Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 14 Sierpień 2022, imieniny Alfreda i Euzebiusza
Szukaj w serwisie:    

Wykładzina dywanowa w pokoju hotelowym. Wątpliwości  2019-06-25

Wykładzina dywanowa w pokoju hotelowym. Wątpliwości "Piszę do Państwa ponieważ tylko u Was udało mi się znaleźć wzmiankę na temat potrzeby zastosowania dywanu lub wykładziny dywanowej w celu uzyskania standardu gwiazdkowego. Z góry przepraszam jeżeli nadużywam uprzejmości ale zależy mi na informacji czy istnieje konkretne kryterium odnośnie wykładzin dywanowych w obiektach hotelowych. Czy wystarczy, że jest czy musi również spełniać określone normy? Bardzo dziękuję."

 

Z punktu widzenia wymogów hotelarskich opisanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie - nie ma wymogów jakościowych, normatywnych. Jedyny wymóg jest opisany jako: wykładzina dywanowa w całej jednostce mieszkalnej, dywan lub dywanik przy wszystkich łóżkach - mówi o tym część IV, pkt 22 ppkt 4).
Tyle przepisy hotelarskie. Pozostają jeszcze ewentualnie normy ogólne materiałowe i zdrowy rozsądek. I to właśnie zdrowy rozsądek ma w obiektach hotelowych istotne znaczenie dla użytkowania wykładzin dywanowych w pokojach.

Niektórzy dla oszczędności kładą najtańsze, biurowe wykładziny. W dodatku kładą je bezpośrednio na wylewkę betonową. Efekt? Koszmarny. Całkowity brak komfortu chodzenia bosą stopą, efekt odbijania pięty, fatalne skutki akustyczne. Ale są w Polsce tak wykończone obiekty, które dostały trzy a niekiedy i cztery gwiazdki. Bo ‘wykładzina to wykładzina’, choć klienci zamiast komfortu dostają nieprzyjemność.
Na drugim końcu są obiekty, w których układane są wykładziny w których stopa się przyjemnie zapada i jest wrażenie sprężystej miękkości - to domena hoteli luksusowych, tych w których inwestorom zależy na wrażeniu komfortu.
Wrażenia - to bardzo ważny aspekt pobytu gościa w hotelu. Doznania zmysłowe są istotne nawet w najtańszych, budżetowych hotelach ekonomicznych, choć oczywiście ich rola względem niskiej ceny jest marginalna. Ale nawet w budżetowych hotelach dba się o sprawianie przyjemnych wrażeń gościom. Znakomicie osiąga się ten efekt na podłodze kładąc podkłady piankowe pod wykładzinę. Daje to efekt oczekiwanej miękkości i komfortu chodzenia bosą stopą, a jednocześnie jest rozwiązaniem tańszym niż osiągnięcie tego efektu samą wykładziną. To taki złoty kompromis między nakładami a efektem.
A osobnym kryterium jest jakość wykładzin. Producenci dzielą wykładziny pod względem ich odporności na różne czynniki.
Pokój hotelowy cechuje niski stopień liczby chodzących, za to ryzyko zabrudzeń. To nie biuro czy lobby. Tu po wykładzinie nie przejdzie codziennie tysiąc osób, ale może zostać rozlane wino, kawa czy inne płyny ... Znów: norm branżowych-hotelarskich nie ma. Jest zdrowy rozsądek i kryteria kwalifikacji wykładzin poszczególnych producentów.
Autor: Jacek Piasta

© 2009-2021 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl