![]() |
Fot. mw |
W czerwcu przyszłego roku powinien zostać otwarty budowany w systemie condo hotel DeSilva Mikołajki Resort w Jorze Wielkiej k. Mikołajek, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sieć będzie zarządzała należącym do prywatnego inwestora obiektem, który zaoferuje 153 pokoje i 10 domków letniskowych oraz zaplecze gastronomiczne, konferencyjne i rekreacyjne.
W bieżącym roku DeSilva wydzierżawiała od spółki Dipservice wchodzącej w skład Polskiego Holdingu Nieruchomości dwa obiekty: Hotel Wilanów i Apartamenty Zgoda. Obiekty działają obecnie jako Hotel Wilanów Warszawa by DeSilva (73 pokoje) i Hotel Apartamenty Zgoda Warszawa by DeSilva (51 pokoi) w Warszawa. Pod marką by DeSilva, która wyróżnia obiekty nie spełniające wszystkich standardów przewidzianych dla hoteli sieci DeSilva, funkcjonuje również hotel Victor w Pruszkowie należący do spółki Eko-Kampinos (53 pokoje). Natomiast pod marką DeSilva działają 3 obiekty: zarządzany Hotel DeSilva Warszawa Airport (117 pokoi), Hotel DeSilva Piaseczno (133 pokoje) oraz Hotel DeSilva Inn Katowice Airport (77 pokoi).
W sumie sieć, która swój pierwszy obiekt otworzyła w roku 2008, operuje obecnie 6 obiektami oferującymi 504 pokoje. Potencjał sieci odbiega nieco od zapowiedzi sprzed roku 2008, gdy ogłaszane plany mówiły o stu hotelach DeSilva, w tym dwudziestu na Euro 2012.
Bardziej ambitne plany miała spółka Comfort Express, która w roku 2007 zapowiadała, że w ciągu dwóch lat przy polskich stacjach benzynowych będzie działać nawet 400 modułowych hoteli pod tą marką. Więcej: Chaber, Ebi… hotele, które nie powstały na Euro 2012.
DeSilva, Comfort Express i bydgoska sieć Focus (spółka Immobile, grupa Makrum) są trzema nowymi (powstały w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku) polskimi sieciami hotelowymi, które wyraźnie stawiają na rozwój w oparciu nie tyle o inwestycje własne, ale przede wszystkim w drodze obejmowania obiektów w zarządzanie, dzierżawę lub udzielanie franczyzy. Dynamika wzrostu tych sieci, jak to zwykle bywa w przypadku tego typu przedsięwzięć, nie szokuje tempem. Przynajmniej na razie. Co specjalnie nie dziwi, bo sieci bądź nie dysponują kapitałem pozwalającym na dynamiczne inwestycje własne, bądź – gdy nie jest to naprawdę konieczne i opłacalne - wolą ich unikać. Z kolei by uwiarygodnić wartość swego know how i na poważniej zaistnieć na rynku franczyzowym, potrzebują czasu i „dowodu” w postaci ponadprzeciętnych wyników pierwszych funkcjonujących pod ich markami obiektów.
Dlatego nie gardzą ani stosunkowo słabo jeszcze spopularyzowaną w Polsce formą czerpania zysku z nieruchomości noclegowych, jaką jest dzierżawa, ani przyjmowaniem pod swe skrzydła obiektów o niezbyt dużym potencjale. Za takie uchodzą np. obiekty dawnej sieci Ideal, które Comfort Express wydzierżawił, podobnie jak DeSilva Zgodę i Hotel Wilanów, od spółki związanej ze skarbem państwa. Przypomnijmy, że na przełomie 2011/2012 spółka Comfort Express przejęła w dzierżawę dwa hotele sieci Ideal zlokalizowane w Pruszkowie i Świebodzinie. Sieć Ideal to handlowa marka spółki Investon, która z kolei jest córką należącej do Skarbu Państwa spółki Tonagro. Gdy Tonagro, które nie do końca było zdecydowane czy chce rozwijać sieć Ideal, czy ją zlikwidować, weszło w skład Polskiego Holdingu Nieruchomości, sprawa została przesądzona i oba, nie słynące raczej z wysokiej rentowności, hotele zostały wydzierżawione.
Zdjęcie: Apartamenty Zgoda (z lewej) oraz Hotel Wilanów w Warszawie, które Hotele DeSilva wydzierżawiły od spółki Dipservice.