![]() |
Fot. ŚOT |
Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” powstał z inicjatywy Śląskiej Organizacji Turystycznej w celu ochrony i promowania dziedzictwa kulinarnego województwa śląskiego. Znajdują się na nim obecnie 23 restauracje z całego regionu, reprezentujące różne „stoły” i różne tradycje. Warunkiem przystąpienia do Szlaku było przejście ścisłego procesu certyfikacji, obejmującego zarówno kwestie smaku potraw, ich przygotowania, użytych składników, ale także jakość samej restauracji – czystość, czy dbałość o obsługę.
Restauracja raciborskiej Polonii wprowadziła do menu Szlaku hekele, wodzionkęi pieczeń ze schabu z sałatką z ziemniakami na ciepło.
„Zaproszenie do udziału w Szlaku było dla nas dużym zaszczytem. Wprawdzie kilka lat temu nasze hekele (sałatka śledziowa) otrzymało Śląski Znak Jakości a restaurację wyróżniono za dbałość o tradycje kulinarne to jednak warunkiem przystąpienia do Szlaku było spełnienie wielu innych wymagań”, mówi Tomasz Czerwiński, właściciel trzygwiazdkowego hotelu Polonia w Raciborzu. I opowiada: „Komisja certyfikacyjna spędziła długi czas przy stole gdyż poza smakiem potraw brano pod uwagę naturalność i oryginalność składników a także szereg zagadnień związanych z obsługą i jakością samej restauracji. Dodatkowe punkty można było uzyskać na przykład za dostępność dla osób niepełnosprawnych czy przewijak dla dziecka.
Nasi goście doceniają domową atmosferę, stworzoną zarówno w hotelu, jak w restauracji. Zapewne jest to również zasługą pochodzących z regionu naszych kucharzy, którzy wykorzystują sprawdzone od lat receptury. Nie powielając nudnej, międzynarodowej sztampy, tak powszechnej w hotelowej gastronomii, udało nam się połączyć tradycję z odrobiną fantazji. Jestem przekonany, że to właśnie dzięki temu dołączyliśmy do Kulinarnego Szlaku Śląskich Smaków”. „Województwo śląskie słynie z dobrej kuchni. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo jest ona różnorodna. Wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, w końcu żydowskie – wszystko to zostawiło swój ślad i sprawiło, że Śląskie to jeden z najciekawszych kulinarnie regionów Polski. Szlak łączy w sobie pasję z tradycją, obok której nie można przejść obojętnie. Ze względu na wyjątkowość potraw jest to szlak, który warto odwiedzić”, zachęca Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Na inaugurację Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki” zostali zaproszeni dziennikarze z całego województwa, restauratorzy oraz członkowie komisji certyfikacyjnej. W trakcie uroczystości wręczono certyfikaty, które potwierdzają członkostwo lokali w Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”. Certyfikaty wręczył Mariusz Kleszczewski - Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej i Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
Podczas spotkania można było także poczuć prawdziwe Śląskie Smaki. Restauracje, które od dziś tworzą Szlak, przygotowały degustacje potraw, z których będą słynąć na Szlaku. Dla Gości, którzy zjawili się na gali przygotowano degustację śląskich potraw, które są dumą każdego certyfikowanego lokalu. Można było skosztować takich specjałów jak: faszerowane gęsie szyje, królika w rozmarynie podawanego z kluskami śląskimi i marchewką z groszkiem, kopę pszczyńską, czy pieczoną kaczkę na antonówkach z pszczyńskich ogrodów z kluskami i modrą kapustą. Były też zapomniane na restauracyjnym stole ozór wołowy, galert czy raciborskie hekele.
„Przygotowanie tradycyjnego dania pochodzącego z województwa śląskiego to nie lada sztuka. Tym bardziej cieszymy się, że powstał szlak restauracji, które znają tajniki tej sztuki i przygotowują potrawy smaczne, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy tej kuchni”, podsumowuje Mariusz Kleszczewski, Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Już wkrótce rusza promocja Szlaku – m. in. cykl telewizyjnych programów kulinarnych, w którym prezentowany będzie i sam produkt turystyczny, i wchodzące w jego skład lokale. Łącznie w TVP Katowice wyemitowane zostaną 23 odcinki.
Lista lokali znajdujących się na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”:
1. Restauracja Lelowianka w Lelowie
2. Restauracja EM w Koziegłowach
3. Restauracja Fuerte w Myszkowie
4. Zajazd Hetman w Kroczycach
5. Restauracja Pod Platanami w Wilkowicach k. Zbrosławic
6. Restauracja Hotelu Rezydencja**** w Piekarach Śląskich
7. Restauracja Hotelu Qubus Prestige**** w Katowicach
8. Cukiernia Cichoń w Ornontowicach
9. Restauracja Pod Białym Orłem w Łaziskach Górnych
10. Zajazd Kasztelański w Orzeszu
11. Restauracja Pod Prosiakiem w Tychach
12. Restauracja Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły w Rybniku
13. Restauracja Parys w Rydułtowach
14. Restauracja Hotelu Polonia*** w Raciborzu
15. Restauracja Hotelu Dąbrówka*** w Jastrzębiu Zdroju
16. Restauracja Smak Regionu w Pawłowicach
17. Restauracja Zacisze w Pszczynie-Brzeźcach
18. Restauracja Frykówka w Pszczynie
19. Restauracja Stara Piekarnia w Pszczynie
20. Warownia Pszczyńskich Rycerzy w Pszczynie
21. Karczma Rogata w Bielsku-Białej
22. Restauracja Leśniczówka w Istebnej
23. Restauracja Stara Karczma w Jeleśni
Zdjęcia: Hekele, czyli sałatka śledziowa w wykonaniu restauracji Hotelu Polonia w Raciborzu i przedstawiciele lokali tworzących Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”.
|