Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Sobota, 20 Kwiecień 2024, imieniny Czesława i Agnieszki
Szukaj w serwisie:    

Hotel, czy motel - czego możemy chcieć od nowelizacji   2010-06-09

Hotel, czy motel - czego możemy chcieć od nowelizacji
Fot. PureStockX
Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu wykonujący obowiązki Prezydenta RP, podpisał 20 maja nowelizację ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy kodeks wykroczeń. Przypomnijmy, że 19 marca ustawy zostały przyjęte przez Sejm, potem trafiły do Senatu, który wprowadził poprawki.  W części dotyczącej obiektów noclegowych ustawa np. modyfikuje definicję motelu, jednak nie wprowadza żadnych zasadniczych zmian. Ustawa wejdzie w życie po trzech miesiącach od daty jej ogłoszenia w „Dzienniku Ustaw”.  Chociaż dobiegły końca prace nad zmianami zasadniczego dla branży turystycznej aktu, to prace nad szczegółowymi unormowaniami prawnymi trwają.
Więcej o tym jakie zmiany nowelizacja ustawy turystycznej przynosi pracownikom i właścicielom obiektów noclegowych w kwietniowym numerze „Hotelarstwa” oraz na stronie http://www.e-hotelarstwo.com/ (m.in. http://www.e-hotelarstwo.com/aktualnosci/ludzie_wydarzenia_targi?more=1911970408 ).
W związku z nowelizacją, w ciągu kilku miesięcy, powinny zostać wprowadzone trzy rozporządzenia właściwego ministra, czyli Ministra Sportu i Turystyki. Są to:
- Rozporządzenie w sprawie opłat związanych z zaszeregowaniem obiektu hotelarskiego.
- Rozporządzenie w sprawie  wynagrodzenia członków zespołów oceniających obiekty hotelarskie.
- Rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których  są świadczone usługi hotelarskie.
Intencją ministerstwa jest, by przed zakończeniem prac nad rozporządzeniami środowiska branżowe przedstawiły wspólnie propozycje zmian w opisie wymagań co do wyposażenia i zakresu usług w poszczególnych grupach obiektów. Inicjatorem konsultacji w branży jest Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Zatem jako pierwszy głos, czy raczej zaczyn do dyskusji i wypowiedzi Hotelarzy i Czytelników publikujemy propozycje zmian załącznika kategoryzacyjnego przygotowane przez Pana Tomasza Czerwińskiego z Hotelu Polonia w Raciborzu i członka IGHP. Publikujemy, ponieważ rozporządzenie kategoryzacyjne jest sprawą bardzo dla branży ważną, a obowiązujące obecnie rozporządzenie, w wielu szczegółach (szczegółach, a nie samej istocie), bywa często przez środowisko krytykowane. „Hotelarstwo”, na miarę swoich skromnych możliwości, przyłącza się do dyskusji i apeluje o zainteresowanie i wnoszenie uwag przez wszystkich pracowników, właścicieli i inwestorów obiektów noclegowych. Hotelarze: takie będzie rozporządzenie, jakie sobie sami napiszecie.
Dla wszystkich zainteresowanych udostępniamy swe łamy. Swe uwagi, postulaty i refleksje prosimy nadsyłać na specjalny adres redakcyjny „Hotelarstwa”: kategoryzacja|e-hotelarstwo.com| |kategoryzacja|e-hotelarstwo.com W zależności od liczby głosów będziemy je systematycznie publikować i aktualizować (uszanujemy, gdy ktoś wyraźnie zastrzeże, że woli pozostać anonimowy) na specjalnej podstronie: Branża-Wymogi kategoryzacyjne-Nowelizacja 2010. Link do wspomnianego materiału Pana Tomasza Czerwińskiego znajduje się tu:  http://www.e-hotelarstwo.com/branza/prawo_przepisy/nowelizacja_2010
 
 
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl