14 kondygnacji naziemnych, a koszt jego wybudowania inwestor szacuje na 25 milionów euro (€).
Prace budowlane mają rozpocząć się w I kwartale 2016 roku...

Będzie Nowa Motława z hotelem   2015-07-02

Będzie Nowa Motława z hotelem
Fot. Kozikowski Design
Hotel ze 174 apartamentami powstanie w ramach kompleksu Nowa Motława realizowanego w Gdańsku na Wyspie Spichrzów. Kompleks będzie składał się z 298 apartamentów mieszkalnych o powierzchni od 27 do 74 mkw. oraz 174 apartamentów hotelowych o powierzchni od 22 do 41 mkw. Architektura pięciu połączonych ze...

Hampton by Hilton w Wolnym Mieście   2015-06-10

Hampton by Hilton w Wolnym Mieście
Fot. Satoria Group
Sieć Hilton Worldwide osiągnęła porozumienie w kwestii budowy nowego hotelu kategorii ekonomicznej Hampton by Hilton w Gdańsku. Otwarcie Hampton by Hilton Gdansk Old Town planowane jest na 2017 rok. Obiekt będzie działać na podstawie umowy franczyzowej pomiędzy siecią Hilton Worldwide a spółką VHM Hotel Management Sp. z.o.o....

Rusza budowa hotelu B&B w Łodzi   2015-06-15

Rusza budowa hotelu B&B w Łodzi
Fot. B&B Hotels
Sieć hoteli ekonomicznych B&B Hotels kontynuuje rozwój w Polsce i startuje z kolejną inwestycją. Nowy obiekt powstanie w Łodzi przy al. Kościuszki 14. Siedmiokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ok. 4 tys. mkw. pomieści 149 pokoi, w tym między innymi pokoje dla osób niepełnosprawnych i pokoje rodzinne. Hotel B&B w Łodzi...

Spada jedna gwiazdka   2015-04-06

Spada jedna gwiazdka
Fot. apsz
W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba hoteli w Polsce wzrosła o tysiąc. W tym samym czasie liczba hoteli o standardzie jednej gwiazdki, mimo znacznego złagodzenia przepisów kategoryzacyjnych ułatwiających uzyskanie przez obiekty noclegowe „pierwszej” gwiazdki i miana hotelu, zwiększyła się jedynie o… 5...

Europa wznosi 910 nowych hoteli   2014-09-08

Europa wznosi 910 nowych hoteli
Fot. apsz
W Europie powstaje obecnie 910 nowych hoteli ze 145 244 pokojami, wynika z najnowszego, obejmującego dane za lipiec 2014 r., raportu firmy badawczej STR Global. Prawie tradycyjnie na Starym Kontynencie, największym placem budowy obiektów noclegowych pozostaje Londyn, w którego łańcuch rozwojowy obejmuje 5110 pokoi. STR...

Orbis inwestuje 45 mln zł i liczy na 24 nowe hotele   2014-08-28

Orbis inwestuje 45 mln zł i liczy na 24 nowe hotele
Fot. apsz
W najbliższym czasie Orbis SA zainwestuje niemal 45 mln zł. Tyle wynoszą przyszłe zobowiązania inwestycyjne wynikające z zawartych już umów, informuje spółka w skonsolidowany sprawozdaniu Grupy Kapitałowej Orbis za pierwsze półrocze 2014. Największe kwoty związane są z modernizacją hoteli Orbis w Gdyni...

Hotele na Okęciu: jeden większy, drugi „otwarty”  2014-08-21

Hotele na Okęciu: jeden większy, drugi „otwarty”
Fot. mw
Na 19 września, piątek zapowiada wielkie otwarcie Airport Hotel Okęcie. Rozbudowany obiekt przy 17 stycznia w Warszawie powiększył swą bazę noclegową ze 170 do 263 pokoi, zaś baza konferencyjno-bankietowa wzrosła do 15 sal. Warto podkreślić, że trwająca niespełna dwa lata rozbudowa obiektu została zakończona...

Kryzysu niby nie ma, ale condo boom trwa   2014-08-13

Kryzysu niby nie ma, ale condo boom trwa
Fot. apsz
W Polsce inwestorzy wznoszą obecnie lub zamierzają postawić w najbliższej przyszłości kilkadziesiąt mniejszych lub większych obiektów w systemie condo, czyli… współwłasności. Skąd taki boom? Boom? To nie boom ale kryzys.

Radisson Blu u ujścia Świny   2014-08-04

Radisson Blu u ujścia Świny
Fot. Zdrojowa Invest
Pierwszy 5-gwiazdkowy hotel w Świnoujściu będzie funkcjonował pod marką Radisson. Powstanie w ramach Baltic Park Molo – budowanego za ponad ćwierć miliarda złotych – największego kompleksu hotelowo-apartamentowo-usługowego na Wybrzeżu.
Grupa hotelowa, w której skład wchodzi sieć Radisson Blu Hotels & Resorts...

W roku 2013 Bristol za 60 mln euro, w tym roku…  2014-07-31

W roku 2013 Bristol za 60 mln euro, w tym roku…
Fot. The Luxury Collection
W Polsce na sprzedaż wystawione jest niemal pół tysiąca obiektów noclegowych. Chociaż liczba  może wydawać się duża jest to niespełna 5 proc. obecnych na rynku hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, domów wycieczkowych i innych turystycznych obiektów noclegowych.
Chociaż inwestorzy mają w czym...

Od roku 2007 w Polsce nie powstało ponad 1,2 tys. hoteli   2015-04-17

Od roku 2007 w Polsce nie powstało ponad 1,2 tys. hoteli
Fot apsz
Co piąty z anonsowanych przez inwestorów hoteli w Polsce nie powstaje nigdy, niemal co drugi projekt nie zostaje uruchomiony w zapowiadanym terminie, w przypadku co dwudziestego projektu inwestycyjnego opóźnienie jest dłuższe niż trzy lata.
Redakcja „Hotelarstwa” przeanalizowała ponad 800...

W 2015 Hampton we Wrocławiu   2014-07-25

W 2015 Hampton we Wrocławiu
Fot. West Real Estate
Na rok 2015 planowane jest otwarcie hotelu Hampton by Hilton Wrocław City Center West we Wrocławiu. Obiekt zaoferuje 100 pokoi, centrum fitness oraz restaurację. Hampton by Hilton powstanie na mocy umowy pomiędzy Hilton Wordwide a spółką zależną od notowanej na New Connect West Real Estate SA. Za realizację inwestycji odpowiada...

Tak wycenić hotel, by nie wyjść na jelenia  2014-07-24

Tak wycenić hotel, by nie wyjść na jelenia
Fot. apsz
Na ponad pół miliarda złotych można szacować wartość transakcji dokonanych na wtórnym rynku obiektów noclegowych w roku 2013. Mimo stosunkowo wysokiej wartości rynku jaką osiągnął i rosnącej liczby obiektów oferowanych na sprzedaż, sfinalizowanych transakcji jest mało. W pierwszej kolejności sprzedają się obiekty...

Polska, Rosja i Ukraina będą hotelową potęgą   2014-07-23

Polska, Rosja i Ukraina będą hotelową potęgą
Fot. apsz

Liczba pokoi w hotelach w Polsce, Rosji i na Ukrainie wzrośnie w najbliższych latach o 18 procent, czyli o około 32,7 tys. pokoi. Wspomniane kraje będą wkrótce posiadały 46-proc. udział w rynku pokoi hotelowych w Europie Wschodniej, szacują analitycy z firmy STR Global.
Według...

Jak inwestować w hotel, to tylko przy lotnisku   2014-06-28

Jak inwestować w hotel, to tylko przy lotnisku
Fot. apsz
Dobra wiadomość dla hotelarzy: na ryku noclegowym istnieją nisze rynkowe, w których podaż nie nadąża za popytem. Zła wiadomość dla inwestorów: dzieje się tak w Stanach Zjednoczonych, a – przynajmniej na razie - nie w Polsce.
O jaką niszę chodzi? O hotele przy lotniskach.
Jak wynika...

Więcej lotnisk niż hoteli   2014-06-29

Więcej lotnisk niż hoteli
Fot. Hilton Garden Inn
W Polsce mamy czternaście portów lotniczych i… tylko osiem hoteli, które można by uznać za „przylotniskowe”. Gdyby nie mniejsze lub większe perturbacje przy budowie kolejnych obiektów ten elitarny klub liczyłby dziś przynajmniej 10 hoteli.
W czwartym kwartale 2014 roku, a nie w lecie, jak wcześniej anonsowano,...

Hotel Qubus w Złotoryi zainwestował w 7 łazienek   2014-06-26

Hotel Qubus w Złotoryi zainwestował w 7 łazienek
Fot. Qubus Hotel
Trzygwiazdkowy Qubus Hotel Złotoryja zlokalizowany w centrum miasta, zakończył pierwszy etap planowanych prac remontowo-modernizacyjnych. Nowy wygląd zyskało 7 łazienek mieszczących się w pokojach hotelowych oraz przynależący do hotelu duży, słoneczny taras. Planowany jest jeszcze „lifting” pokojów 2-osobowych.

Potencjał tkwi w hotelach ekonomicznych  2014-05-29

Potencjał tkwi w hotelach ekonomicznych
Fot. mw
W Polsce pod markami międzynarodowych sieci działa obecnie 140 hoteli. Chociaż nadal przeważają obiekty o standardzie 4-5 gwiazdek, to przybywa przede wszystkim hoteli ekonomicznych. Specjaliści szacują obecny potencjał polskiego rynku hoteli ekonomicznych na około 160-180 obiektów. Oznacza to, że gdyby dziś na rynku pojawiło...

Gdyński rynek inwestycji hotelowych   2014-05-05

Gdyński rynek inwestycji hotelowych
Fot. apsz
Jeszcze trzy, cztery lata temu wyglądało na to, że baza hotelowa Gdyni wzrośnie o 400-500 pokoi, czyli o ponad połowę. Deklaracje inwestorów pozwalały przypuszczać, że do roku 2014 powstaną co najmniej trzy nowe hotele. Dodatkowo w pobliżu basenu jachtowego miał zacumować eksperymentalny, podwodny hotel. Natomiast...

Wzrośnie baza noclegowa Czarnej Góry  2014-04-29

Wzrośnie baza noclegowa Czarnej Góry
Fot. Apartamenty Czarna Góra
Aparthotel ze 142 apartamentami, parkingiem podziemnym i bogatym zapleczem rekreacyjno-usługowym, powstanie w Stroniu Śląskiem, w województwie dolnośląskim. W obiekcie znajdzie się m.in. basen, spa, restauracja z tarasem oraz centrum konferencyjne. Rozpoczęcie budowy planowane jest na III kwartał bieżącego roku....

Sheraton Mazury Lakes popłynął, ale wychodzi jajo z Hiltonem   2014-04-28

Sheraton Mazury Lakes popłynął, ale wychodzi jajo z Hiltonem
Fot. apsz
Hotel, który miał działać na Mazurach jako Sheraton nigdy nie powstał, kosztował jednak inwestorów 36 mln zł. Natomiast we Wrocławiu rozpoczyna się właśnie budowa kompleksu, w którym od czterech lat miał działać hotel Hilton. Mimo iż w roku 2008 kompleksu jeszcze nie było, został wyróżniony w Cannes...

Ikea wznosi gdyńskiego Marriotta   2014-04-25

Ikea wznosi gdyńskiego Marriotta
Fot. apsz
Wznoszony budynek przyszłego hotelu Courtyard by Marriott w Gdyni osiągnął właśnie wysokość piątej kondygnacji. Ośmiopiętrowy obiekt, który wejdzie w skład kompleksu Gdynia Waterfront, zlokalizowanego przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Sea Towers, zostanie otwarty...

Rynek rośnie, ale...  2014-04-15

Rynek rośnie, ale...
Fot.mw
Po latach bardzo dynamicznego rozwoju ilościowego rynku hotelarskiego przychodzi pora na zmniejszenie tempa budowy nowych obiektów, racjonalizację i podnoszenie efektywności funkcjonowania obiektów hotelarskich.
W latach 2007-2014 średnio kategoryzowano ponad 120 hoteli rocznie. Co roku przybywało ok. 8,5 tys. nowych pokoi....

Parkiet nie dla wszystkich obiektów  2014-04-11

Parkiet nie dla wszystkich obiektów
Fot. apsz
„Ja nie mam nic, ty nie masz nic i on nie ma nic, to razem mamy w sam raz tyle, by wybudować wielki hotel”. Czy w ten właśnie sposób można strawestować słowa bohaterów „Ziemi obiecanej” - Bauma, Borowieckiego i Welta, odnosząc je do współczesnych inwestycji na rynku hotelarskim w Polsce?...

Kolejny budynek Gwiazdy Morza   2014-04-01

Kolejny budynek Gwiazdy Morza
Fot. Gwiazda Morza
W marcu rozpoczęła się budowa kolejnego budynku w ramach kompleksu Gwiazda Morza we Władysławowie. W tym etapie prac powstanie obiekt z blisko trzydziestoma apartamentami wakacyjnymi o powierzchni od 26 do 62 mkw. Na parterze budynku znajdzie się również lokal użytkowy z przestronnym tarasem, przeznaczony na kawiarnię...

Lotniskowy Renesans dwa lata później   2014-04-01

Lotniskowy Renesans dwa lata później
Fot. apsz
O nawet dwa lata opóźni się oddanie do eksploatacji pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance by Marriott zlokalizowanego przy warszawskim lotnisku Chopina.  Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, prace budowlane przy wartym ponad 140 mln, oferującym 225 pokoi hotelu, miały zostać zakończone jesienią 2013 r. Niestety wykonawca, firma...

Pełną parą pracują przy Europejskim   2014-03-07

Pełną parą pracują przy Europejskim
Fot. apsz
Prace przy przebudowie i modernizacji hotelu Europejskiego w Warszawie ruszyły pełną parą. Biorąc pod uwagę, że właśnie mija dziewięć lat od zamknięcia obiektu, po odzyskaniu go od Orbisu przez dawanych właścicieli, można powiedzieć: nareszcie. Mimo pewnego opóźnienia w stosunku do planów inwestora, które...

Budują centrum konferencyjne, budują i hotele  2014-03-03

Budują centrum konferencyjne, budują i hotele
Fot. Best Western
Przy ulicy Wygranej w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie wznoszonego właśnie Centrum Kongresowego ICE oraz hotelu Park Inn by Radisson powstanie hotel Best Western Plus Q. Siedmiopiętrowy hotel zaoferuje 154 pokoje, trzy sale  konferencyjne, część gastronomiczną i salę fitness. Prace przy budowie...

Latem ma ruszyć budowa trzygwiazdkowego hotelu we Wrocławiu   2014-03-03

Latem ma ruszyć budowa trzygwiazdkowego hotelu we Wrocławiu Latem we Wrocławiu przy ulicy Traugutta ma się rozpocząć budowa trzygwiazdkowego hotelu dla  „znanej  międzynarodowej sieci”. Obiekt, którego inwestorem jest spółka deweloperska Real2b, powstanie naprzeciw realizowanego obecnie hotelu DoubleTree by Hilton. Planowany obiekt będzie miał  ponad  130...

Motel One do przodu, ale nie w Polsce   2014-03-06

Motel One do przodu, ale nie w Polsce
Fot. mw
W nowy rok 2015 niemiecka sieć hoteli ekonomicznych Motel One chce wkroczyć z potencjałem przekraczającym 10 tys. pokoi.  Dysponująca 47 obiektami sieć pracuje obecnie nad 19 kolejnymi hotelami. Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi, wśród tegorocznych otwarć nie będzie obiektów zlokalizowanych w Polsce....

21 hoteli sieciowych w drodze   2014-03-06

21 hoteli sieciowych w drodzeDwadzieścia jeden nowych projektów hotelowych dysponujących ok. 4,2 tys. pokoi jest obecnie realizowanych w Polsce, wynika z danych tophotelprojects.com. Najwięcej, bo aż 10 hoteli ma zostać oddanych do użytku w tym roku, zaś kolejnych 7 w roku 2015. Trzeba dodać, że dane dotyczą wyłącznie projektów...

W 2015 Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej  2014-01-08

W 2015 Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej
Fot. IHG
InterContinental Hotels Group (IHG), jedna z największych na świecie firm z branży hotelarskiej, ogłosiła dziś podpisanie porozumienia dotyczącego otwarcia hotelu Holiday Inn Dąbrowa Górnicza Katowice. Hotel, którego otwarcie anonsowane było wcześniej na rok 2013 ma rozpocząć działalność w roku 2015.

„Modelowa” sprzedaż warszawskiego hotelu Bristol  2014-01-01

„Modelowa” sprzedaż warszawskiego hotelu Bristol
Fot. Starwood H&R

Hotel Bristol w Warszawie, należący do spółki Royal Starman Bristol (jeden z podmiotów  Starwood Capital Group), został sprzedany konsorcjum międzynarodowych inwestorów prywatnych, poinformowała pośrednicząca w transakcji Jones Lang LaSalle Hotels & Hospitality Group. Nie ujawiono szczegółów umowy, w tym...

Zakopiański Bristol wystawiony za 8,7 mln zł   2013-12-13

Zakopiański Bristol wystawiony za 8,7 mln zł
Fot. Gmina Zakopane
Dysponujący 60 pokojami, niemal 90 dawny hotel Bristol został wystawiony na sprzedaż. „Sprzedając budynek chcemy przywrócić „Bristolowi” dawny blask. W ręce inwestora oddamy ważny element dziedzictwa Podhala - wyjątkowy budynek stylowego domu wypoczynkowego z bogatą historią, która nierozerwalnie łączy się...

W hotele inwestowali najchętniej w tych miastach   2013-10-30

W hotele inwestowali najchętniej w tych miastach
Fot. apsz
W latach 2007-2012 najbardziej intensywnie wśród miast wojewódzkich rozwijał swą bazę hotelową Rzeszów. Wysoką ponad 50-proc. dynamikę przyrostu pokoi hotelowych odnotowały Gdańsk i Łódź. Warszawa znalazła się na 12 miejscu, zaś na ostatniej, 16 pozycji Olsztyn. Jednak najwięcej hoteli i pokoi hotelowych od lat...

Inwestorzy znów zwracają się ku rynkowi hotelowemu naszej części Europy   2013-10-28

Inwestorzy znów zwracają się ku rynkowi hotelowemu naszej części EuropyWedług najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości hotelowych w regionie EMEA wzrosła w pierwszej połowie bieżącego roku o 38 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. Wzrost ten wynika przede wszystkim ze...

Wznowiono budowę DoubleTree by Hilton w Wawrze   2013-07-26

Wznowiono budowę DoubleTree by Hilton w Wawrze
Fot. apsz
Spółka Polaris Hospitality Enterprises oraz Generalny Wykonawca, spółka MIRBUD SA podpisały list intencyjny dotyczący zawarcia aneksu do umowy na budowę hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie. Na mocy podpisanego dokumentu Spółka MIRBUD SA wznowiła prace na budowie. Strony planują, że aneks terminowy zostanie podpisany do 10...

Poślizg Doubletree, czyli już trzecia budowa najbardziej wartościowego hotelu wstrzymana   2013-07-17

Poślizg Doubletree, czyli już trzecia budowa najbardziej wartościowego hotelu wstrzymana
Fot. apsz
Stanęła budowa czterogwiazdkowego hotelu sieci Hilton w Wawrze. We wtorek z placu budowy hotelu zszedł wykonawca, skierniewicka firma Mirbud, informuje „Gazeta Wyborcza". „Kilka tygodni temu inwestor hotelu (jest nim spółka Polaris, która hotel będzie prowadzić na zasadzie tzw. franczyzy) przesunął datę otwarcia na...

Poślizg Renaissance by Marriott do roku 2014   2013-07-16

Poślizg Renaissance by Marriott do roku 2014
Fot. apsz
Nie jesienią 2013, tylko w przyszłym roku – być może nawet w połowie 2014 – przyjmie pierwszych gości pięciogwiazdkowy hotel Renaissance by Marriott zlokalizowany przy warszawskim lotnisku Chopina. Ze względu na kłopoty finansowe z placu budowy zeszła firma Alpine Construction Polska, główny wykonawca obiektu....

Gdynia bez hotelu na Polance Redłowskiej   2013-07-09

Gdynia bez hotelu na Polance Redłowskiej
Fot. apsz
Hotel na Polance Redłowskiej w Gdyni powinien przygotowywać się już do pierwszego poważniejszego remontu generalnego. Nie przygotowuje się, bo mający przyjmować gości od 12 lat obiekt … jeszcze nie powstał. I w obecnej konfiguracji właścicielsko-inwestorskiej najprawdopodobniej nigdy nie powstanie. Od kilkunastu...

A jednak Orbis inwestuje w hotele Orbis   2013-07-02

A jednak Orbis inwestuje w hotele Orbis
Fot. apsz
Hotel Orbis Gdynia, mimo datowanych na lata 2006-2007 planów wyburzenia liczącego 30 lat obiektu i zastąpienia go kompleksem złożonym z trzech hoteli: Novotelu, Ibisa i Etapu, nadal cieszy się popularnością wśród gości. Być może, okaże się więc, że kolejne „dołki”na rynku turystycznym i zmiana strategii...

Hoteli mniej, ale bardziej kosztownych   2013-06-24

Hoteli mniej, ale bardziej kosztownych
Fot. apsz
Na ok. 1,4 mld zł szacuje „Hotelarstwo” poziom tegorocznych inwestycji w nowe hotele. Chociaż to ok. 17 proc. więcej niż w roku 2012, to jednak pierwszych gości przyjmie mniej nowych obiektów. Jeśli inwestorzy i wykonawcy hoteli dotrzymają terminów, od stycznia do końca grudnia br., w Polsce powinno zostać...

Niższe tempo budowy hoteli w Europie   2013-06-19

Niższe tempo budowy hoteli w Europie
Fot. apsz
W maju 2013 r. w Europie w budowie, zaawansowanym stadium planowania i planowaniu znajdowały 792 hotele o łącznej liczbie 131 038 pokoi. To mniej niż rok wcześniej, gdy łańcuch rozwojowy obejmował 895 hoteli ze 143 988 pokojami, wynika z najnowszego Pipeline Construction Report przygotowanego przez firmę...

Za chwilę gości przyjmie poznańska Fortezza  2013-06-13

Za chwilę gości przyjmie poznańska Fortezza
Fot. Ferguson Sp. z o.o.
W czerwcu, w poznańskiej dzielnicy Naramowice, zostanie otwarta restauracja Fortezza, która powstała na  XIX-wiecznym bunkrze, wchodzącym w skład Twierdzy Poznań. Górna część zabytku zagospodarowana zostanie jako taras, natomiast we wnętrzu powstanie klimatyczna restauracja.
Budynek, obok restauracji pomieści sale...

Rynek transakcji hotelowych w USA wzrósł o połowę   2013-06-06

Rynek transakcji hotelowych w USA wzrósł o połowę
Fot. apsz
W ciągu pierwszych miesięcy 2013 roku wartość transakcji hotelowych w USA osiągnęła 8 mld USD, co oznacza wzrost o 50 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wynika z danych Jones Lang LaSalle & Hospitality Group (JLLHG). W ciągu całego roku wolumen transakcji wyniesie 17,5 mld USD, czyli o 10...

Wrocław dostanie hotel ibis Styles   2013-06-05

Wrocław dostanie hotel ibis Styles
Fot. Wisher Enterprise
Hotel Ibis Styles ze 133 pokojami z możliwością dostawek zostanie otwarty w III kwartale 2014 r. we Wrocławiu. Obiekt o powierzchni powierzchni 4,8 tys. mkw. powstanie jako część kompleksu biurowo-hotelowo-usługowego wznoszonego w miejscu starego dworca autobusowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego...

Dziewiąty Diament już w drodze   2013-05-23

Dziewiąty Diament już w drodze
Fot. Hotele Diament
W połowie maja, w trzygwiazdkowym Hotelu Diament Zabrze, otwarto nową, należącą do największych w regionie, salę bankietowo-konferencyjną na pół tysiąca osób. Sala o powierzchni 400 mkw., wraz z letnim tarasem (350 mkw.), powstała w ramach kolejnej inwestycji spółki Hotele Diament S.A., zakładającej...

Luksusowy hotel w widłach Narwi i Wisły  2013-05-22

Luksusowy hotel w widłach Narwi i Wisły
Fot. apsz
Pięciogwiazdkowy hotel z centrum konferencyjnym w ruinach spichlerza w Modlinie chce urządzić firma Banaszek Nieruchomości z Nowego Dworu Mazowieckiego. Obok powstałyby tereny rekreacyjne, lądowisko dla śmigłowców i przystań dla jachtów.
Położony na cyplu w rozwidleniu Narwi i Wisły...

Od początku roku Europa otwarła 67 hoteli   2013-05-17

Od początku roku Europa otwarła 67 hoteli
Fot. apsz
W kwietniu na terenie Europy w budowie, zaawansowanej (nie  we wstępnej)  fazie projektowania znajdowało się  814 hoteli ze 134 912 pokojami, informuje najnowszy raport STR Global Construction Pipeline Report. Od początku br. w Europie otwarto 67 hoteli dysponujących 8957 pokojami. Natomiast do końca 2013 r. powinno...

Hollywood w hotelu lub hotel z Hollywood   2013-05-14

Hollywood w hotelu lub hotel z Hollywood
Fot. DAMAC Properties
Świętująca właśnie 101 rocznicę powstania Paramount Pictures, amerykańska wytwórnia zajmującą się produkcją i dystrybucją filmów użyczyła swej marki kompleksowi hotelowo-rezydencyjnemu w Dubaju. Kosztujący miliard dolarów amerykańskich DAMAC Towers by Paramount jest wznoszony w sąsiedztwie największego wieżowca...

Średnio pół miliona złotych za pokój w nowym hotelu   2013-04-24

Średnio pół miliona złotych za pokój w nowym hotelu
Fot. mw
Około 10 miliardów dolarów zainwestowano w nowe hotele otwarte w Stanach Zjednoczonych w roku 2012, wynika z pierwszego „Hotel Development Almanac 2013”, przygotowanego przez firmę STR Analytics. Chociaż sytuacja branży hotelarskiej uległa w roku 2012 dalszej poprawie, to z liczbą 420 otwartych...

Europie przybędzie hoteli Ibis, Hilton Garden Inn, Holiday Inn i Park Inn   2013-04-12

Europie przybędzie hoteli Ibis, Hilton Garden Inn, Holiday Inn i Park Inn
Fot. mw
Z 770 projektów hotelowych w Europie, aż 42 proc., czyli 322 projekty,  realizowane są dla czterech wielkich grup hotelowych: Accor, Carlson Hospitality, Hilton Worldwide i InterContinental Hotels Group, wynika z najnowszych danych firmy Lodging Econometrics.  
Liderem rozwoju jest Accor, którego...

Wielcy hotelowego świata będą jeszcze więksi   2013-04-10

Wielcy hotelowego świata będą jeszcze więksi
Fot. apsz
Trzy największe sieci hotelowe: InterContinental, Hilton i Marriott, które łącznie grupują 12 266 hoteli z 1 967 153 pokojami wznoszą obecnie lub domykają projekty dotyczące 708 hoteli ze 164 179 pokojami.
Jak wynika z bazy danych firmy TOPHOTELPROJECTS, jednego z wiodących dostawców...

Hotele, które dojrzały do zmiany właściciela  2013-03-26

Hotele, które dojrzały do zmiany właściciela
Fot. apsz
Wśród ok. 400 obiektów noclegowych wystawianych w Polsce na sprzedaż znajduje się też kilka hoteli o standardzie 5 gwiazdek. Są to m.in.: warszawskie Westin, Radisson Blu i Bristol, oraz krakowski Sheraton. Z informacji do jakich dotarło "Hotelarstwo", na rynku była też obecna oferta dotycząca gdańskiego Hiltona,...

Rośnie wartość pokoju hotelowego w Warszawie  2013-03-24

Rośnie wartość pokoju hotelowego w Warszawie
Fot. apsz
W roku 2012 cena pokoju w hotelu w Warszawie wzrosła o 5,7 proc. To nie koniec, bo w ciągu najbliższych pięciu lat wartość pokoju hotelowego w Warszawie powinna wzrosnąć o 13,5 proc., ze 198,3 tys. euro w roku 2012 do 225 tys. euro w roku 2017, przewiduje firma HVS. Według raportu HVS „2013...

Średnio 18,6 mln euro za hotel  2013-03-23

Średnio 18,6 mln euro za hotel
Fot. apsz
Około 5,6 mld euro wyniosła w roku 2012 wartość transakcji na europejskim rynku hotelowym. Jest to o 21 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy wartość rynku transakcji sięgnęła 7,1 mld euro. W roku 2012, podobnie jak w latach poprzednich przeważały transakcje sprzedaży pojedynczych hoteli, które stanowiły 60 proc....

Trzy warszawskie hotele na sprzedaż. Właściciele wezmą miliard?   2013-03-22

Trzy warszawskie hotele na sprzedaż. Właściciele wezmą miliard?
Fot. apsz
Wśród ok. 400 obiektów noclegowych wystawionych na sprzedaż są m.in. trzy warszawskie hotele o standardzie pięciu gwiazdek. Za 880 pokoi w tych hotelach ich właściciele mogą w teorii uzyskać ok. miliarda złotych, dowiaduje się „Hotelarstwo”. Jednym z oferowanych obiektów jest Bristol, który w roku 2011 za...

Trzy stołeczne Hiltony w marcu   2013-03-16

Trzy stołeczne Hiltony w marcu
Fot. apsz

W Warszawie są wznoszone trzy hotele sieci Hilton Worldwide. Otwarcie dwóch z nich zaplanowano na ten rok, kolejnego na początku roku 2014. W połowie marca sprawdziliśmy jak przebiega budowa obiektów.
Pierwszy Hampton by Hilton i Doubletree by Hilton, które zostaną otwarte za kilka miesięcy, są już w stanie...

Wielka ekspansja globalnych graczy w Rosji   2013-03-14

Wielka ekspansja globalnych graczy w Rosji
Fot. Rezidor Hotel Group
Liczba pokoi w obiektach należących do globalnych grup hotelowych w Rosji wzrośnie o 100 proc. do roku 2018. W październiku 2012 w Rosji działało 87 hoteli z 21 885 pokojami należącymi do 21 globalnych graczy. W roku 2018 powinno funkcjonować 220 hoteli oferujących 47 534 pokoje, wynika...

Spadła liczba pokoi w hotelach wznoszonych w Polsce   2013-03-14

Spadła liczba pokoi w hotelach wznoszonych w Polsce
Fot. apsz
W lutym w Polsce w budowie, zaawansowanej oraz wstępnej fazie projektowania znajdowały się projekty hoteli o łącznej liczbie 4 255 pokoi, wynika z  najnowszego raportu STR Global Construction Pipeline Report. Jak wynika z raportów STR z lat poprzednich jest to mniej pokoi niż w lutym 2012, gdy...

Nowe szaty Novoteli   2013-03-06

Nowe szaty Novoteli
Fot. Orbis SA
Należąca do sieci Accor Marka Novotel kontynuuje modernizację swojej bazy hotelowej w Polsce. W ubiegłym roku renowacje przeszły 4 hotele, w najbliższych miesiącach kolejne pięć. Architekci pracują nad ich nowym wystrojem i aranżacją, zgodnie z trendami w projektowaniu wnętrz, dostosowują je do światowych...

Sprzedają Hutniczą Radość i Bałtyckie Marzenie   2013-02-25

Sprzedają Hutniczą Radość i Bałtyckie Marzenie
Fot. RFG SA
Dwa ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe położone w Poraju i Łebie, chce sprzedać częstochowski Regionalny Fundusz Gospodarczy SA, który jest spółką Skarbu Państwa. Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego w Poraju na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które nosiło wcześniej nazwę Hutnicza Radość, dysponuje 140 łóżkami...

Budujemy nowy hotel, jeszcze jeden nowy hotel   2013-02-14

Budujemy nowy hotel, jeszcze jeden nowy hotel
Fot. Hilton Hotels
869 hoteli ze 145 303 pokojami znajdowało się w budowie, zaawansowanym planowaniu i planowaniu w styczniu br. wynika z zestawienia Global Construction Pipeline Report przygotowanego przez firmę STR. To tylko nieco więcej niż rok wcześniej. W styczniu 2012 łańcuch rozwoju obejmował 866 hoteli z 139 700...

Starwood pozbył się kultowych hoteli i wprowadza na rynek nowe marki   2013-02-07

Starwood pozbył się kultowych hoteli i wprowadza na rynek nowe marki
Fot. Baccarat Hotel & Residences New York
Spółka hotelowa Groupe du Louvre należąca do Starwood Capital Group sprzedała cztery luksusowe hotele Concorde firmie Constellation Hotels Holdings Limited, należącej do bliskowschodnich inwestorów. Portfel obejmuje hotele  Hôtel du Louvre i Concorde Lafayette w Paryżu,  Hotel Martinez w Cannes i Palais de...

Hard Rock planuje szybki rozwój   2013-02-04

Hard Rock planuje szybki rozwój
Fot. apsz
Hard Rock, posiadający obecnie 18 hoteli i hoteli z kasynami, chce w ciągu 3-5 najbliższych lat potroić ich liczbę. W tym samym okresie sieć chce zwiększyć swe portfolio lokali gastronomicznych ze 140 do 250-300, informuje portal HotelNewsNow.com.
Jim Allen, prezes Hard Rock International, powiedział portalowi, że...

STR Global spodziewa się otwarcia 353 tys. nowych pokojów - infografika  2013-01-19

STR Global spodziewa się otwarcia 353 tys. nowych pokojów - infografikaOtwarcia 352 959 nowych pokojów hotelowych spodziewa się w roku 2013 firma badawcza STR Global. Jeśli wszystkie planowane na ten rok hotele zostałyby otwarte – co, jak pokazuje praktyka, wydaje się mało prawdopodobne – w roku 2013 powstałoby o 79 proc. pokojów więcej, niż w roku 2012. Najwięcej pokojów ma...

W nieruchomości zainwestowano 436 mld dolarów   2013-01-17

W nieruchomości zainwestowano 436 mld dolarów
Fot. mw
Globalna wartość inwestycji w nieruchomości osiągnęła w roku 2012 sumę 436 miliardów dolarów. Oznacza to niewielki wzrost w stosunku do roku 2011, gdy łączna wartość inwestycji wyniosła 435 mld USD i wzrost o 36 proc. wobec poziomu z roku 2010, wynika ze wstępnych danych firmy Jones Lang LaSalle....

Dobudowali ponad 200 tys. pokoi, realizują kolejny milion  2013-01-16

Dobudowali ponad 200 tys. pokoi, realizują kolejny milion
Fot. mw
W roku 2012 na świecie otwarto 1 368  nowych hoteli dysponujących łącznie 197 173 pokojami. Pod koniec grudnia 2012 w budowie, zaawansowanej oraz wstępnej fazie projektowania znajdowały się projekty 6 280 hoteli z 1 026 283 pokojami, wynika z raportów STR Global Construction Pipeline Report...

W roku 2013 wzrośnie globalny rynek transakcji hotelowych   2013-01-11

W roku 2013 wzrośnie globalny rynek transakcji hotelowych
Fot. mw
32 mld USD wyniesie wartość światowego rynku transakcji hotelowych w roku 2013, prognozują eksperci firmy Jones Lang LaSalle's Hotels and Hospitality. Rok temu firma prognozowała, że wartość rynku transakcji hotelowych w roku 2012 wyniesie 30 mld USD. W tym roku powinien zwiększyć się wolumen transakcji z udziałem...

Więcej pracowników i wyższe budżety marketingowe  2013-01-10

Więcej pracowników i wyższe budżety marketingowe
Fot. mw
Hotele nie tylko planują zwiększenie zatrudnienia w roku 2013, ale także zwiększenie budżetów marketingowych i podniesienie poziomu inwestycji kapitałowych, wynika z sondażu TravelCLICK przeprowadzonego wśród 600 hotelarzy na całym świecie.
31 proc. ankietowanych zamierza zwiększyć zatrudnienie, przy czym...

Budowniczowie Water Discus Hotel mają już 35 mln zł dofinansowania   2013-01-04

Budowniczowie Water Discus Hotel mają już 35 mln zł dofinansowania
Fot. Water Discus Hotel
16 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymali naukowcy z Politechniki Gdańskiej, którzy zaprojektowali i jeszcze w tym roku chcą rozpocząć budowę prototypu podwodnego hotelu, poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie UE pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko.

Ceny stoją, a motele przy autostradach nie  2013-01-01

Ceny stoją, a motele przy autostradach nie
Fot. mw
Sieci stacji paliw uważają, że motele w miejscach obsługi podróżnych (MOP) przy autostradach będą stały puste, w związku z czym inwestycje w ich budowę są nieopłacalne.
„W 2012 r. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udało się wprawdzie podpisać z koncernami paliwowymi 25 umów na...

W kamienicy "Pod lejącymi się cegłami" planują hotel-muzeum   2012-12-27

W kamienicy Pod lejącymi się cegłami planują hotel-muzeum
Fot. ssz
Hotel z ponad 100 pokojami planuje wybudować na Pradze, w oparciu o pochodzącą z początku lat 60. XIX w. kamienicę, spółka Port Praski. Zrujnowana kamienica stojącą na rogu ulic Sierakowskiego i Okrzei ma dwa piętra. Inwestor zamierza podwyższyć dom o cztery kolejne, które staną „nad” kamienicą na...

Luksusowe hotele na końskich torach - kolejne podejście  2012-12-27

Luksusowe hotele na końskich torach - kolejne podejście
Fot. mw
Totalizator Sportowy, mimo iż dokłada co roku po kilkanaście milionów złotych, nie zrezygnuje z organizowania wyścigów konnych na stołecznym torze na Służewcu, informuje PAP. Najwyraźniej nie rezygnuje również z istniejących od kilkunastu lat planów zabudowania części służewieckich torów, w tym...

Warszawski Sound Garden Hotel – jeden z sześciu tysięcy na świecie   2012-12-17

Warszawski Sound Garden Hotel – jeden z sześciu tysięcy na świecie
Fot. apsz
6021 hoteli z 993 024 pokojami obejmował w listopadzie br. światowy łańcuch rozwoju. Mniej więcej tyle hoteli wchodzących w skład sieci zasili w ciągu najbliższych 2-3 lat globalny rynek hotelowy.
Niekwestionowanym liderem jest Ameryka, czy raczej Stany Zjednoczone, w których powstaje najwięcej nowych...

166 pokojów na hotel, to się buduje w Europie w listopadzie   2012-12-14

166 pokojów na hotel, to się buduje w Europie w listopadzie
Wizualizacja PRC Architekci

Hotelowy łańcuch rozwoju w Europie obejmuje w listopadzie 855 hoteli ze 142 020 pokojami. To nieco mniej hoteli (o 1,4 proc.) i więcej pokojów (o 2,2 proc.) niż rok wcześniej, gdy na łańcuch składało się 869 obiektów ze 139 006 pokojami, wynika z Construction Pipeline Report przygotowywanego...

Koncentracja luksusu na hotelowej mapie Polski   2012-12-12

Koncentracja luksusu na hotelowej mapie Polski
Fot. apsz
Krakowskie Przedmieście u zbiegu ulic Karowej i Ossolińskich oraz skweru ks. Jana Twardowskiego w Warszawie za trzy lata ma stać się najbardziej luksusowym miejscem na hotelowej mapie Polski.
Dwa stojące w tym miejscu hotele będą należały wówczas do luksusowych marek: Luxury Collection grupy Starwood Hotels &...

Hotele wyższych klas naciskają amerykański segment ekonomiczny   2012-12-06

Hotele wyższych klas naciskają amerykański segment ekonomiczny
Fot. Vantage Hospitality Group, Inc.
W październiku 2012 r. sektor hoteli ekonomicznych w USA obejmował 10 338 hoteli dysponujących 784 212 pokojami. Mimo, że taki potencjał jest nadal imponujący, szczególnie w zestawieniu z polskim rynkiem hotelarskim (ok. 2,1 tys. hoteli i 115 tys. pokoi), to dynamiczny wzrost obiektów tego typu datujący się...

Sieć B&B sprzedała hotel w Warszawie i wzięła go w leasing  2012-12-05

Sieć B&B sprzedała hotel w Warszawie i wzięła go w leasingB&B podpisała umowę z firmą BRE Leasing na refinansowanie hotelu B&B Warszawa-Okęcie. Przedmiotem zawartej umowy jest sprzedaż oraz leasing zwrotny obiektu. Środki pozyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje sieci w Polsce.
B&B kontynuuje proces rozwoju na polskim rynku. Zawarta transakcja pozwoli...

Kasprowy może kosztować Bachledę więcej   2012-12-04

Kasprowy może kosztować Bachledę więcej
Fot. ssz
Do 56,5 mln zł może wzrosnąć cena jaką zapłaci Orbisowi spółka Bachleda Hotel Sp. z o.o. za hotel Mercure Kasprowy w Zakopanem, wynika z nowych, zmienionych warunków transakcji.
Jak wynika z komunikatu Orbis SA, jeśli ostateczna umowa sprzedaży zostanie zawarta po 21 grudnia 2012 r., jednak nie później...

Blackstone ma ponad milion pokoi w hotelach i ciągle kupuje kolejne   2012-12-04

Blackstone ma ponad milion pokoi w hotelach i ciągle kupuje kolejne
Fot. Apple REIT Six Inc.
Blackstone, fundusz typu private equity, który jest właścicielem, współwłaścicielem lub dzierżawcą spółek hotelowych dysponujących łącznie ok. 1 030 800 pokojów w ponad 7 220 obiektach, powiększy się o kolejne 66 hoteli z 7 658 pokojami.
Spółka partnerska Blackstone Group zawarła właśnie umowę...

Wiecha na Hamptonie jak na życzenie   2012-11-29

Wiecha na Hamptonie jak na życzenie
Fot. Port-Hotel
Ledwie trzy dni temu w tonie żartobliwym napisaliśmy w „Hotelarstwie” (Hilton zbłądził między „strzechy” i stanął pośród bloków), że Hampton by Hilton wznoszony opodal lotniska na Okęciu w Warszawie nie dostąpił...

Replika Taj Mahal z hotelem za miliard dolarów   2012-11-28

Replika Taj Mahal z hotelem za miliard dolarów
Fot. Wikipedia
W Dubaju nad Zatoką Perską powstaje replika Taj Mahal z liczącym 300 pokoi hotelem, sklepami i budynkami usługowo-biurowymi. Obiekt, którego otwarcie planowane jest na rok 2014, ma kosztować ok. miliard USD. Kompleks z repliką Taj Mahal jest częścią planowanego „Miasta miłości”, w którym mają się również...

Hilton zbłądził między „strzechy” i stanął pośród bloków  2012-11-26

Hilton zbłądził między „strzechy” i stanął pośród bloków
Fot. mw
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” celebrowało kilka dni temu zawieszenie wiechy na hotelu Renaissance by Marriott budowanym przy Lotnisku Chopina w Warszawie. Uroczystości takiej nie dostąpił (jak na razie) wznoszony przez Port Hotel, spółkę-córkę „Portów Lotnicznych”, hotel Hampton by Hilton. Tymczasem...

Zdaje się, że Polski Holding Nieruchomości ma inwestora   2012-11-23

Zdaje się, że Polski Holding Nieruchomości ma inwestora
Fot. apsz
Negocjacje dotyczące sprzedaży pakietu mniejszościowego Polskiego Holdingu Nieruchomości są na finiszu. Część udziałów PHN może przejąć Ringwood Financial z siedzibą w Nikozji, które stanowi konsorcjum podmiotów z firmą Radius na czele, informuje „Rzeczpospolita”.
W Urzędzie Ochrony Konkurencji...

Ponad pół miliarda euro za 165 hoteli sieci B&B Hotels   2012-11-16

Ponad pół miliarda euro za 165 hoteli sieci B&B Hotels
Fot. B&B Hotels
165 hoteli sieci B&B Hotels zlokalizowanych we Francji nabyły za 508 mln euro (644 mln USD) od funduszu Carlyle Group, Fonciere des Murs SCA, Credit Agricole SA (ACA)’s Assurances i Assurances du Credit Mutuel. Fonciere des Murs obejmie 50,2 proc., Credit Agricole SA (ACA)’s Assurances 40 proc., zaś Assurances du Credit Mutuel 9,8 proc....

Hotel „na schronie” powstanie w Poznaniu   2012-11-15

Hotel „na schronie” powstanie w Poznaniu
Fot. Ferguson Sp. z o.o.
W połowie roku 2013 roku w Poznaniu ma zostać otwarty hotel ForZa, zbudowany wokół zabytkowego schronu. Centralnym punktem budynku stanie się odnowiony, XIX-wieczny bunkier, wchodzący w skład Twierdzy Poznań. Górna część zabytku zagospodarowana zostanie jako taras, natomiast we wnętrzu powstanie klimatyczna restauracja.

Jeden nowy hotel dziennie, ale inwestycyjna fala opada  2012-11-15

Jeden nowy hotel dziennie, ale inwestycyjna fala opada
Fot. Port-Hotel
Hotelowy łańcuch rozwoju w Europie obejmuje w październiku 868 hoteli ze 140 952 pokojami. Jest to o 3,2 proc. obiektów i 4,8 proc. pokojów więcej niż rok temu, gdy łańcuch rozwojowy obejmował 841 hoteli ze 134 437 pokojami, wynika z Construction Pipeline Report przygotowywanego przez firmę STR Global. Dane...

Spadkobiercy księcia Druckiego-Lubeckiego odzyskają pałac  2012-11-08

Spadkobiercy księcia Druckiego-Lubeckiego odzyskają pałac
Fot. apsz
„Pałac”, to może niezbyt odpowiednie określenie dla bardzo malowniczo położonej - w parku, na górującym nad przełomami rzeki Kamiennej wzniesieniu – ruiny. Zdewastowany zespół parkowo-pałacowy znajduje się w Bałtowie, jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce.
Pałac...

Inwestorzy zyskują szansę na sprzedaż swych hoteli   2012-11-06

Inwestorzy zyskują szansę na sprzedaż swych hoteli
Fot. apsz
Zakup działających hoteli posiadających potencjał rozwojowy, w celu usprawnienia zarządzania, przebudowy lub rozbudowy, zapowiada Franz Jurkowitsch, prezes Warimpex SA. W kręgu zainteresowania spółki znajdują się obiekty zlokalizowane w Rosji, miastach regionalnych w Polsce oraz w Niemczech.
Anonsowana...

2,4 mln USD za jeden hotelowy pokój   2012-11-06

2,4 mln USD za jeden hotelowy pokój
Fot. apsz
Właściciel hotelu Four Seasons New York, amerykański miliarder i potentat przemysłu zabawkarskiego Ty Warner, otrzymał ofertę zakupu obiektu za 900 mln USD, informuje "Wall Street Journal". Położony w sercu Manhattanu Four Seasons dysponuje 368 pokojami, zatem nabywca chce zapłacić ok. 2,4 mln USD za jeden klucz (pokój)....

Luksusowy Kempinski w północnokoreańskim hotelu widmo   2012-11-05

Luksusowy Kempinski w północnokoreańskim hotelu widmo
Fot. Wikipedia
Luksusowa sieć hotelowa Kempinski Hotels zostanie operatorem hotelu w liczącym 105 pięter budynku nieukończonego hotelu Ryugyong w stolicy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRL-D) Phenianie. Na górnych piętrach liczącego 330,03 m budynku, po odpowiednim przeprojektowaniu wnętrz (m.in. zwiększeniu powierzchni)...

Powrót rynku nieruchomości do stanu sprzed kryzysu może zająć nawet 50 lat   2012-11-03

Powrót rynku nieruchomości do stanu sprzed kryzysu może zająć nawet 50 lat
Fot. mw
Rynek nieruchomości może urosnąć do stanu sprzed kryzysu być może dopiero za 50 lat, przestrzega Robert Shiller, profesor ekonomii na Yale University. "Powrót rynku do stanu przedkryzysowego może zająć nawet 50 lat. Sądzę, że taka bańka na rynku mieszkaniowym zdarza się raz w życiu. Jednak wiadomo, że rynki mogą być bardzo...

Warszawski InterContinental sprzedany niemal po... kosztach budowy   2012-10-31

Warszawski InterContinental sprzedany niemal po... kosztach budowy
Fot. apsz
Za ponad 100 mln euro spółki Warimpex i UBM sprzedadzą warszawski hotel InterContinental otwartemu funduszowi nieruchomości z niemieckiej grupy DekaBank - WestInvest InterSelect. W zależności od efektów działalności hotelu wartość transakcji może jeszcze wzrosnąć. Warimpex i UBM będą bowiem wynajmować hotel...

Do reprywatyzacji Dom Marynarza w Gdyni  2012-10-31

Do reprywatyzacji Dom Marynarza w Gdyni
Fot. apsz

Zwrotu trzech nieruchomości w Gdyni, w tym dwugwiazdkowego hotelu Dom Marynarza oraz odszkodowań za działki wartości dziesiątków milionów złotych, żąda spółka Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich (PPTKM) kontrolowana przez Prokom Investments. Dziś minister infrastruktury Sławomir Nowak ma wydać...

Do prywatyzacji kilkaset tysięcy państwowych „łóżek”  2012-10-31

Do prywatyzacji kilkaset tysięcy państwowych „łóżek”Kilkaset obiektów noclegowych – ośrodków wczasowych, wypoczynkowych i kolonijnych, a także pensjonatów i hoteli – dysponujących setkami tysięcy miejsc noclegowych, może zostać wystawionych na sprzedaż w najbliższych miesiącach.
Jest to efekt audytu przeprowadzonego na zlecenie resortu skarbu w największych...

Inwestycje w apartamenty wakacyjne mniej popularne   2012-10-14

Inwestycje w apartamenty wakacyjne mniej popularne
Fot. mw
Rozwój rynku apartamentów wakacyjnych został w ostatnich latach wyraźnie przystopowany. Specyfika tego segmentu rynku nieruchomości polega na tym, że główny produkt nie zaspokaja podstawowych potrzeb mieszkaniowych, a popyt na ten produkt jest w dużym stopniu chwiejny i zależny od czasowych mód i pozytywnego PR...

Rosja jak raj dla międzynarodowych sieci hotelowych   2012-10-03

Rosja jak raj dla międzynarodowych sieci hotelowych
Fot. mw
Rosja jest rajem zarówno dla sieci hotelowych, jak i inwestorów. Obecnie w budowie lub zaawansowanych planach znajduje się 128 hoteli z 40,4 tys. pokoi. Z dużych międzynarodowych sieci najlepszymi graczami są Hilton Worldwide i Rezidor Hotel Group, które posiadają obecnie w realizacji odpowiednio: 21 i 17...

Sieć Motel 6 sprzedana: po 1,72 mln USD za hotel, po 17,7 tys. USD za pokój   2012-10-02

Sieć Motel 6 sprzedana: po 1,72 mln USD za hotel, po 17,7 tys. USD za pokój
Fot. Accor
Accor ogłosił we wtorek zakończenie sprzedaży działającej w Ameryce Północnej sieci obiektów ekonomicznych Motel 6/Studio 6 funduszowi Real Estate Partners VII związanemu z  Blackstone. Kwota transakcji to 1,9 mld USD, co w przeliczeniu na liczbę działających w sieci obiektów oraz pokoi daje średnią...

Hotelarski kryzys może przynieść dużą falę bankructw   2012-09-26

Hotelarski kryzys może przynieść dużą falę bankructw
Fot. apsz
„Ceny pokoi spadły o 30 proc. Mimo to klientów brakuje – i tych firmowych, i indywidualnych. Spośród 7 tys. obiektów 10 proc. wystawiono już na sprzedaż”, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dziennik pisze, że przed Euro 2012 analitycy przestrzegali hotelarzy, by rozsądnie inwestowali. Jednak branża...

Europa wznosi 886 nowych hoteli  2012-09-20

Europa wznosi 886 nowych hoteli
Fot. ssz
886 hoteli ze 143 853 pokojami znajdowało się w budowie i różnych fazach projektowania w Europie w sierpniu  2012 r., wynika z raportu Hotel Pipeline Construction przygotowanego przez firmę badawczą STR Global. To o 8,2 proc. hoteli i 8,8 proc. pokoi więcej niż w sierpniu 2011 r., gdy...

Brak pieniędzy podcina gałęzie europejskiego rynku transakcji hotelowych   2012-09-19

Brak pieniędzy podcina gałęzie europejskiego rynku transakcji hotelowych
Fot. ssz
Europejski rynek transakcji hotelowych zmniejszy się w tym roku o 16 proc.. Rynek tłumi brak możliwości zaciągania kredytów przez inwestorów oraz niepewna sytuacja gospodarcza. Według firmy doradczej HVS taka sytuacja utrzyma się przynajmniej do końca br..
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku 2012...

Hotel Europejski w Warszawie powróci na rynek jako Raffles   2012-09-19

Hotel Europejski w Warszawie powróci na rynek jako Raffles
Fot. apsz
Być może już w roku 2015 nieczynny od siedmiu lat Europejski przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie ponownie przyjmie gości.  Oprócz 100 pokoi hotelowych (do roku 2005 hotel prowadził działalność dysponując 234 pokojami) znajdzie się w nim 6,5 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A zlokalizowanej na dwóch...

Bachleda chce kupić Kasprowy za 52 mln zł   2012-09-19

Bachleda chce kupić Kasprowy za 52 mln zł
Fot. ssz
W dniu 18 września 2012 roku, została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Kupującym hotel jest Bachleda Grupa Inwestycyjna Sp. z o.o.  Łączna cena nabycia to 52 mln zł netto, poinformował w komunikacie Orbis SA. 
Orbis planuje przekazanie hotelu w dniu...

Hotele, które wyrastają natychmiast   2012-09-17

Hotele, które wyrastają natychmiast
Fot. Kadr z materiału BBC
Hotele „od ręki”, czy raczej powstające natychmiast obiekty noclegowe, to segment rynku hotelarskiego, który w tym roku dość żywiołowo rozwija się w Wielkiej Brytanii. Łóżka w namiotach, łóżka w szałasach, czy w kontenerach, powstały częściowo jako odpowiedź rynku na zapowiadany (ale...

Hotel Bloc jak obszerny, bardzo butikowy yotel   2012-09-13

Hotel Bloc jak obszerny, bardzo butikowy yotel
Fot. Bloc Hotel
Bloc, to marka, która zadebiutowała w roku 2011 liczącym 73 pokoje hotelem w Birmingham w Wielkiej Brytanii.  Marka Bloc, należąca do cieszącego się coraz większym powodzeniem zarówno wśród gości, jak i inwestorów, segmentu butikowych hoteli ekonomicznych - Boutique Budget, ogłosiła właśnie rozpoczęcie...

W „szkieletorze” na rogu Wspólnej i Chałubińskiego powstanie drugi w Warszawie Hampton by Hilton  2012-09-10

W „szkieletorze” na rogu Wspólnej i Chałubińskiego powstanie drugi w Warszawie Hampton by Hilton
Fot. apsz
Drugi w Warszawie Hotel Hampton by Hilton zostanie zlokalizowany na rogu Wspólnej i Chałubińskiego w Warszawie, wynika z wydawnictwa „Marketbeat. Raport o rynku nieruchomości w Polsce” przygotowanego przez firmę Cushman&Wakefield”. Z ustaleń „Hotelarstwa” wynika, że w obiekcie, który...

Po inwestycji EFH w hotel Sheraton na Mazurach   2012-09-05

Po inwestycji EFH w hotel Sheraton na Mazurach
Fot. apsz
Europejski Fundusz Hipoteczny SA ostatecznie rezygnuje ze swojego sztandarowego ongiś projektu – budowy Sheraton Mazury Lakes Resort w Tałtach k. Mikołajek na Mazurach.
„Chcemy sprzedać obydwie działki na Mazurach. Chodzi o teren, na którym powstać ma hotel Sheraton oraz o grunt, na którym mieliśmy...

Makrum chce inwestować w kolejne hotele i dlatego sprzedaje… hotel   2012-09-05

Makrum chce inwestować w kolejne hotele i dlatego sprzedaje… hotel
Fot. mw
Giełdowa spółka Makrum SA, poinformowała o zamiarze sprzedaży nieruchomości niezwiązanych z podstawową działalnością i przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków na rozwój Grupy Kapitałowej, w tym inwestycje w nieruchomości hotelowe. Kwota jaką spółka spodziewa się uzyskać ze zbycia...

Londyn 2012 był złą inwestycją. A Euro 2012?   2012-08-31

Londyn 2012 był złą inwestycją. A Euro 2012?
Fot. apsz
Olimpiada w Londynie była złą inwestycją, uważa Matt Bolduc, analityk rynków akcji w Saxo Bank. „Gdy poszczególne państwa organizują zawody tej skali, koszty są zazwyczaj niedoszacowane, a korzyści często się przecenia. Wynika to z agresywnego marketingu i szumu medialnego, inspirowanego przez polityków,...

„Mityczny” hotel w najwyższym wieżowcu Europy   2012-08-29

„Mityczny” hotel w najwyższym wieżowcu Europy
Fot. TopHotelProject
Hotel Shangri-La „Shard” w Londynie, drugi hotel luksusowej sieci Shangri-La w Europie, przyjmie pierwszych gości na początku roku 2013. Dysponujący 170 pokojami i 25 apartamentami obiekt, został zlokalizowany w liczącej 310 metrów (72 kondygnacje) wieży „Shard”, która uchodzi za najwyższy wieżowiec na naszym...

600 hoteli w ciągu pięciu lat   2012-08-24

600 hoteli w ciągu pięciu lat
Fot. apsz

W ciągu pięciu ostatnich  lat w Polsce przybyło ponad 600 hoteli  i 24 tys. pokoi w hotelach.  Wzrastający popyt, fundusze unijne, przygotowania do Euro 2012 i dobre - mimo zmiennej koniunktury ekonomicznej na świecie – prognozy dla rynku turystycznego, spowodowały nie mający precedensu...

Hilton wygra wyścig i otworzy hotel w Zakopanem?  2012-08-23

Hilton wygra wyścig i otworzy hotel w Zakopanem?
Fot. apsz
Chrapkę na otworzenie markowego hotelu w Zakopanem mają niemal wszystkie z obecnych – i nieobecnych - na polskim rynku dużych, międzynarodowych sieci hotelowych. Wielokrotnie marzenie o otworzeniu takiego obiektu deklarowali przedstawiciele Starwood,a, poważniejsze plany miał Radisson, mówiło się nawet o hotelu...

Ikea buduje w Europie 100 hoteli klasy budget design   2012-08-16

Ikea buduje w Europie 100 hoteli klasy budget design
Fot. apsz
Ikea, po cichu lecz z sukcesem rozwija sieć co najmniej 100 hoteli ekonomicznych w całej Europie. Ikea, wyceniana na 9 mld euro marka działającego od roku 1943 producenta popularnych mebli, szuka lokalizacji dla obiektów projektu „budget designs”. Hotele nie będą używały marki Ikea, jednak będą prowadzone...

Po Euro 2012 przybędzie obiektów noclegowych na sprzedaż  2012-07-05

Po Euro 2012 przybędzie obiektów noclegowych na sprzedaż
Fot. mw
W ciągu kilkunastu miesięcy od zakończenia Euro 2012 liczba obiektów noclegowych wystawionych na sprzedaż może wzrosnąć co najmniej o połowę. W skrajnym scenariuszu do 250-300 oferowanych obecnie może dołączyć drugie tyle. Wszystko zależy od stanu polskiej gospodarki, czyli krajowego popytu na noclegi, tempa...

Sześć miesięcy na inwestycyjnym rynku hotelowym   2012-07-04

Sześć miesięcy na inwestycyjnym rynku hotelowym
Fot. mw
W pierwszej połowie 2012 r. zamknięto dwie większe transakcje sprzedaży hoteli. Pierwsze sześć miesięcy roku wydaje się nie potwierdzać ożywienia na hotelowym rynku inwestycyjnym w Polsce, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2011, gdy firma Polish Properties odnotowała 12 transakcji obiektami hotelowymi...

Luksusowe hotele od Harrods'a   2012-07-04

Luksusowe hotele od Harrods a
Fot. Wikipedia
Hotele pod marką luksusowego, londyńskiego domu towarowego Harrods, powstaną m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Paryżu. „Podjęliśmy decyzje o budowie Harrods Ford Hotel w Londynie, a także hoteli w Kuala Lumpur i na Sardynii, we Włoszech", powiedział  Hussain Ali al-Abdullah, wiceprezes Qatar Holding,...

EFH chce się pozbyć czwartej części potencjału hotelowego  2012-07-03

EFH chce się pozbyć czwartej części potencjału hotelowego
Fot. apsz
Nierentowny Hotel Millenium w Bochni zamierza sprzedać EFH SA, podała spółka giełdowa w komunikacie. Posiadający 88 pokoi hotel Millenium jest jednym z czterech hoteli spółki, które dysponują łącznym potencjałem 355 pokoi.  Hotel Millenium został kupiony przez EFH w roku 2009 za 10,4 mln zł.

Chaber, Ebi… hotele, które nie powstały na Euro 2012  2012-06-26

Chaber, Ebi… hotele, które nie powstały na Euro 2012Gdyby inwestorzy zrealizowali wszystkie plany, które ogłaszali w ciągu pięciu ostatnich lat, dziś w Polsce działałoby nie 2,1 tys., ale ponad 2,6 tys. hoteli. Na szczęście – i dla samych inwestorów, i dla rynku – przynajmniej połowy tych zamierzeń nie udało się urzeczywistnić. 
W roku 2007...

Na świecie powstaje 6 tys. hoteli i milion pokoi   2012-06-22

Na świecie powstaje 6 tys. hoteli i milion pokoi
Fot. h
Ponad 6 tys. hoteli z niespełna milionem pokoi znajdowało się w budowie i różnych fazach projektowania na świecie w maju 2012 r., wynika z raportu Hotel Pipeline Construction przygotowanego przez firmę badawczą  STR Global. Niestety, nie są w nim uwzględniane wszystkie realizowane...

Więcej gości, ale i zdecydowanie więcej hoteli: różnice między obiektami będą się pogłębiać   2012-06-19

Więcej gości, ale i zdecydowanie więcej hoteli: różnice między obiektami będą się pogłębiać
Fot. ms
Od początku roku 2007 do dziś działalność w Polsce rozpoczęło ponad 600 hoteli. Przede wszystkim obiektów nowych, ale i działających wcześniej obiektów noclegowych, które zostały zmodernizowane i skategoryzowane jako hotele. Od roku 2007 przybyło ponad 24 tys. pokoi w hotelach, przede wszystkim po raz pierwszy...

Na Okęciu powoli pnie się w górę hotel Renaissance  2012-05-25

Na Okęciu powoli pnie się w górę hotel Renaissance
Fot. apsz
Trwają intensywne prace przy budowie pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance, który powstaje naprzeciwko Terminala 2 na warszawskim lotnisku Okęcie.  Znajdzie się w nim 225 pokoi, 5 sal konferencyjnych, restauracje i bar, a także basen, centrum fitness i SPA. Głównym inwestorem mającego kosztować 141 mln zł hotelu jest...

Wykonawcy przylotniskowych hoteli Hampton by Hilton na start   2012-05-23

Wykonawcy przylotniskowych hoteli Hampton by Hilton na start
Fot. apsz
Umowy na budowę hoteli Hampton by Hilton przy lotniskach w Gdańsku i Warszawie podpisała dziś spółka Port – Hotel.  Oba hotele, które będą działać w segmencie ekonomicznym, przyjmą pierwszych gości w drugiej połowie 2013 roku.
Generalnym wykonawcą hotelu Hampton by Hilton w Warszawie została...

Największy gracz na rynku hoteli, ma już ponad milion pokoi   2012-05-23

Największy gracz na rynku hoteli, ma już ponad milion pokoi
Fot. ssz
Blackstone, fundusz typu private equity, jest właścicielem, współwłaścicielem lub dzierżawcą spółek hotelowych dysponujących łącznie ok. 1 030 800 pokoi w ponad 7 220 obiektach.  Skupienie tak gigantycznego potencjału hotelowego (same hotele, to może nie margines, ale ledwie część działań funduszu),...

Jesienią 2013 Warszawie przybędzie ponad 400 pokoi w ekonomicznych Hampton by Hilton   2012-05-10

Jesienią 2013 Warszawie przybędzie ponad 400 pokoi w ekonomicznych Hampton by Hilton
Fot. apsz
Ekonomiczny hotel marki Hampton by Hilton zostanie ulokowany w budynku po niewykończonym hotelu Hotel System opodal hotelu Marriott w Warszawie. Hotel, który będzie miał ok. 300 pokoi, ma przyjąć pierwszych gości na jesieni 2013 r., wynika z zapowiedzi austriackiego dewelopera S+B, nowego właściciela nieukończonego...

Połowa warszawskiego InterConti na sprzedaż   2012-04-24

Połowa warszawskiego InterConti na sprzedaż
Fot. apsz
Warimpex Finanz und Beteiligungs AG, spółka hotelarsko-deweloperska, zamierza jeszcze w 2012 roku sprzedać 50-proc. udział w Hotelu InterContinental w Warszawie za kwotę przewyższającą wartość bilansową, poinformowała spółka w komunikacie. "W dniu dzisiejszym podpisano założenia dot. transakcji sprzedaży....

Ten hotel nie powinien przystępować do sieci  2012-04-22

Ten hotel nie powinien przystępować do sieci
Fot. apsz

Coraz więcej powstających hoteli decyduje się na przyjęcie sieciowej marki, przede wszystkim na podstawie umowy o franczyzie, rzadziej umowy o zarządzanie. Jednak takich hoteli jest i – w najbliższej przyszłości – będzie mniej niż tych, które decydują się działać pod własną marką, jako hotele...

Nieukończony, „niesprzedawalny” hotel szuka partnerów  2012-04-04

Nieukończony, „niesprzedawalny” hotel szuka partnerów
Fot. apsz
Miejsce niby atrakcyjne, cena coraz bardziej atrakcyjna, a chętnych nie ma. Mowa o nieukończonym hotelu, który był wznoszony w Zakopanem dla sieci Hotel System. Od ponad roku likwidator i wierzyciele spółki próbują sprzedać obiekt, którego budowę przerwano kilka lat temu. Pierwsza cena ofertowa w przetargu...

W kryzysie segment hoteli luksusowych rośnie dynamicznie   2012-04-04

W kryzysie segment hoteli luksusowych rośnie dynamicznie
Fot. apsz
W roku 2012 na świecie powinno zostać otwartych 2 358 nowych hoteli sieciowych i dużych hoteli niezależnych o standardzie 4 i 5 gwiazdek dysponujących łącznie  519 tys. pokojami. To znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy pierwszych gości przyjęło 1 375 hoteli z tych segmentów z 259 tys. pokoi, wynika...

Tak Europa buduje hotele luksusowe   2012-03-29

Tak Europa buduje hotele luksusowe
Fot. Melia Hotels Int
W Europie w fazie budowy i planowania znajduje się obecnie 405 tys. pokoi w 1606 hotelach o standardzie czterech/pięciu gwiazdek. Wśród nich są 352 luksusowe z 78 tys. pokoi i 1254 o standardzie 4 gwiazdek z 327 tys. pokoi. W budowie znajduje się 1290 hoteli, w fazie planowania 180, opóźnionych...

Projekty hotelowe w Polsce: ok. 11,5 tys. pokoi w tym 4,6 tys. w sieciach   2012-03-21

Projekty hotelowe w Polsce: ok. 11,5 tys. pokoi w tym 4,6 tys. w sieciach
Fot. apsz
W lutym 2012 r. w Europie w budowie lub zaawansowanym stadium koncepcyjnym znajdowały się 863 hotele ze 140 084 pokojami, wynika z raportu Construction Pipeline Report, przygotowanego przez firmę STR Global. W porównaniu z lutym 2011 gdy w fazie realizacji znajdowały się 734 hotele ze 122 423 pokojami, jest to...

Po boomie, czyli rośnie kolejka hoteli i innych obiektów szukających nowego właściciela  2012-03-14

Po boomie, czyli rośnie kolejka hoteli i innych obiektów szukających nowego właściciela
Fot. apsz
Trwający niemal nieprzerwanie od roku 2006 inwestycyjny boom na polskim rynku hotelarskim powoli dobiega końca. Przychodzi pora na nasilenie procesów z jakimi od jakiegoś już czasu mamy do czynienia: na czyszczenie rynku i racjonalizację działalności funkcjonujących obiektów. Jednym z elementów „czyszczenia” jest...

Kupili hotele po 1,1-1,2 mln euro za pokój, czyli transakcje hotelowe w Europie 2011 wg HVS  2012-02-28

Kupili hotele po 1,1-1,2 mln euro za pokój, czyli transakcje hotelowe w Europie 2011 wg HVS
Fot. apsz
Do 7,1 mld euro wzrosła w roku 2011 wartość transakcji hotelowych w Europie. Oznacza to 9-proc. wzrostu w porównaniu do roku 2010, gdy łączna suma transakcji wyniosła 6,5 mld euro. Na ubiegłoroczną aktywność inwestorów złożyło się 116 transakcji, w których właścicieli zmieniły 264 hotele z ponad 43 200...

Port Hotel ogłasza przetarg na budowę kolejnego Hampton by Hilton   2012-02-02

Port Hotel ogłasza przetarg na budowę kolejnego Hampton by Hilton
Fot. Port-Hotel
Spółka Port-Hotel ogłosiła przetarg na budowę hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Airport, który ma przyjąć pierwszych gości  w drugiej połowie 2013 roku. Obiekt będzie miał cztery kondygnacje hotelowe, parter z częścią ogólnodostępną oraz podziemny garaż. Goście będą mieć do dyspozycji 116 wygodnych, nowoczesnych...

Grudziądz zamierza zbudować kompleks spa z solankami i hotel   2012-01-18

Grudziądz zamierza zbudować kompleks spa z solankami i hotel
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Baseny solankowe, zakład balneologiczny, hotel o dwóch standardach – jedno- lub dwugwiazdkowy i czterogwiazdkowy wraz z pomieszczeniami konferencyjnymi i wellness&spa, a także plac dla camperów, ma powstać w Grudziądzu. Wartość inwestycji w projekt Geotermia Grudziądz szacowana jest wstępnie na 76-84 mln zł. Miasto...

Szukają wykonawcy hotelu Hampton by Hilton   2012-01-17

Szukają wykonawcy hotelu Hampton by Hilton
Fot. Port-Hotel
Port – Hotel poszukuje generalnego wykonawcy hotelu Hampton by Hilton przy warszawskim lotnisku. Spółka ogłosiła właśnie przetarg nieograniczony na budowę hotelu wraz z budynkiem biurowym, garażem podziemnym, niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Czteropiętrowy obiekt ma zaoferować gościom 116 pokoi...

Qualia Development postawi siedem condohoteli pod marką Golden Tulip  2012-01-12

Qualia Development postawi siedem condohoteli pod marką Golden TulipSiedem hoteli pod marką Golden Tulip zamierza wybudować w systemie condo spółka deweloperska Qualia Development należąca do PKO BP.  Dziś Qualia Development i Louvre Hotels Group zawrą umowę o „współpracy strategicznej" i podpiszą umowę franczyzową na pierwszy obiekt, który ma zostać zlokalizowany...

Skandynawowie są najbardziej aktywnymi inwestorami na polskim rynku hotelowym   2012-01-10

Skandynawowie są najbardziej aktywnymi inwestorami na polskim rynku hotelowym
Fot. apsz
Na około 300 mln zł można szacować rozpoczęte, kontynuowane lub skonsumowane w roku 2011 polskie inwestycje hotelowe trzech skandynawskich grup kapitałowych. W praktyce oznacza to, że Skandynawowie okazali się najbardziej aktywnymi inwestorami zagranicznymi na polskim rynku hotelowym.  I nie wydaje się, by sytuacja ta zmieniła się...

W roku 2012 rynek transakcji hotelowych ponownie osiągnie 30 mld USD   2012-01-09

W roku 2012 rynek transakcji hotelowych ponownie osiągnie 30 mld USD
Fot. apsz
W roku 2012 rynek transakcji hotelowych na świecie utrzyma się na ubiegłorocznym poziomie 30 mld USD, prognozuje firma Jones Lang LaSalle Hotels. Po ożywieniu i bardzo obiecujących wynikach w pierwszym półroczu 2011 r., analitycy JLLH mieli nadzieję, że rok zamknie się transakcjami na łączną sumę 34,8 mld USD. Byłoby to o wiele...

Czyżby hotelowa inwestycja ostatniego 10-lecia?   2011-12-23

Czyżby hotelowa inwestycja ostatniego 10-lecia?
Fot. apsz
Ponad 30 mln zł zaangażowano już w przedstawioną na zdjęciach inwestycję hotelową. I nie są to tylko spekulacje, bo tak twierdzi sam inwestor. Hotel który miał powstać w tym miejscu jest obecny w planach od roku 1999, kiedy kupiono działkę. Natomiast w deklaracjach inwestora i mediach obiekt, który ma tu...

Najwięcej pokoi w obiektach ekskluzywnych   2011-12-22

Najwięcej pokoi w obiektach ekskluzywnych
Fot. apsz/tablo STR Global
Ponad 139 tys. pokoi w 869 hotelach znajdowało się  listopadzie 2011 r. w budowie i różnych stadiach przygotowań do budowy  na terenie Europy, wynika z Construction Pipeline Report, przygotowanego przez firmę STR Global. Rok wcześniej, w listopadzie 2010 r. w Europie na różnych etapach realizacji znajdowały...

Stare na szare i … hotele w Rożku Stegny jak spod igły  2011-12-19

Stare na szare i … hotele w Rożku Stegny jak spod igły
Fot. apsz
Wyjątkowo udaną metamorfozę przechodzą stopniowo trzy hotele spółki hotelarskiej PUHIT SA zlokalizowane na warszawskich Stegnach, przy ulicy Mangalia. Jako pierwszy z tzw. Trzech Muszkieterów, generalny remont przeszedł Portos. Ten trzygwiazdkowy hotel jeszcze na początku września dołączył do sieci Best Western.  Przygotowanie hotelu do...

Lekki powiew ożywienia na polskim rynku nieruchomości noclegowych   2011-11-22

Lekki powiew ożywienia na polskim rynku nieruchomości noclegowych
Fot. apsz
Na polskim rynku wtórnym obiektów noclegowych w ostatnich tygodniach daje się zauważyć lekkie ożywienie. Powiew jest minimalny i dotyczy przede wszystkim mniejszych i tańszych obiektów: nieskategoryzowanych, posiadających ok. 20 lub mniej pokoi, w miarę atrakcyjnie zlokalizowanych, w cenie kilku milionów, a na pewno...

Sukces Skarbu Państwa – parafowano umowę o sprzedaży łódzkich Centrum-Hoteli  2011-10-28

Sukces Skarbu Państwa – parafowano umowę o sprzedaży łódzkich Centrum-Hoteli
Fot. apsz
Spółka EKO-VIT Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi i Skarbem Państwa parafowały 27 października umowę o sprzedaży 85 proc. udziałów Spółki „Centrum-Hotele” Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi, poinformowało Ministerstwo  Skarbu Państwa. Pozostałe 15 proc. akcji powinni otrzymać pracownicy, których spółka zatrudnia ok. 200. Wygląda...

Europa buduje więcej hoteli  2011-09-20

Europa buduje więcej hoteli
Fot. apsz
W sierpniu na terenie Europy, w budowie lub zaawansowanym stadium koncepcyjnym znajdowało się 819 hoteli ze 132 234 pokojami, wynika z raportu Construction Pipeline Report, przygotowanego przez firmę STR Global. To o ponad 17 proc. hoteli i 10 proc. pokoi więcej, niż rok wcześniej. Według STR Global w sierpniu 2010 roku w budowie lub zaawansowanym...

Rynek hotelowy 2011: jedni inwestują w obiekty, inni chcą je natychmiast sprzedać   2011-09-12

Rynek hotelowy 2011: jedni inwestują w obiekty, inni chcą je natychmiast sprzedać
Fot. apsz
W ciągu ostatnich czterech lat baza hotelowa w Polsce zwiększyła się o jedną czwartą. Pod koniec lipca w Polsce funkcjonowało 1991 skategoryzowanych hoteli oferujących ponad 106 tys. pokoi. Między lipcem 2007 r. a lipcem 2011 r. przybyło 512 skategoryzowanych hoteli i ponad 28 tys. pokoi. Szacunkowa wartość inwestycji wyniosła w tym czasie ok. 5,9 -6,1 mld...

W Wawrze powstanie największy obiekt sieci Hilton w Polsce   2011-09-11

W Wawrze powstanie największy obiekt sieci Hilton w Polsce
Fot. apsz
Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Mirbud S.A.  podpisała umowę ze spółką Polaris Hospitality Enterprises na budowę  w Warszawie hotelu marki Double Tree by Hilton, należącej do Hilton Worldwide.  Wartość zawartej umowy wynosi 184,5 mln zł brutto. Double Tree by Hilton Warsaw Conference Centre and Spa w ramach tej inwestycji zaoferuje 365 pokoi na 3...

Takie hotele budują w Ameryce   2011-09-02

Takie hotele budują w Ameryce
Fot. apsz

Holiday Inn Express jest marką, która w połowie 2011 roku miała najwięcej pokoi hotelowych na etapie budowy i projektowania na terenie USA. W zestawieniu 15 marek hotelowych, które mają w realizacji największą liczbę pokoi, znalazły się tylko cztery obecne w Polsce. Nic w tym dziwnego, bo znaczna część brandów obecnych w zestawieniu...

Cztery nowe hotele w Gdyni. Kto odpuści?   2011-08-25

Cztery nowe hotele w Gdyni. Kto odpuści?
Fot. apsz

Do bazy hotelowej Gdyni liczącej obecnie 14 hoteli z ponad ośmiuset pokojami, w ciągu najbliższych 2-3 lat mogą dołączyć co najmniej 4 kolejne. W ostatnich tygodniach plany budowy hoteli zapowiedziało trzech inwestorów. Czwarty może zostać wyłoniony w przetargu na zagospodarowanie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kolibki,...

Super 8 nadciąga, najwyższe hotele, kategoryzacja łopatologicznie   2011-08-12

Super 8 nadciąga, najwyższe hotele, kategoryzacja łopatologicznie
Fot. Kingdom Holding Company
Nadciąga Super 8. I nie chodzi bynajmniej o film wyprodukowany przez Stevena Spielberga, który właśnie wszedł na ekrany. Chodzi o sieć moteli Super 8, z których pierwszy powinien pojawić się w Polsce za niespełna rok. Kto je wybuduje, kto będzie operatorem i gdzie powstaną?
Kingdom Tower, ponad kilometrowej wysokości wieża, która...

Duże transakcje ciągną rynek kupna-sprzedaży hoteli w Polsce   2011-08-04

Duże transakcje ciągną rynek kupna-sprzedaży hoteli w Polsce
Fot. apsz
Na ponad ćwierć miliarda złotych można szacować wartość transakcji dokonanych na wtórnym rynku obiektów noclegowych w pierwszej połowie 2011 r. Mimo stosunkowo wysokiej wartości rynku jaką osiągnął – szczególnie po ubiegłorocznym „dołku” – i rosnącej liczby obiektów oferowanych na sprzedaż, sfinalizowanych transakcji jest mało. Te które zawarto dotyczą...

Na świecie hotele idą jak bułeczki, a w Polsce zastój  2011-07-14

Na świecie hotele idą jak bułeczki, a w Polsce zastój
Fot. apsz
Globalna wartość transakcji zakupu hoteli ma w tym roku zamknąć się sumą 34,8 mld USD, szacuje Jones Lang LaSalle Hotels. Według danych firmy w pierwszym półroczu wartość transakcji wyniosła14,8 mld USD i była wyższa o 117 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami roku 2010. W regionie EMEA obejmującym Europę Bliski Wschód...

Buduje się na świecie: 5,7 tys. hoteli i 922 tys. pokoi   2011-06-22

Buduje się na świecie: 5,7 tys. hoteli i 922 tys. pokoi
Fot. apsz
Na świecie w różnych stadiach realizacji znajdowało się w maju 5 776 hoteli z 922 063 pokojami, wynika z raportów dotyczących nowych projektów hotelowych przygotowanych przez firmę STR Global. Ponad połowa (51,3 proc.) budowanych lub znajdujących się w zaawansowanej fazie przygotowania hoteli oraz trzecia część pokoi (33,7 proc.)...

To nie Radio Erewań, to hotelowy boom na Kaukazie   2011-06-14

To nie Radio Erewań, to hotelowy boom na Kaukazie
Źródło: Wikipedia
Światowe grupy hotelowe konsekwentnie realizują strategię zwiększania obecności we wszystkich wartych inwestycji zakątkach Ziemi. Jednym z takich miejsc stały się w ostatnich latach kraje Kaukazu Południowego położonego na styku Europy i Azji. Są to: nie posiadająca dostępu do morza Armenia, położony nad Morzem Kaspijskim Azerbejdżan oraz posiadająca...

Bez 12 mln euro nie zbudujesz markowego hotelu budżetowego   2011-06-08

Bez 12 mln euro nie zbudujesz markowego hotelu budżetowego
Fot. apsz
Koszt budowy 125-pokojowego, markowego hotelu budżetowego w Polsce bez sumy wydanej na zakup działki, wynosi niemal 5,63 mln euro. Tak przynajmniej oceniają wielkość inwestycji autorzy raportu „Branded Budget Hotels in Europe: A Development Guide”, przygotowanego przez firmy HVS i Davis Langdon. Jak by nie liczyć wychodzi 45 tys. euro za pokój. Taniej od Polski...

Legend i dwa inne hotele przy Żwirki i Wigury  2011-05-31

Legend i dwa inne hotele przy Żwirki i Wigury
Fot. apsz
Litewski operator hotelowy The Legend Hotels&Spas współpracujący ze szwedzkim deweloperem SwedeCenter, który wchodzi w skład grupy Inter-IKEA, zostanie najprawdopodobniej operatorem nowego hotelu, który powstanie w wielkim kompleksie biurowym u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia w Warszawie. Dwa...

Hotel na Polance Redłowskiej w Gdyni przyjmie gości w roku 2013   2011-05-26

Hotel na Polance Redłowskiej w Gdyni przyjmie gości w roku 2013
Fot. apsz
Spółka budowlana Mostostal Warszawa, jako generalny wykonawca, zawarła umowę ze spółką Projekt Gdynia - 1 na realizację zespołu hotelowego z parkingiem oraz towarzyszącą infrastrukturą na Polance Redłowskiej w Gdyni. Wynagrodzenie ustalono na 50 mln zł netto. Termin realizacji przedmiotu umowy strony ustaliły do dnia 31.07.2013 r., poinformował notowany na...

Warszawa zaczęła budować hotele   2011-05-24

Warszawa zaczęła budować hotele
Fot. apsz
W II kwartale br. na terenie Warszawy w różnych stadiach prac budowlanych powinno znajdować się 9-10 nowych projektów hotelarskich o łącznej wartości przekraczającej pół miliarda złotych. O ile inwestorzy nie zmienią lub opóźnią realizacji swych planów. Hotele te powinny zasilić bazę hotelową stolicy w latach 2011-2014. Kilka kolejnych projektów jest na...

Fatum nad pałacem w Sztynorcie  2011-05-21

Fatum nad pałacem w Sztynorcie
Fot. apsz
Luksusowy hotel z ponad kilkunastoma apartamentami, sale konferencyjne, sala klubowa z częścią muzealną w barokowym pałacu będącym niegdyś siedzibą rodu von Lehndorff w Sztynorcie Dużym, w województwie Warmińsko-Mazurskim? Dlaczego nie. Potrzebne są tylko pieniądze, pieniądze, pieniądze… i dobry pomysł na biznes spółki Alterco, która wraz ze...

Hubska Center z aparathotelem Invite   2011-05-10

Hubska Center z aparathotelem Invite
Wizualizacja inwestora
We Wrocławiu przy ulicy Hubskiej powstaje aparthotel Invite. W siedmiopiętrowym budynku zostanie zlokalizowanych 106 apartamentów o standardzie odpowiadającym trzem gwiazdkom. Obiekt, który będzie oferował pełny zakres usług hotelowych, ma zostać oddany do eksploatacji w II kwartale 2012 roku. Wśród udogodnień oferowanych mieszkańcom obiektu zlokalizowanego...

Region, który najszybciej buduje hotele   2011-05-09

Region, który najszybciej buduje hotele
Fot. apsz
W województwie Małopolskim co dzień przybywa trzy i pół nowego pokoju w hotelu. W okresie od lipca 2007 roku do marca 2011 w Małopolsce przybyło 90 hoteli. Chociaż posiadający już 300 takich obiektów region jest niekwestionowanym liderem w kraju, to jednak pod względem liczby dostępnych pokoi w hotelach nadal ustępuje Mazowszu. Jeśli jednak „Galicja”...

Nieukończony Hotel System w Zakopanem za 52 mln zł   2011-05-04

Nieukończony Hotel System w Zakopanem za 52 mln zł
Wizualizacja inwestora
Za cenę nie niższą niż 51,89 mln zł został wystawiony na przetarg nieukończony pięciogwiazdkowy hotel w Zakopanem, który wznosiła spółka E-hotel 2 wchodząca w skład grupy Salwator/Hotel System. Jest to z całą pewnością najbardziej atrakcyjna oferta z branży hotelarskiej, jaka jest obecnie na rynku. Inwestycja – ze względu na lokalizację...

„Bukowy Park” rośnie w Polanicy   2011-05-03

„Bukowy Park” rośnie w Polanicy
Fot. Bukowy Park
Hotel Bukowy Park Medical SPA w Polanicy powinien przyjąć pierwszych gości pod koniec tegorocznych wakacji. Zlokalizowany przy ulicy Parkowej, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Pijalni Wód Mineralnych i Teatru Zdrojowego, obiekt zaoferuje 38 pokoi i apartament  (71 miejsc noclegowych), salę konferencyjną na 70 osób oraz Medical Spa. Centrum Spa będzie...

Z-Hotel powstaje nad Świdrem   2011-04-27

Z-Hotel powstaje nad Świdrem
Wizualizacja inwestora.
Z-Hotel  Business &Spa wznosi w Otwocku nad brzegiem Świdra deweloper Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane GWARANT E. Zieliński. Obiekt będzie miał powierzchnię 7 tys. mkw. posiadał 50 pokoi, rozbudowane zaplecze rekreacyjne i Spa, część konferencyjno-szkoleniową złożoną z 4 sal wielofunkcyjnych mogących pomieścić łącznie do 200 osób...

Ceny ropy, pogoda i trzęsienia ziemi w Japonii, zaważyły na Hotelowym Indeksie Giełdowym  2011-04-13

Ceny ropy, pogoda i trzęsienia ziemi w Japonii, zaważyły na Hotelowym Indeksie Giełdowym
Fot. apsz
Index hotelowy Baird / STR Hotel Stock Index spadł na koniec marca o 4,9 procent do poziomu 2294. W całym pierwszym kwartale 2011 r. wskaźnik spadł o 3,0 proc. wobec końca roku 2010, gdy wyniósł 2364.
Baird / STR Hotel Stock Index, został stworzony wspólnie przez amerykańskie firmy Robert W. Baird & Co. (Baird) oraz STR i jest pierwszym powszechnie...

„Hotel nad grobem” i hotel „na Cyplu”, hotele szukają nowych lokalizacji w Warszawie   2011-04-11

„Hotel nad grobem” i hotel „na Cyplu”, hotele szukają nowych lokalizacji w Warszawie
Fot. apsz
Według zapowiedzi z lat 2007-2008, czyli z okresu entuzjazmu inwestorów wywołanego organizacją Euro 2012 oraz propagandowego szumu wokół nowych inwestycji hotelowych, Warszawa miała stać się placem budowy kilkunastu nowych hoteli. Przyszedł kryzys, „euro entuzjazm” opadł, gdy okazało się, że hotelarstwo, to nie biznes w którym z dnia na dzień...

Trzeci hotel Spa Dr Irena Eris stanie w Polanicy   2011-04-08

Trzeci hotel Spa Dr Irena Eris stanie w Polanicy
Fot. J.Kamiński
Na 4-hektarowej działce w Polanicy-Zdroju, powstanie trzeci hotel Spa Dr Irena Eris. Rozpoczęcie prac przy inwestycji wartej ok. 50 mln zł, planowane jest wstępnie na początek przyszłego roku, zaś otwarcie obiektu na rok 2014.
"Hotel Polanicy-Zdroju, będzie nawiązywał do jej uzdrowiskowego charakteru. Planujemy, że powstanie obiekt z 70 pokojami, a koszt całego...

Pięć najważniejszych rynków hotelarskich Europy – raport BNP Paribas  2011-04-07

Pięć najważniejszych rynków hotelarskich Europy – raport BNP Paribas
Okładka raportu BNP Paribas
W roku 2011 powinien wyraźnie wzrosnąć poziom transakcji na Europejskim rynku hotelowym. Powinien także umocnić się obserwowany już w poprzednich latach trend do trwałego pozbywania się hoteli  oraz sprzedawania ich z zachowaniem prawa użytkowania (leasingu zwrotnego, czyli asset light) przez będące dotychczas ich właścicielami grupy. Na rynku mogą też...

Pięć gwiazdek, to nie wszystko. Niewiele inwestycji w luksusowe hotele w Polsce   2011-04-05

Pięć gwiazdek, to nie wszystko. Niewiele inwestycji w luksusowe hotele w Polsce
Fot. apsz
W Polsce funkcjonują obecnie 44 hotele skategoryzowane na pięć gwiazdek. Jak każda kategoria hoteli, także grupa pięciogwiazdkowców, nie jest jednorodna. Można wśród nich znaleźć zarówno hotele luksusowe, jak i bliższe czterem gwiazdkom niż pięciu. Z drugiej strony, w grupie obiektów cztero-, a nawet trzygwiazdkowych,  można znaleźć obiekty...

Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim na pięć minut przed…  2011-03-17

Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim na pięć minut przed…
Fot. Hotel Krasicki
Najprawdopodobniej w maju pierwszych gości przyjmie czterogwiazdkowy Hotel Krasicki zlokalizowany w przedzamczu zamku z XIV wieku w Lidzbarku Warmińskim. W obiekcie, którego inwestorem jest spółka Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe "Zamek", wchodząca w skład Grupy Anders, trwają obecnie intensywne prace wykończeniowo-montażowe.  W części hotelowej...

Powstaje Narvil – centrum hotelowo-konferencyjne wtopione w przyrodę   2011-03-14

Powstaje Narvil – centrum hotelowo-konferencyjne wtopione w przyrodę
Wizualizacja: KM Rubaszkiewicz

Na maj 2012 roku zaplanowano otwarcie hotelu Narvil Conference & SPA, który powstaje w Serocku, nad brzegiem Narwi. Ten wyjątkowy i - jak na polskie warunki jedyny tego typu - obiekt  o architekturze i rozwiązaniach harmonizujących z otaczającą go naturą, będzie posiadał 328 pokoi oraz rozbudową część...

Rynek wtórny hoteli w Europie wzrósł w ub.r. do 6,5 mld euro   2011-03-08

Rynek wtórny hoteli w Europie wzrósł w ub.r. do 6,5 mld euro
Dynamika średniej ceny sprzedaży pokoju hotelowego 2001-2010 Europa
Około 6, 5 miliardów euro wyniósł w roku 2010 europejski rynek transakcji hotelowych.  Chociaż w porównaniu z rokiem 2009, gdy wartość transakcji wyniosła 3,1 mld euro rynek wzrósł o 110 proc. wynika z raportu „2010 European Hotel Transactions” firmy HVS. Chociaż ubiegłoroczny wynik nie wydaje się już tak kiepski jak ten z roku 2009,...

Lotnisko w Krakowie plus Hilton   2011-03-07

Lotnisko w Krakowie plus Hilton
fot. apsz
Udziały w krakowskim porcie lotniczym Balice, chce kupić spółka należąca do rodziny Likus – krakowskich przedsiębiorców, deweloperów, hotelarzy i restauratorów, donosi dziejesze wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”. Według dziennika 30 proc. udziałów w drugim pod względem liczby pasażerów lotnisku w Polsce, na którym w ub.r odprawiono 2,8 mln...

Droga chata - stara chata  2011-03-04

Droga chata - stara chata
Fot. jwp
150 tys. złotych kosztował remont wnętrz pochodzącej z 1902 roku "Chaty Starej", która wchodzi w skład kompleksu zabudowań hotelowych Głęboczek Vine Resort & SPA. Ten mający 170 mkw., niepozorny z zewnątrz, dwukondygnacyjny budynek oferuje obecnie 7 luksusowych pokoi w rustykalnym stylu. Wnętrza to połączenie bielonych ścian, drewna i kamienia...

Niedoszły Hotel System Zakopane na sprzedaż   2011-03-01

Niedoszły Hotel System Zakopane na sprzedaż
Źródło: www.zakopane-hotel-sprzedaz.pl
Nieukończony pięciogwiazdkowy hotel w Zakopanem, który wznosiła spółka E-hotel 2 wchodząca w skład grupy Salwator/Hotel System, zostanie wkrótce wystawiony na sprzedaż w drodze przetargu. Rozpoczęta w połowie ubiegłej dziesięciolatki inwestycja od kilku lat stoi nieukończona, bo inwestorowi budowanego w systemie condo obiektu zabrakło pieniędzy....

Wzrastają inwestycje w obiekty noclegowe  2011-02-25

Wzrastają inwestycje w obiekty noclegowe
Fot. apsz
Tegoroczne inwestycje w obiekty noclegowe w Polsce przekroczą miliard złotych, a do użytku na pewno zostanie oddanych ponad 100 większych obiektów noclegowych, takich jak hotele, kompleksy wypoczynkowe, czy duże pensjonaty, wynika z oszacowania miesięcznika „Hotelarstwo”. Nakłady mogą jednak okazać się wyższe, bo wzrastają koszty usług budowlanych...

22 różnice między condo apartamentowcem a condo hotelem  2011-02-21

22 różnice między condo apartamentowcem a condo hotelem
Fot. jwp
To, że nie wszystkie hotele są hotelami condo jest jest dla wszystkich oczywiste, ale to, że nie wszystkie „condoobiekty” są hotelami, już nie tak bardzo. W Polsce inwestycje nazywane popularnie condo hotelami - i jako takie sprzedawane - mnożą się w ostatnich latach. Rozwój rynku turystycznego i – nieco paradoksalnie – kryzys gospodarczy,...

Ruszają inwestycje hotelowe, czyli Orbis, Ultra Marine i inni   2011-02-20

Ruszają inwestycje hotelowe, czyli Orbis, Ultra Marine i inni
Fot. jwp

„Poprawia się sytuacja branży hotelarskiej. Z blisko 6,5 tys. hoteli i pensjonatów (według danych HBI Polska tyle placówek jest zarejestrowanych w kraju) co czwarty zdołał poprawić w ubiegłym roku swoją kondycję finansową. W połowie lutego 2011 r. 47 proc. hotelarzy miało powody do zadowolenia: aż 18 proc. znajdowało się w bardzo dobrej, a 29...

Niezłe wejście Inpro na parkiet   2011-02-18

Niezłe wejście Inpro na parkiet
Wizualizacja Inwestora.
Wprawdzie nie 100 mln zł, ale niespełna 66,1 mln zł pozyskała z emisji ponad 10 mln akcji, gdańska spółka deweloperska Inpro, jednak analitycy oceniają debiut jako udany. Tym bardziej, że w czwartek, 17 lutego, w dniu debiutu giełdowego spółki główny indeks warszawskiej GPW - WIG20 stracił 1,7 proc., a indeks WIG-Deweloperzy ok. 1 proc. Na początku notowań...

Miejsce na Campanile w Bydgoszczy   2011-02-15

Miejsce na Campanile w Bydgoszczy
Fot. Dorota Ińska
Najprawdopodobniej latem tego roku ruszy budowa dwugwiazdkowego hotelu Campanile w Bydgoszczy, informuje bydgoskie wydanie „Gazety”. „Trudno wskazać konkretną datę rozpoczęcia prac. Jesteśmy jeszcze w końcowej fazie projektowania, ale możliwe, że już latem rozpoczniemy prace”, mówi dziennikowi Jacek Kociałkowski, członek zarządu spółki Warimpex, która jest...

Sheraton Mazury Lakes Resort w roku 2014?  2011-02-14

Sheraton Mazury Lakes Resort w roku 2014?
Fot. apsz

Europejski Fundusz Hipoteczny, chce kupić hotel lub biurowiec oraz zapowiada odmrożenie inwestycji w zapowiadane od dawna inwestycje: hotele w Malborku, Tałtach i Warszawie.
W październiku EFH, zamknął prywatną emisję akcji, w wyniku której pozyskał ponad 87 mln zł. Około 40 mln zł przeznaczone zostało na spłatę zadłużenia krótkoterminowego....

Spacerkiem z Orłowa do Portu w Gdyni   2011-02-11

Spacerkiem z Orłowa do Portu w Gdyni
Fot. ssz
Pod koniec stycznia gdyńscy urzędnicy złożyli w sądzie wniosek dotyczący unieważnienia umowy dzierżawy Polanki Redłowskiej, na której miał powstać hotel z ogólnodostępnym kompleksem basenów. Działka przy ulicy Ejsmonda 1, na której przez kilkadziesiąt lat funkcjonował cieszący się popularnością basen ma pecha od początku lat 90. Wówczas miasto...

Kraków: Puro w drodze, Pantheon w realizacji   2011-02-04

Kraków: Puro w drodze, Pantheon w realizacji
Wizualizacja inwestora.

Norweska grupa kapitałowa Genfer kupiła działkę przy ulicy Pawiej na której zamierza wybudować drugi w Polsce inteligentny hotel sieci Puro. Pierwszy obiekt sieci zostanie otwarty wiosną tego roku we Wrocławiu. Krakowski hotel będzie dysponował około 140 pokojami, a rozpoczęcie budowy zaplanowano na drugą połowę 2011 roku. W tym czasie intensywne prace będą prowadzone...

Większe inwestycje, wyższe obroty na rynku wtórnym hoteli. Ominą Polskę?   2011-02-04

Większe inwestycje, wyższe obroty na rynku wtórnym hoteli. Ominą Polskę?
Fot. Hyatt Hotels
Na 8,3 mld euro w roku 2011 szacuje wielkość inwestycji w rynek hotelowy Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), firma Jones Lang LaSalle Hotels (JLLH).  W roku 2010 inwestycje w tym regionie wyniosły 7 mld euro, zatem tegoroczny wzrost może wynieść 18 proc. Jak wynika z najnowszego raportu „Hotel Investment Outlook” przygotowanego przez JLLH,...

Dwa zamki w budowie, trzeci w planach   2011-02-03

Dwa zamki w budowie, trzeci w planach
Fot. Urząd Miejski w Giżycku
O dwa obiekty hotelowe zlokalizowane w dawnych krzyżackich zamkach wzbogaci się w tym roku baza noclegowa Mazur. Jako pierwszy, bo już na wiosnę, turystów powinien przyjąć dysponujący 120 pokojami oraz rozbudowanym zapleczem gastronomicznym, konferencyjnym oraz rekreacyjnym hotel Krasicki zlokalizowany na przedzamczu zamku w Lidzbarku Warmińskim. Inwestorem...

Condo wszędzie, co to będzie?   2011-01-27

Condo wszędzie, co to będzie?
Fot. apsz
Marvipol i Inpro w Mikołajkach, Mierzeja Helska we Władysławowie. To tylko trzy z najbardziej spektakularnych inwestycji lub planów inwestycji w condo i aparthotele, które zostały ogłoszone w ostatnich miesiącach. W Polsce inwestorzy już budują lub zamierzają zbudować kilkadziesiąt mniejszych lub większych obiektów tego typu. Skąd taki wysyp...

W Krzywaczce ruszył "poligon" Chabrów   2011-01-23

W Krzywaczce ruszył poligon Chabrów
Fot. apsz
W miniony weekend, w podkrakowskiej Krzywaczce oficjalnie otwarto pierwszy hotel należący do Systemu Rodzinnego Wypoczynku Chaber. „W ciągu dziesięciu lat sieć Chaber chce wybudować ponad 100 hoteli. A to oznacza, że będzie musiała zainwestować przeszło 500 mln zł, nie licząc wydatków na zakup gruntów pod zabudowę. Pochłoną one ponad 100 mln zł. To ambitny plan,...

Poznańskie lotnisko myśli o hotelu  2011-01-21

Poznańskie lotnisko myśli o hotelu
Fot. Port Lotniczy Poznań-Ławica.
W najbliższej przyszłości Port Lotniczy Poznań-Ławica zacznie finalizować inwestycje mające na celu podniesienie przepustowości lotniska. Kluczowe zadania to rozbudowa terminala pasażerskiego oraz płaszczyzn lotniskowych, czyli budowa równoległej do pasa startowego drogi kołowania i nowych miejsc postojowych dla samolotów. Ich realizacja pozwoli na pełne...

W Białymstoku był Ritz, a będzie podobna architektura   2011-01-15

W Białymstoku był Ritz, a będzie podobna architektura
Rys. E. Gałązka
Hotel Ritz w Białymstoku funkcjonował przez zaledwie 31 lat. Luksusowy, dysponujący 50 „kluczami” obiekt został otwarty w roku 1913, w roku 1944 został spalony. Zniszczony, ale nadający się do odbudowy gmach został wysadzony cztery lata później.  Pomysł odbudowy hotelu Ritz, czy raczej wybudowania na pustym placu nowego obiektu nawiązującego do niego nazwą i tradycją...

Co zrobili w sprawie Euro 2012 w roku 2010?  2011-01-07

Co zrobili w sprawie Euro 2012 w roku 2010?
Fot. Apsz

Na koniec 2010 roku 80 proc. kluczowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z przygotowaniami Polski do Euro 2012 znajdowało się już w fazie zaawansowanej realizacji, wynika z informacji spółki PL.2012 nadesłanej do Redakcji 5 stycznia br. Nie wdając się w polemikę, bo tekst jest informacją prasową, których niepisanym prawem jest przedstawianie sytuacji w sposób...

Lotnisko z hotelem   2010-12-02

Lotnisko z hotelem
Fot. apsz
W USA działa ok. 2,2 tys. hoteli które poprzez swą lokalizację w promieniu 3 mil od lotniska, klasyfikowane są jako hotele lotniskowe. Oferują one 301 tys. pokoi, co stanowi ok. 6,3 proc. ogółu pokoi oferowanych przez hotele w USA. Dla porównania, w Polsce udział pokoi oferowanych przez hotele położone przy lotniskach w ogólnej liczbie pokoi hotelowych nie przekracza obecnie 1,2...

Emir 4 kupił nieukończony Hilton Garden Inn należący do Hotel System   2010-11-26

Emir 4 kupił nieukończony Hilton Garden Inn należący do Hotel System
Fot. sg
Emir 4 kupił nieukończony Hilton Garden Inn należący do Hotel System
Za 24 mln zł netto spółka Emir 4, podmiot zależny firmy deweloperskiej Alterco, kupiła od spółki Hotel System Sobieskiego, liczącą 0,25 ha powierzchni nieruchomość położoną w Warszawie, w rejonie Alei Sobieskiego. Na działce znajduje się rozpoczęta i doprowadzona do niepełnego stanu surowego...

Hotel w miejscu dawnego Maxima?  2010-11-23

Hotel w miejscu dawnego Maxima?
Fot. apsz
W pierwszym kwartale 2011 roku odbędzie się kolejny przetarg na działkę w Gdyni, na której stoi budynek po legendarnym lokalu Maxim. Był to ekskluzywny lokal o powierzchni 740 mkw., położony nad morzem, wyposażony w dzieła sztuki, stylowe meble, przeszkloną ścianę z widokiem na morze i rosnące wewnątrz drzewo, a przede wszystkim kilka barów i scenę. Chociaż po świetności...

Rusza budowa Doubletree - ponad ćwierć mld euro inwestycji sieci Hilton   2010-11-17

Rusza budowa Doubletree - ponad ćwierć mld euro inwestycji sieci Hilton
Fot. Film Hotel
Do roku 2015 poziom inwestycji w obiekty funkcjonujące pod markami grupy hotelowej Hilton Worldwide w Polsce powinien przekroczyć 260 mln euro. W czwartek, 18 listopada położony zostanie kamień węgielny pod budowę hotelu Doubletree by Hilton w Łodzi. Wartość inwestycji szacowana jest  na ok. 40 mln euro.  Inwestorem obiektu, który będzie miał 191 pokoi i 30 tys....

Velvet powstaje w Suwałkach   2010-11-15

Velvet powstaje w Suwałkach
Wizualizacja inwestora.
W Suwałkach trwają prace przygotowujące budowę trzygwiazdkowego hotelu Velvet, którego otwarcie zaplanowano na wiosnę 2012 roku. Czterokondygnacyjny obiekt ma dysponować 27 pokojami, komfortowym dwupiętrowym apartamentem, restauracją, dwoma salami konferencyjno-bankietowymi, centrum odnowy biologicznej i podziemnym garażem. Poza hotelem, w budynku znajdą się także lokale...

W Ustroniu był Diament, a będą Diamenty  2010-10-29

W Ustroniu był Diament, a będą Diamenty
Fot. Hotele Diament
Centrum Konferencyjno – Rekreacyjne Diament w Ustroniu, zostanie otwarte w grudniu.  Kompleks powstał na bazie otwartego trzy lata temu lat trzygwiazdkowego obiektu dysponującego 77 pokojami. Teraz dwa hotele o standardzie dwóch i trzech gwiazdek będą oferowały łącznie 120 pokoi. Poza częścią noclegową obiekt będzie posiadał przeszklony basen całoroczny, kompleks SPA &...

Hyatt i Starwood razem, czyli Andaz na Hawajach   2010-10-26

Hyatt i Starwood razem, czyli Andaz na Hawajach
Fot. Hyatt Hotels
Kompleks wypoczynkowy Andaz Wailea Resort and Residences, zostanie otwarty na Hawajach w czwartym kwartale roku 2012, wynika z planów spółki joint venture powołanej przez Hyatt Hotels Corporation i jeden z funduszy  wchodzących w skład Starwood Capital Group. Resort, któremu nazwy użycza marka hoteli butikowych należąca do Hyatt Hotels, będzie zlokalizowany o 600 metrów od...

Cięcie kosztów? Tak, ale nie na oślep  2010-09-22

Cięcie kosztów? Tak, ale nie na oślep„Branża hotelarska coraz mocniej odczuwa kryzys i zaczyna oszczędzać na gościach. Sieci rezygnują z darmowych drinków czy 24-godzinnej obsługi. Międzynarodowa grupa Starwood Hotels and Resorts, do której należą m.in. marki Sheraton, Westin, Le Meridien czy St. Regis, ma pozwolić niektórym hotelom na obniżenie poziomu usług, a nawet liczby gwiazdek, dopóki kondycja branży nie...

W łóżku obok Myszki Miki   2010-09-20

W łóżku obok Myszki Miki
Wizualizacja: Art of Animation Resort
A raczej obok Małej Syrenki, Nemo (ale rybki, nie kapitana) i Króla Lwa. Dlaczego nie? Stanie się to możliwe, gdy w roku 2012 Walt Disney Parks and Resorts Worldwide otworzy swój kolejny, wybudowany po siedmiu latach przerwy, hotel nazwany Art of Animation Resort.  Nowy obiekt powstanie w Orlando na Florydzie i będzie dysponował 1120 apartamentami i 864 tradycyjnymi pokojami...

Co piąty pokój hotelowy w Europie powstaje w Wielkiej Brytanii   2010-09-20

Co piąty pokój hotelowy w Europie powstaje w Wielkiej Brytanii
Fot. PureStockX
W Europie pod koniec sierpnia 2010 w różnych stadiach planowania lub budowy znajdowało się 699 hoteli z ponad 120 tys. pokoi.  Z tej liczby w fazie realizacji znajdowało się 311 hoteli z przeszło 57,5 tys. pokoi, wynika z informacji...

Hotel Fabryki Biznesu  2010-09-13

Hotel Fabryki Biznesu
Wizualizacja: Hermanowicz Rewski Architekci
Hotel w Łodzi o standardzie trzech gwiazdek zamierza wybudować Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki „Sukcesja”. Obiekt ma stać się częścią wielofunkcyjnego kompleksu z galerią handlową, multipleksem, centrum rekreacyjnym i biurowcem klasy A. W 12-kondygnacyjnym, hotelowym budynku o powierzchni ponad 6,7 tys. mkw. znajdzie się ok. 130 pokoi, centrum konferencyjne, klub fitness, bar...

Gdynia chce ożywić Kolibki   2010-09-08

Gdynia chce ożywić Kolibki
Fot. Apsz
Luksusowy hotel z kilkudziesięcioma pokojami oraz restauracją ulokowany na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kolibkach w południowej części Gdyni, powinien w ciągu kilku najbliższych lat wzbogacić bazę noclegowo-rekreacyjną miasta. Wszystko zależy od tego, czy i kiedy miastu uda się znaleźć inwestora, który w zamian za długookresową dzierżawę wyłoży pieniądze na...

Wyburzają socrealistyczny hotel Warszawa  2010-08-25

Wyburzają socrealistyczny hotel Warszawa
Fot. Apsz
Na początku tygodnia rozpoczęło się wyburzanie fragmentów gmachu Prudential w Warszawie przy Placu Powstańców, w którym od roku 1954 do początku XXI wieku mieścił się hotel Warszawa. Zbudowany w latach 1931-34 przez brytyjskie Towarzystwo Ubezpieczeń Prudential gmach ma 17 kondygnacji naziemnych i 66 metrów wysokości. Był wówczas najwyższym budynkiem w stolicy. W dolnej...

Europa buduje hotele klasy wyższej   2010-08-23

Europa buduje hotele klasy wyższej
Fot. PureStockX

Na terenie Europy, w różnych stadiach budowy znajdowało się pod koniec lipca 2010 roku,  678 hoteli ze 118 126 pokojami. Ogłoszono również plany budowy kolejnych 314 obiektów z 58 577 pokojami, informuje STR Global. Dane wskazują, że mimo trudnego wychodzenia z kryzysu budowa hoteli nie zamarła. Najwięcej pokoi, bo 11 381 powstaje w Wielkiej Brytanii. Kolejne...

Partnera do hotelu poszukują  2010-08-17

Partnera do hotelu poszukują
Fot. Apsz
Obecny kryzys na rynkach kapitałowym i nieruchomości przełożył się m.in. na spadek cen działek i budynków gotowych, a także na trudniejszy dostęp do źródeł finansowania. W rezultacie wstrzy mano wiele inwestycji, które opierały się – i miały się opierać nadal – na kredytach bankowych. Inne szukają pozabankowych form finansowania. Jednym z przejawów tych poszukiwań...

Hotel Moran w regionie "bieda-kurortów"  2010-07-25

Hotel Moran w regionie bieda-kurortów
fot. JP

Bez hucznego otwarcia za to 100-proc. weekendową frekwencją zainaugurował 16 lipca swoje działanie nowy, wybudowany w czterogwiazdkowym standardzie hotel Moran położony w Ostrowie (gmina Powidz, powiat słupecki) nad Jeziorem Powidzkim największym w Wielkopolsce.
Hotel oferujący 40 pokoi, 4 sale konferencyjne, restaurację, klub hotelowy oraz SPA z basenem jest...

Hilton przy Nadziei  2010-06-26

Hilton przy Nadziei
Fot. Apsz
Hotel Doubletree by Hilton, którego budowa planowana jest  w warszawskiej dzielnicy Wawer na terenie Centrum Konferencyjno - Szkoleniowego Platon, ma zostać otwarty w drugim kwartale 2012 roku. Informowaliśmy już o tym (patrz informacja "Doubletree by Hilton w czerwcu jak z taśmy" z 24 czerwca 2010 r.), jednak korzystając z okazji przedstawienia zdjęć Centrum Platon, uzupełniamy...

A hoteli Hard Rock w Polsce nie widać  2010-06-24

A hoteli Hard Rock w Polsce nie widać
Fot. Apsz

W Krakowie został otwarty 132 lokal sieci Hard Rock Cafe. Obiekt jest zlokalizowany przy Placu Mariackim 9, co w praktyce oznacza Rynek Główny i bezpośrednie sąsiedztwo Bazyliki Mariackiej. Lokal składa się z dwóch barów, ma 160 miejsc siedzących, trzy poziomy i powierzchnię 500 mkw. Jak każdy lokal Hard Rock, to nie tylko nowoczesna kawiarnia, ale też i oryginalne pamiątki...

Hilton osią hotelowego "zagłębia" w Gdańsku   2010-06-15

Hilton osią hotelowego zagłębia w Gdańsku
Fot. Apsz
Hotel Hilton Gdańsk zlokalizowany na Gdańskiej Starówce przy Targu Rybnym przyjmie pierwszych gości 17 czerwca. Na świecie pod marką Hilton funkcjonuje obecnie ponad 520 obiektów oferujących przeszło 181 tys. pokoi.  W Polsce Hilton Gdańsk jest drugim hotelem pod szyldem Hilton i drugim obiektem tej sieci. Budowy obiektów pod markami Hilton Worldwide (m.in. w Łodzi, Rzeszowie...

Filmowy "Hilton by Toya” w Łodzi   2010-06-15

Filmowy Hilton by Toya” w Łodzi
Wizualizacja inwestora.
Jesienią br. powinny rozpocząć się prace przy budowie hotelu Doubletree by Hilton w Łodzi. Umowa franczyzowa między inwestorem, którym jest Grupa TOYA oraz spółka  Film Hotel, a siecią Hilton Worldwide,  została podpisana 7 czerwca.  O planowanym zawarciu umowy informowaliśmy w majowym wydaniu „Hotelarstwa”. Hotel o standardzie 4 -5 gwiazdek powstanie przy ul....

Film Hotel w Łodzi  2010-06-01

Film Hotel w Łodzi
Wizualizacja: APA Projekt
Hotele sieci Hilton Worldwide rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Na razie, poza dwoma obiektami, w których widać wyraźny postęp prac budowlanych lub wykończeniowych, budowa pozostałych Hiltonów i „Hiltonów” (bo o niektórych z tych obiektów, nie ma zielonego pojęcia sama sieć, co może prowadzić do prostego wniosku, że ktoś nadużywa nazwy), postępuje głównie w...

We Wrocławiu to i OVO  2010-06-01

We Wrocławiu to i OVO
Materiały inwestora
Po kilkunastu miesiącach zastoju ożyje znów plac budowy kompleksu Ovo we Wrocławiu, w skład którego ma wejść również 215-pokojowy hotel Hilton. Zapowiadana od roku 2007 i nagradzana już budowa została wstrzymana z powodu problemów z finansowaniem.  W ub. tygodniu giełdowa spółka J.W. Construction podpisała z inwestorem – spółką Wings Properties – umowę o...

Inwestor hotelu Holiday Inn w Łodzi szuka partnera  2010-05-25

Inwestor hotelu Holiday Inn w Łodzi szuka partnera
Wizualizacja Inwestora
W Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej róg Radwańskiej powstaje czterogwiazdkowy hotel Holiday Inn.
Jak się dowiedział portal Hotelnews, irlandzki właściciel obiektu poszukuje inwestora, który pomoże mu w zakończeniu inwestycji. Obiekt ma mieć 7 kondygnacji,  134 pokoje i apartamenty, część gastronomiczną oraz sale konferencyjne o powierzchni 800 mkw. Budynek, który ma 7,2...

W sierpniu ruszą prace przy Renaissance na Okęciu  2010-05-18

W sierpniu ruszą prace przy Renaissance na Okęciu
Wizualizacja Inwestora
Na ponad 120 mln zł szacowana jest wartość prac projektowych i budowlanych oraz wyposażenia pięciogwiazdkowego hotelu, który P.P. Porty Lotnicze  zbudują przy lotnisku im. Fryderyka Chopina.  Hotel ma mieć ok. 225 pokoi dla 400 gości oraz centrum konferencyjne i funkcjonować  pod marką z portfolio sieci Marriott International - Renaissance. Przy lotnisku od połowy...

Jest zgoda na Prudential   2010-05-16

Jest zgoda na Prudential
Fot. Apsz
Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na przebudowę dawnego hotelu Warszawa przy pl. Powstańców Warszawy. Jeszcze przed Euro 2012 budynek zamieni się w luksusowy hotel z częścią apartamentowi, poinformowała „Gazeta Wyborcza” powołując się na piątkowy komunikat giełdowy spółki  Polimex Mostostal SA.
- Niebawem zaczniemy tu prace warte ponad 90 mln zł - podał w...

W Kościelisku hotel „Jakiś”   2010-04-26

W Kościelisku hotel „Jakiś”
Fot. Apsz

W Kościelisku ruszy budowa hotelu Hilton, który powinien przyjąć pierwszych gości w roku 2013, poinformowali dziennikarze „Gazety Krakowskiej”, powołując się na deklaracje inwestora i przedstawicieli samorządu gminy. Inwestorem jest spółka Albedo, która od trzech lat przekonuje lokalne władze, by wydały zezwolenie na budowę dużego hotelu na Polanie Siwarne. Problem...

Hilton w trzy lata  2010-04-22

Hilton w trzy lata
Fot. Apsz

Hotel Hilton Gdańsk pierwszych gości przyjmie 17 czerwca. Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano wstępnie na wrzesień. Trzy lata temu pod adresem Gdańsk Targ Rybny 1, była dziura w ziemi. Dziś w tym miejscu stoi wyposażany obecnie budynek hotelu Hilton. Obiekt zaoferuje 150 pokoi i 700 mkw. powierzchni rekreacyjnej złożonej ze SPA z częściowo przeszklonym basenem na dachu,...

Był Kormoran, będzie Moran   2010-03-31

Był Kormoran, będzie Moran
Wizualizacja Inwestora

W drugiej połowie czerwca pierwszych gości powinien przyjąć trzygwiazdkowy hotel Moran w Ostrowie, w gminie Powidz, w województwie wielkopolskim. Obiekt zaoferuje 41 jednostek mieszkalnych, w tym 3 obszerne apartamenty i 3 pokoje typu studio. W budynku o powierzchni użytkowej 2,8 tys. mkw. znajdą się również 3 sale konferencyjne, restauracja, kawiarnia oraz...

...Dziwny Hotel  2010-03-30

...Dziwny Hotel
Fot. Apsz
Na rogu ulic Sukienniczej i Grodzkiej, naprzeciwko gdańskiego Hiltona, trwa budowa 40-pokojowego hotelu, określanego roboczo jako Dziwny Hotel. Kształty obiektu są (na razie jeszcze na wizualizacji) faktycznie niecodzienne. Nic w tym dziwnego, bo projekt hotelu wyszedł z Pracowni Architektonicznej Szotyńscy, która stworzyła m.in. będący atrakcją Sopotu Krzywy Domek przy ulicy Monte...

W Gdańsku Stara Winiarnia i...  2010-03-30

W Gdańsku Stara Winiarnia i...
Fot. Apsz
Tereny po zamku krzyżackim, który istniał niewiele ponad sto lat i został rozebrany przez Gdańszczan po roku 1454 oraz okolice Targu Rybnego, który powstał w roku 1343 na mocy przywileju wielkiego mistrza Ludolfa Köninga, do II wojny światowej tętniły życiem. Po zbombardowaniu stały się mniej chlubną wizytówką miasta. Obecnie stają się zagłębiem hotelowym i mieszkalnym –...

Wysokościowy hotel Ikea zbliża się do portu w Gdyni   2010-03-29

Wysokościowy hotel Ikea zbliża się do portu w Gdyni
Fot. Apsz

Obok najwyższego budynku w Polsce wybudowanego poza Warszawą – wież Sea Towers w Gdyni, może w ciągu 2-3 lat powstać równy im wysokością hotel, którego właścicielem będzie skandynawska sieć sklepów meblarsko-wnętrzarskich Ikea.  Radni miejscy Gdyni przyjęli 24 marca plan zagospodarowania przestrzennego terenów w śródmieściu Gdyni  znajdujących się m.in....

Ukraina zwolni hotele z podatku, a pieniądze na Euro 2012 pozyska z loterii   2010-03-25

Ukraina zwolni hotele z podatku, a pieniądze na Euro 2012 pozyska z loteriiW związku z opóźnieniami w przygotowaniach do turnieju Euro 2010 Ukraina zamierza podjąć specjalne środki mające pomóc w nadrobieniu straconego czasu. Rada Najwyższa, czyli parlament Ukrainy w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinien przyjąć uchwałę, ustalającą zwolnienie z podatku dochodowego nowe hotele, które powstaną do 2020 roku. Władze planują także  emisję...

Obustronne zwężenie drogi oraz inne niebezpieczeństwa – ankieta kancelarii DLA Piper wśród menedżerów hoteli  2010-03-23

Obustronne zwężenie drogi oraz inne niebezpieczeństwa – ankieta kancelarii DLA Piper wśród menedżerów hoteli
Fot. Apsz

Trwałą poprawę sytuacji rynkowej w tym roku przewiduje zaledwie 2 proc. menedżerów hoteli, natomiast w br. należy spodziewać się większej liczby przekształceń i przedsięwzięć typu joint venture. Taka prognoza dla europejskiego rynku noclegowego, wyłania się z ankiety  przeprowadzonej przez międzynarodową kancelarię prawną DLA Piper wśród wyższego...

Hotel łódź w Międzyzdrojach   2010-03-11

Hotel łódź w Międzyzdrojach
Wizualizacja: Archiplan
Ma Dubaj swój hotel w kształcie żagla. Do żagla ma nawiązywać zaprojektowany przez Dawida Libeskinda apartamentowiec  przy ulicy Złotej w Warszawie. W Międzyzdrojach ma natomiast powstać hotel  w kształcie żagla. Gdyńska pracownia Archiplan wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej czterogwiazdkowego hotelu, który stanie w tym zachodniopomorskim...

Lokaty Budowlane wznoszą hotel pod Warszawą   2010-03-10

Lokaty Budowlane wznoszą hotel pod Warszawą
Wizualizacja: Lokaty Budowlane
Centrum konferencyjno-hotelowe w Święcicach (woj. Mazowieckie) wznosi notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Lokaty Budowlane. Jeśli prace będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, planowane uruchomienie obiektu powinno nastąpić pod koniec roku  2010. W liczącym trzy kondygnacje budynku mają się znaleźć 62 pokoje jedno- i dwuosobowe oraz 4...

Kamienicą w zespole fabryki Wedla interesują się hotelarze  2010-03-04

Kamienicą w zespole fabryki Wedla interesują się hotelarze
Fot. Apsz
Wchodząca w skład kompleksu dawnej Fabryki Emila Wedla kamienica przy ulicy Zamojskiego na warszawskiej Pradze wystawiona  jest na sprzedaż. Cena czteropiętrowego budynku mieszkalnego z powierzchniami handlowo-usługowymi na parterze o powierzchni około 2 tys. mkw. została ustalona przez sprzedającego – koncern PepsiCo na minimum 10 mln zł. W pochodzącym z połowy lat 30. XX...

Większa Villa Verde w Zawierciu   2010-02-26

Większa Villa Verde w Zawierciu
Fot. Jwp
Trwa rozbudowa czterogwiazdkowego hotelu Villa Verde Resort&Spa w Zawierciu. Inwestycja, która rozpoczęła się w II połowie ub.r. ma na celu zwiększenie potencjału noclegowo-konferencyjnego obiektu. Liczba pokoi dostępnych w wybudowanym w roku 2002 obiekcie zwiększy się o połowę. Znacznie zwiększona zostanie również część parkingowa obiektu. Nowa część hotelu powinna...

Hotel z widokiem na Kazimierz  2010-02-24

Hotel z widokiem na Kazimierz
Fot. A. Matuszewski
W Janowcu, na Górze Zamkowej, dokładnie naprzeciw Kazimierza Dolnego powstaje hotel butikowy z rozbudowanym zapleczem SPA. Czterokondygnacyjny, o powierzchni ponad 1,5 tys. mkw. będzie dysponował 22 pokojami (50 łóżek), restauracją z ogrodem zimowym na 100 osób i salami konferencyjnymi na 80 osób. Część SPA zajmie powierzchnię 350 mkw. i poza basenem z hydromasażami będzie...

Bracia Likus kupili Prudential (hotel Warszawa) za 38 mln euro  2010-02-20

Bracia Likus kupili Prudential (hotel Warszawa) za 38 mln euro
Fot. Apsz

Za 38 mln euro (czyli około 150 mln zł) rodzina Likusów kupiła budynek dawnego Prudentialu i dawnego hotelu Warszawa w Warszawie, wynika z raportu „Rynek Inwestycyjny w Polsce, Wiosna 2010”, przygotowanego przez firmę CB Richard Ellis. Firma nie podaje, czy w kwocie tej zawiera się 90 mln zł za wykonanie remontu i adaptacji budynku. Zlecenie to – zgodnie z klauzulą...

W Mikołajkach condo apartamenty zamiast hotelu   2010-02-17

W Mikołajkach condo apartamenty zamiast hotelu
Fot. Apsz
Na położonym nad Jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach półwyspie najprawdopodobniej nie powstanie planowany czterogwiazdkowy kompleks hotelowo-apartamentowy z salami konferencyjnymi i rozbudowanym zapleczem SPA. W związku z trudnościami ze znalezieniem odpowiedniego operatora dla obiektu, w czym miała pomagać firma Cushman@Wakefield, inwestor, którym jest trójmiejski deweloper Inpro,...

Zwycięzca postawi Interferie Medical SPA  2010-02-11

Zwycięzca postawi Interferie Medical SPA
Wizualizacja: Interferie SA

Od dziś (11 luty) do 2 marca Portico Project Management Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przyjmuje oferty na realizację budowy kompleksu wypoczynkowo – konferencyjnego Interferie Medical SPA w Świnoujściu. Generalny wykonawca obiektu zostanie wyłoniony w dwuetapowym przetargu nieograniczonym, który ma zostać rozstrzygnięty pod koniec marca. PPM jest inwestorem...

Plany dla hoteli Focus   2010-02-09

Plany dla hoteli FocusHotel w Bydgoszczy oraz budowa centrum konferencyjnego przy hotelu w Łodzi, to najbliższe z inwestycji planowanych przez bydgoską spółkę Immobile. Spółka ma obecnie trzy hotele pod marką Focus. Zlokalizowane w Bydgoszczy, Łodzi i Szczecinie obiekty dysponują 273 pokojami.  Według Rafała Jerzego, właściciela spółki, inwestora giełdowego i większościowego akcjonariusza...

Inwestycje: w Europie spadek, w USA prognoza spadku   2010-01-28

Inwestycje: w Europie spadek, w USA prognoza spadku
FOT. Apsz
W roku 2009 inwestycje na rynku hoteli w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce spadły o ponad 50 proc. Łączna wartość inwestycji wyniosła 3,2 miliardów euro w 2009 r., wobec 6,4 miliardów euro w roku 2008. W porównaniu do rekordowego roku 2007, kiedy inwestycje na rynku hotelarskim osiągnęły 19,8 mld euro, ubiegłoroczny spadek wyniósł 85 proc., wynika z najnowszej analizy...

Biały „anioł” na „czarnym” Śląsku   2010-01-27

Biały „anioł” na „czarnym” Śląsku
Wizualizacja. Warimpex AG
Angelo, trzeci hotel o standardzie 4 gwiazdek w Katowicach, zostanie oficjalnie otwarty 9 marca 2010 roku. Dysponujący 203 pokojami obiekt w stylu design, został zlokalizowany w centrum stolicy Górnego Śląska, w odległości około pół kilometraod Dworca PKP i podobnej od hali widowiskowo-sportowej Spodek. Hotel będzie posiadał rozbudowaną część konferencyjno-bankietową. Jest to...

Ruszyła budowa hotelu przy „Zamku Krasickiego”   2010-01-27

Ruszyła budowa hotelu przy „Zamku Krasickiego”
Wizualizacja. Grupa Anders

Wiosną 2011 roku pierwszych gości powinno przyjąć Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Zamek zlokalizowane w przedzamczu zamku z XIV wieku w Lidzbarku Warmińskim. Część hotelowa zaoferuje 150 pokoi mieszczących 250 gości, zaś zlokalizowana w dużej części w podziemiach część konferencyjno-gastronomiczna będzie w stanie obsłużyć ok. pół tysiąca osób jednocześnie....

Stoi już Hilton nad Motławą  2010-01-26

Stoi już Hilton nad Motławą
FOT. Apsz
Trwają prace we wnętrzu budynku, który latem zostanie otwarty jako pięciogwiazdkowy hotel Hilton Gdańsk. Obiekt zaoferuje 150 pokoi i 700 mkw. powierzchni rekreacyjnej złożonej ze SPA z częściowo przeszklonym basenem na dachu, połączonym z letnim tarasem do opalania, z którego roztaczać się będzie widok na rzekę Motławę oraz dachy Gdańskiej Starówki. Składający się z 6...

Warszawa: Towarzysz „Trzech Muszkieterów” coraz bliżej  2010-01-22

Warszawa: Towarzysz „Trzech Muszkieterów” coraz bliżej
FOT. Apsz

PUHIT SA od dłuższego czasu planuje budowę czterogwiazdkowego hotelu zlokalizowanego na Mokotowie w Warszawie, na działce przy ulicy Mangalia, w bezpośrednim sąsiedztwie trzech innych hoteli należących do spółki: jednogwiazdkowych Atos i Aramis oraz trzygwiazdkowego Portosa. Wbrew naturalnemu skojarzeniu obiekt nie będzie nosił nazwy D’Artagnan, ale nie jest wykluczone, że...

Mogilany jeszcze liczą na Villa Rustica  2010-01-16

Mogilany jeszcze liczą na Villa Rustica
Wizualizacja inwestora

W roku 2009, w podkrakowskiej gminie Mogilany, planowano rozpocząć budowę osady hotelowo-turystycznej Villa Rustica. Niestety, wynikajace z kryzysu na światowym rynku finansowym, ograniczenie możliwości pozyskania...

Rynek hotelarski 1990-2010: inwestycje, operatorzy, zmiany  2010-01-14

Rynek hotelarski 1990-2010: inwestycje, operatorzy, zmiany
FOT. Hotelarstwo/CHAPSZ MEDIA

W ciągu 20 ostatnich lat w Polsce przybyło ponad 1,2 tys. hoteli i niemal 100 tys. miejsc noclegowych w...

Orbis: Accor gasi światło   2010-01-10

Orbis: Accor gasi światło
FOT. Apsz
Jeszcze kilka lat temu "słynny" globus na siedzibie Orbisu, został odnowiony i wyraźnie świecił. Jednak od kilku miesięcy nie błyszczy już po zmroku. Oczywiście osoby złośliwe twierdzą, że wygaszony obecnie globus nad centralą Orbisu, to symbol wygaszania mającej 90-letnią tradycję marki.
Globus jest słynny, dlatego, że pojawił się jako jeden...

Orbis z hotelami, ale bez turystów  2010-01-07

Orbis z hotelami, ale bez turystów
FOT. Apsz

Spółka PBP Orbis należąca do Orbis SA została w środę (6 stycznia) sprzedana funduszowi Polish Enterprise Fund VI wchodzącemu w skład Enterprise Investors (EI). Zgodnie z umową jeden z najcenniejszych składników spółki - mająca...

Polnord postawi Hotel Park Haffnera  2010-01-06

Polnord postawi Hotel Park Haffnera
KD Kozikowski Design

Hotel o wysokim, co najmniej 4-gwiazdkowym, standardzie zbuduje w Sopocie notowana na warszawskiej GPW spółka Polnord SA. Obiekt o wartości 250 mln zł, ma zostać oddany do eksploatacji w roku 2012, poinformowali na początku stycznia br....

Odżywa nadzieja na hotel w Prudentialu  2010-01-05

Odżywa nadzieja na hotel w Prudentialu
FOT. Apsz
W ostatni dzień ub.r. właściciela zmienił przedwojenny budynek warszawskiego Prudentialu. Spółka Polimex-Mostostal Siedlce, która od roku 2005 była właścicielem zbudowanego w latach 1931-34, 17-kondygnacyjnego budynku, sprzedała go grupie prywatnych inwestorów. Nowi właściciele chcą umieścić w budynku hotel...

Gromada na konferencje w Krakowie  2010-01-04

Gromada na konferencje w Krakowie
FOT. KaJa

Budowa hotelu i centrum konferencyjnego OST Gromada w Krakowie, po niemal półtorarocznych pracach budowlanych, doszła do stanu surowego zamkniętego. Obiekt zlokalizowany w Borku Fałęckim przy ulicy Orzechowej powinien zostać oddany do...

Gdańsk: hotel w bryle bursztynu ?   2009-12-31

Gdańsk: hotel w bryle bursztynu ?
FOT. Apsz
Na Wyspie Spichrzów mógłby stanąć hotel przypominający bryłę bursztynu, powiedział kiedyś Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska myśląc o przekształceniu niezagospodarowanej od czasu II wojny światowej wyspy w centrum miasta (patrz: zdjęcia i legenda poniżej) w centrum rozrywkowo-kulturalne, mieszkalne i hotelowe. W ciągu ostatnich dwudziestu lat podejść do uczynienia takiego...

Zbierają na Sheratona, kupili „pół” hotelu Millenium   2010-01-07

Zbierają na Sheratona, kupili „pół” hotelu Millenium
Wizualizacja inwestora

Zgodnie z przewidywaniami analityków Europejski Fundusz Hipoteczny SA po raz kolejny musiał zrewidować plany dotyczące budowy kompleksu hotelowo-apartamentowego Sheraton Mazury Lakes Resort w Tałtach, w pobliżu Mikołajek na Mazurach. Pierwotnie kompleks (jeszcze bez marki Sheraton) miał rozpocząć funkcjonowanie w maju 2007, teraz najwcześniejszym terminem wydaje się rok...

Warimpex sprzedaje biurowce, kupuje działki  2009-12-03

Austriacki Warimpex AG kupił działkę zlokalizowaną w Katowicach. Liczba gruntów w Polsce, na których w joint venture z Louvre Hotels ma budować hotele Campanile i Premiere Classe, zwiększyła się do sześciu. Według Franza Jurkowitscha, prezesa notowanej na giełdzie w Wiedniu i Warszawie spółki, deweloper zamierza jeszcze w tym roku nabyć dwie kolejne działki. Do końca roku spółka chce uzyskać kredyty bankowe na sfinansowanie sześciu projektów. Gdyby to się udało, to w...

Bydgoszcz: profity z gwiazdek  2009-10-27

Radni Bydgoszczy przyjęli propozycję prezydenta dotyczącą ulg podatkowych dla nowych hoteli. Na okres zwolnienia podatkowego wpływ będzie miał standard obiektów. Okres zwolnienia z podatku będzie zależny od standardu hotelu i wyniesie: 3 lata dla hoteli trzygwiazdkowych, 4 lata dla hoteli czterogwiazdkowych oraz 5 lat dla obiektów najwyższej klasy. Zwolnienia podatkowe mają wpłynąć stymulująco na dalszy rozwój bazy hotelowej w mieście. Zwolnienie z podatku ma...

Hotel "Narodowy" niewybudowany po raz drugi   2009-10-27

Hotel Narodowy niewybudowany po raz drugi
FOT. Archiwum PZH

Rząd postanowił wycofać się z realizacji niektórych inwestycji związanych z Euro 2012. Wśród skreślonych projektów znalazł się kompleks sportowo-komercyjny, który miał zostać wybudowany wokół Stadionu Narodowego na warszawskiej...

A tam nadal jest ściernisko   2009-10-27

A tam nadal jest ściernisko
FOT. Tom
Szczęścia do hotelu nie ma teren położony nad Kanałem Tałckim koło Mikołajek na Mazurach. Według pierwszych deklaracji Europejskiego Funduszu Hipotecznego, który od roku 1999 jest właścicielem działki, miał na niej powstać hotel, który zostałby oddany do eksploatacji w maju 2007 r. Obiekt nie powstał, a pod koniec 2007 r. EFH debiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów...

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki przeniesione  2010-07-23

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki przeniesione

Rok 2010 przejdzie w naszym kraju do historii z wielu względów. Nie tylko tragedii które dotknęły Polskę czy anomalii klimatycznych (skrajnie mroźna zima, powodzie czy lipcowe upały) ale także jako rok niespotykanie wielu odwoływanych lub przełożonych imprez branży turystyczno-hotelarskiej.
Oto Ministerstwo Sportu i Turystyki ostatecznie...

Trzy największe „ściemy” inwestycyjne XXI wieku   2013-03-24

Trzy największe „ściemy” inwestycyjne XXI wieku
Fot. apsz
Sheraton Mazury Lakes Resort, pięciogwiazdkowy resort z parkiem wodnym na Polance Redłowskiej w Gdyni i pół tysiąca (500) hoteli sieci Chaber, to najbardziej spektakularne, z niezrealizowanych w Polsce inwestycji hotelowych dwóch pierwszych dziesięcioleci XXI wieku.
Nie są to jedyne projekty hotelowe, które...