Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Środa, 24 Kwiecień 2024, imieniny Grzegorza i Aleksandra
Szukaj w serwisie:    

Miesięcznik 'Hotelarstwo'   |   Tak było   |   Nasza historia

HOTELARSTWO to był miesięcznik B2B o charakterze informacyjnym, poradnikowym i narzędziowym, adresowany do branży noclegowej. W pełni kolorowy magazyn wydawany był w formacie B5, w objętości 56-60 stron. A pierwszy numer pojawił się na rynku w listopadzie 2009 roku.
Ówczesna oferta wydawnicza skierowana do branży mimo liczebności (3 tytuły ukazujące się regularnie, 3 kolejne przestały się ukazywać w roku 2009 lub zmieniły cykl wydawniczy na nieperiodyczny) nie zaspokajały potrzeb branży, szczególnie w zakresie poradniczym, informacji o aktualnych ale istotnych wydarzeniach na rynku oraz rzetelnej i pogłębionej analizy oraz przedstawiania problematyki wszystkich segmentów składających się na polski rynek noclegowy.

HOTELARSTWO było magazynem skierowanym do:

  • właścicieli i kadry menedżerskiej,
  • pracowników obiektów noclegowych,
  • dostawców usług i produktów dla branży noclegowej,
  • uczniów i studentów szkół o profilu hotelarsko-gastronomicznym,
  • inwestorów zainteresowanych rynkiem noclegowym,
  • organów administracji państwowej oraz samorządów,
  • organizacji i stowarzyszeń

a także wszystkich sympatyków obiektów noclegowych.

Samo czasopismo miało zdecydowanie zbyt krótki żywot na rynku, o czym zdecydowały kwestie poza merytoryczne, jako że dobór tematów i zawartość merytoryczna wykorzystywała wiedzę i doświadczenie liderów redakcji, ekspertów i praktyków, którzy z branżą noclegową związani byli od co najmniej kilkunastu lat każdy. Dzięki temu oraz dzięki zespołowi stałych autorów, którymi były także osoby od lat zawodowo związane z rynkiem noclegowym, ten magazyn był najbliższy rzeczywistym problemom branży.

Zakres tematyczny: byliśmy inni

Co różniło ten magazyn on innych czasopism?

HOTELARSTWO było czasopismem, w którym zdecydowaną przewagę miały tematy własne, zainspirowanewydarzeniami czy problemami branży. W HOTELARSTWIE nie powielano materiałów prasowych przysyłanych przez agencje pijarowe, nie pisano o tych, którzy za to płacili. Tematykę odtwórczą, tzw. 'pokonferencyjną' tj z konferencji i briefingów prasowych, a także obszerne przedruki informacji prasowych pozostawialiśmy innym.
Nie rezygnowaliśmy też z tematyki poruszanej przez inne media, pisma adresowane do branży noclegowej: z technologii, wyposażenia, trendów, czy przedstawienia know how dużych sieci hotelarskich.
Jednak HOTELARSTWO tworzyli HOTELARZE, bo bez ich pracy, wiedzy, umiejętności, czy zaangażowania - nawet najlepiej wyposażony i najpiękniejszy obiekt pozostaje tylko jednym z wielu. Więc ten miesięcznik koncentrował się na człowieku.
Na psychologii, praktyce hotelarskiej, szkoleniu i szkolnictwie. I dopiero w kontekście udziału człowieka w budowaniu pozycji obiektu noclegowego na rynku HOTELARSTWO pokazywało, wspierającą człowieka: technikę i technologię.
Zainspirowaliśmy takim podejściem inne miesięczniki branżowe, i w 2019 roku nie ma w tym niezwykłości.
Ale dekadę temu byliśmy innowacyjni i pierwsi. I docenili to nasi czytelnicy.

HOTELARSTWO, to nie tylko hotele, dlatego równą uwagę magazyn poświęcał - też jako wówczas jedyny - pozostałym obiektom świadczącym usługi noclegowe: ośrodkom konferencyjnym, wczasowym, szkoleniowym, hostelom, schroniskom, apartamentom, kwaterom agroturystycznym, czy świadczeniu usług noclegowych w środkach transportu.

Miesięcznik opiniotwórczy i inspirujący

W ciągu piętnastu pierwszych miesięcy obecności HOTELARSTWA na rynku, miesięcznik lub jego autorzy, byli najczęściej cytowanym źródłem spośród wszystkich mediów skierowanych do branży hotelarskiej i turystycznej.
Cytowali nas lub informowali o działaniach podejmowanych przez miesięcznik: portale firm, instytucji i samorządów.
W połowie października 2011 roku, czyli po ledwie 700 dniach obecności HOTELARSTWA na rynku, doliczyć się można było przeszło 200 takich publikacji. Żadne czasopismo, a nawet wszystkie czasopisma skierowane do sektora HoReCa i branży turystycznej razem wzięte, nie mogły poszczycić się taką liczbą wzmianek, cytatów, wypowiedzi eksperckich.
To jeden z dowodów, że HOTELARSTWO miało unikalną i nieosiągalną przez konkurentów wiedzę o rynku i jego problemach i potrafiło ją artykułować.  
Miesięcznik stał się też stałym źródłem inspiracji wielu tematów dotyczących hotelarstwa, które pojawiły się w mediach ogólnoinformacyjnych.
Cytowały, powoływały się, pisały za HOTELARSTWEM, lub omawiały materiały m.in.:

  • Polska Agencja Prasowa
  • Deutsche Presse-Agentur (niemiecka agencja)
  • „Rzeczpospolita”
  • „Gazeta Wyborcza”
  • „Dziennik Gazeta Prawna”
  • „Puls Biznesu”
  • „Polska The Times”
  • „Parkiet” (gazeta giełdowa)
  • „Życie Warszawy”
  • „Forbes”
  • Program 1 TV Ukrainy
  • Polskie Radio Program 1 i 3
  • TVN 24 CNBC Biznes
  • „Warsaw Business Journal”
  • „Newsweek”
  • „Czech Business Weekly”

    a także portale Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, Bankier.pl, Money.pl, Forsal.pl, oraz media branżowe.

Wypowiadaliśmy się lub braliśmy udział w programach Polskiego Radia, Polsatu, CNBC Biznes i Canal Plus
- szczegóły: http://www.e-hotelarstwo.com/start/media_o_hotelarstwie

Redakcja

zespół redakcyjny składał się z praktyków znających realia branży oraz tematykę i sposób podejścia do problemów branży. A inspiracją do powstania HOTELARSTWA były rozmowy z pracownikami obiektów noclegowych, właścicielami hoteli i osobami zainteresowanymi inwestycjami w branży hotelowej. Inspiracją były również doświadczenia zawodowe osób tworzących kolegium redakcyjne, hotelarzy-praktyków.

ANDRZEJ SZAFRAŃSKI w roku 2010
Redaktor naczelny. Jedyny dziennikarz z wykształcenia i wykonywanego od ponad 15 lat zawodu dziennikarza ekonomicznego (m.in. "Gazeta Bankowa", "Prawo i Gospodarka", "Rzeczpospolita").
Z rynkiem hotelarskim związany od roku 2006, jako analityk, autor wydawanych w latach 2007, 2008 i 2008 raportów o inwestycjach w branży hotelowej oraz redaktor naczelny miesięcznika "Hotelarz". W latach 2007-2008, równolegle z prowadzeniem miesięcznika dla hotelarzy, był redaktorem naczelnym miesięcznika "Rynek Turystyczny". Jako redaktor naczelny w latach 2006-2010 zredagował 50 wydań czasopism dla hotelarzy.

Przeczytaj, co Andrzej Szafrański myśli o mediach branżowych:
http://www.e-hotelarstwo.com/tematy/szprechrura?more=1804858976

JACEK PIASTA w roku 2010
Branżowy filar redakcji, doradca i ekspert hotelarski. W hotelarstwie od połowy lat 90., początkowo w Biurze Zarządu ORBIS S.A., następnie związany z polskimi hotelami sieci Best Western (jako dyrektor). Kolejno dyrektor kilku hoteli klasy średniej i wyższej, które otwierał i wprowadzał na rynek; wreszcie prezes spółki hotelarskiej. Ówcześnie także wykładowca akademicki, szkoleniowiec, publicysta i autor podręcznika poświęconemu marketingowi obiektów noclegowych. Właściciel i prowadzący najbardziej doświadczoną firmę doradztwa hotelarskiego w Polsce. Do końca roku 2010 doradzał ponad 100 obiektom w Polsce. W przeliczeniu na istniejące wówczas hotele w Polsce dawało to ponad 5 proc. ogólnej liczby hoteli w których powstaniu lub rozwoju uczestniczył.

Przeczytaj, co Jacek Piasta myśli o prasie branżowej i czytelnictwie:
http://www.e-hotelarstwo.com/tematy/szprechrura?more=532260862

Obaj Panowie, to był rdzeń kolegium redakcyjnego.

Dystrybucja

W jaki sposób HOTELARSTWO było dystrybuowane? Przede wszystkim w drodze prenumeraty, sprzedaży redakcyjnej bieżących i archiwalnych numerów oraz wysyłki rotacyjnej.
A do tych którzy prenumeraty jeszcze nie mieli?
W drodze wysyłki rotacyjnej, co kwartał egzemplarz czasopisma otrzymywały: hotele, ośrodki konferencyjne, wypoczynkowe i wczasowe, pozostałe całoroczne obiekty obiekty zbiorowego zakwaterowania: pensjonaty, zajazdy, motele, hostele, schroniska.
A także szkoły średnie i wyższe kształcące na kierunkach hotelarsko-gastronomicznych i turystycznych lub posiadające klasy w tych specjalizacjach; firmy dostawców usług i wyposażenia dla hoteli oraz pracujących na rzecz hotelarstwa.
Miesięcznik był też wysyłany do organów władzy państwowej, administracji samorządowej i instytucji zainteresowanych rozwojem turystyki i bazy noclegowej. Do tych jednostek prowadzona była wysyłka rotacyjna w cyklu półrocznym - co 6 miesięcy darmowo 1 egz. czasopisma.

Otoczenie wydawnicze

W swojej klasie czasopismo, jako magazyn o charakterze poradnikowym, narzędziowym i informacyjnym, nie miało konkurencji.
Pozostałe tytuły prasowe skierowane do branży noclegowej w Polsce, ukazujące się w roku 2011:

  • "Hospitality" - kwartalnik przekształcony od początku 2011 w rocznik, ukazuje się od roku 2006
  • "Hotelarz" - miesięcznik, kontynuacja tradycji biuletynu ZPHT, a potem PZH, ukazującego się od roku 1962
  • "Hotelarz Hotelier  - Dom poza domem" - ukazuje się w internecie w formie pliku PDF - brak informacji o periodyczności
  • "Świat Hoteli" - dwumiesięcznik, ukazuje się od roku 2001, w 2011 roku rozprowadzany jest przede wszystkim w sposób nieodpłatny
  • "Horeca" - dwumiesięcznik, ukazuje się od listopada 2009 r.
  • "Hotel Polska" - ukazuje się od 2002 r.

W latach 2009 - 2011 miał miejsce systematyczny spadek sprzedaży czasopism dla hotelarzy, co było związane ściśle z rosnącą rolą internetu. Sprzedaży pozostałych czasopism nie służyło także przejście "Świata Hoteli", czasopisma w większym stopniu informacyjnego niż analityczno-poradniczego, na nieodpłatny sposób dystrybucji. Widać to najwyraźniej, po najstarszym z czasopism - "Hotelarzu", którego sprzedaż spadła z ponad 3.000 egzemplarzy na jesieni roku 2008 do 1.408 egzemplarzy w styczniu 2011 r. (dane za ZKDP).
Od połowy roku 2011 widać było odbicie, co znajdowało wyraz w stopniowym wzroście sprzedaży egzemplarzy rozprowadzanych płatnie.

Na polskim rynku istniało wówczas kilkanaście portali, których adresatem była branża hotelarska, gastronomiczna i turystyczna.
Zawierały przede wszystkim treści poradnikowe i informacyjne. Część nie miała wyraźnie ukształtowanego profilu, łącząc treści skierowane zarówno do fachowców z branży, jak i szerokiego grona odbiorców/konsumentów.

Wśród portali adresowanych do hotelarzy e-hotelarstwo.com, w roku 2011 po niespełna dwóch latach obecności na rynku, wyrastało na lidera. Zarówno pod względem liczby wizyt, jak i czasu spędzanego na stronie przez Czytelników.

HOTELARSTWO ISTNIEJE OD 5 TYSIĘCY LAT

Informacje o pierwszych obiektach noclegowych, w których udzielano odpłatnej gościny, pochodzą z XXX wieku p.n.e.

© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl