![]() |
Fot. Louvre Hotels Group |
Obecnie LHG z ponad tysiącem hoteli i ponad 80 tys. pokoi, zajmuje 11-12 miejsce wśród największych grup hotelowych świata (pod względem liczby hoteli, a nie pokoi jest 8 grupą), ale w Europie jest drugą po Accorze siecią hoteli ekonomicznych. LHG działa obecnie w 42 krajach, a jej obiekty funkcjonują pod 7 markami: Première Classe, Campanile, Kyriad, Kyriad Prestige, Tulip Inn, Golden Tulip i Royal Tulip. Hotele będące własnością grupy stanowią niespełna trzecią część, pozostałe działają na zasadzie franczyzy lub umów o zarządzanie.
Wspomniany na wstępie tak dynamiczny plan rozwoju nie jest planem nierealnym. Chociażby dlatego, że tylko od początku tego roku zostało otwartych 20 obiektów grupy. Jak wynika z zapowiedzi, LHG zamierza otwierać nowe hotele przede wszystkim w krajach o wysokim wzroście takich jak Indie, Brazylia, Chiny, Ukraina, czy Maroko. Tylko na Ukrainie, do przełomu lat 2012-2013, ma zostać otwartych 6 obiektów. Celem grupy jest również umocnienie się na tradycyjnych rynkach oraz ekspansja w tych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które nie są jeszcze mocno nasycone pokojami hotelowymi, takich jak np. Polska. W Polsce LHG posiada obecnie 10 hoteli (nieco ponad tysiąc pokoi) funkcjonujących pod markami: Campanile, Première Classe i Kyriad Prestige.Na naszym rynku rozwój ma przebiegać dwutorowo. Opcją dla posiadających ściśle określone standardy obiektów ekonomicznych, takich jak Campanile, czy Premiére Classe, jest rozwój w oparciu o współpracę ze stałymi partnerami, jak Warimpex SA. Notowany na giełdzie deweloper wznosi lub wkrótce zacznie wznosić obiekty Campanile bądź kompleksy złożone z hoteli Campanile (2 gwiazdki) i Premiére Classe (1 gwiazdka), we Wrocławiu, Bydgoszczy i Zielonej Górze. Kolejne z wymienianych lokalizacji, to: Gdańsk, Katowice, Poznań, Kraków i Rzeszów. Drugą ścieżką będzie rozwój w oparciu o umowy franczyzowe lub o zarządzanie obiektami i tu planowane jest wprowadzenie pozwalających na nieco większą indywidualność obiektów marek Tulip: Golden Tulip (4 gwiazdki) i Tulip Inn (3 gwiazdki). Mają się one rozwijać nie tylko dzięki nowym inwestycjom, ale także poprzez rebranding obiektów obecnych już na rynku, należących do indywidualnych inwestorów. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem przyjąć, że do roku 2016 w Polsce pod markami LHG rozpocznie funkcjonowanie 10 lub nawet więcej hoteli. Natomiast być może pierwszym obiektem, który zmieni markę na Tulip będzie należący do grupy LHG warszawski Kyriad Prestige, który jako „jedynak” w naszej części Europy, nie pasuje do strategii marketingowej grupy, zaś po rebrandingu stałby się „flagowym” hotelem tej marki w Polsce. Nie oznacza to jednak, że LHG planuje rebranding wszystkich 243 Kyriadów (2 gwiazdki Kyriad i 3 gwiazdki Kyriad Prestige). Jak wynika z planów, grupa zamierza odświeżyć obiekty sieci Kyriad, a ich trzecią część przystosować w ciągu dwóch najbliższych lat do standardów sieci Golden Tulip. We Francji, na rodzimym rynku Louvre Hotels, grupa chce szeroko rozpowszechnić markę Golden Tulip: celem strategicznym jest posiadanie 50 hoteli pod tym szyldem do roku 2016. Natomiast w ramach repozycjonowania marek wchodzących w skład portoflio LHG, 35 proc. istniejących obiektów Première Classe zostanie gruntownie odświeżonych, w kolejnych 25 proc. zostanie wprowadzony koncept "Nouvelle Campanile Generation", we wszystkich hotelachtej marki zostanie wprowadzona usługa "Bed Blitz”, zaś w 80 proc. „Bufet Blitz".
Tekst powstał z wykorzystaniem materiałów Louvre Hotels Group.
PS.
McDonald’s versus McDonald’s
Interesującym, a na pewno znamiennym i nieprzypadkowym, jest fakt, że zarówno Denis Hennequin, obecny szef największej grupy hotelowej Europy – Accor Hotels, jak i szef Louvre Hotels Group Pierre-Frédéric Roulot, znaczną część swej kariery spędzili w europejskiej części firmy McDonald’s.
Zdjęcia: Hotel Kyriad Le Mans Sud w Mulsanne we Francji o niecodziennej bryle architektonicznej, hotel Golden Tulip Internacional Foz (Foz Do Iguacu, stan Parana, Brazylia), pokój w hotelu Golden Tulip Mandison Suites w Bangkoku (Tajlandia) oraz Pierre-Frédéric Roulot, prezes Louvre Hotels Group.
|
|
|