Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Sobota, 27 Kwiecień 2024, imieniny Zyty i Teofila
Szukaj w serwisie:    

Plany i inwestycje sieci Starwood  2009-11-03

Plany i inwestycje sieci Starwood
FOT. Apsz
Około 1,5 tys. hoteli chce mieć w swej sieci w roku 2013 Starwood Hotels&Resorts. Plany ekspansji Starwooda w Polsce są uzależnione przede wszystkim od pozyskania partnerów, którzy zainwestują w obiekty oddając je w zarządzanie Starwoodowi. Wrocław, Zakopane, Łódź, Katowice i Szczecin, to najbardziej prawdopodobne lokalizacje nowych obiektów w naszym kraju, poinformował Thomas Schoen, dyrektor regionalny Starwood Hotels&Resorts w Polsce na zwołanej 3 listopada konferencji prasowej. Sieć chce rozszerzyć portfolio funkcjonujących w naszym kraju marek. - Idealną na polskim rynku wydaje się czterogwiazdkowa marka Aloft. Ten segment rynku dysponuje dużym potencjałem – powiedział Thomas Schoen. Obecnie Starwood zarządza ponad 900 obiektami w 100 krajach, w tym sześcioma obiektami na polskim rynku. Są to: 4 hotele Sheraton w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Sopocie oraz pojedynczymi hotelami pod markami Westin i Le Meridien w Warszawie. Szef Starwooda w Polsce zapowiedział, że na lata 2011-2012 planowane jest otwarcie piątego Sheratona w miejscowości Tałty k. Mikołajek na Mazurach. Niemal rok temu Starwood Hotels & Resorts Worldwide, Inc. zawarł umowę z notowaną na warszawskiej giełdzie spółką Europejski Fundusz Hipoteczny S.A., na podstawie której sieć ma zarządzać hotelem Sheraton Mazury Lakes Resort. W tym samym czasie spółka zależna EFH - Mazury-Non Stop podpisała umowę kredytową z konsorcjum banków złożonym z Raiffeisen Bank Polska, Banku Zachodniego WBK oraz Banku Pekao SA., której przedmiotem jest kredyt budowlany na kwotę niemal 37,8 mln euro na realizację hotelu w Tałtach.
Jednak by EFH mógł ruszyć z budową obiektu potrzebny jej jest wkład własny, który musi zdobyć. Na razie na działce w Tałtach nie prowadzone są żadne prace budowlane. Wobec przeciągających się prac organizacyjnych (pierwotnie EFH planowała uruchomienie hotelu w Tałtach w roku 2007), „Hotelarstwo” zapytało Schoena, czy jest pewien, że obiekt ten powstanie? -Tak, jesteśmy w stanie potwierdzić, że obiekt ten powstanie – powiedział Schoen. W najbliższym czasie nie należy natomiast spodziewać się powstania kolejnego obiektu sieci w Warszawie. Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy Schoen nawiązał do odłożonej budowy centrum konferencyjnego w kompleksie Stadionu Narodowego. To tam miał zostać zlokalizowany hotel, którego operatorem według różnych informacji miał być Starwood z czterogwiazdkową marką Four Points by Sheraton (bardziej prawdopodobne) lub sieć Four Seasons (raczej myślenie życzeniowe). Według Schoena, by myśleć o kolejnym hotelu o standardzie 4 lub 5 gwiazdek w stolicy wykorzystanie miejsc w już istniejących obiektach tej kategorii musiałoby wzrosnąć do 70 proc. Na razie Starwood zamierza systematycznie inwestować w modernizację i podnoszenie standardu w już istniejących obiektach. W latach 2008-2009 wydał na ten cel 20 mln zł, zaś w przyszłym roku chce przeznaczyć 12 mln zł. Większość tej sumy ma zostać skierowana na renowację hoteli Sheraton Warsaw i Le Meridien Bristol.
Według sieci Starwood bieżący rok jest trudny dla całej branży hotelarskiej. W pierwszej połowie roku dało się zauważyć ograniczenie podróży służbowych oraz wydatków reprezentacyjnych. Podczas 10 miesięcy 2009 r. goście sieci Starwood wykorzystali 235 639 pokojonocy, czyli o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. - Branża hotelarska jest szczególnie wrażliwa na skutki kryzysu finansowego. W trudnych czasach firmy redukują wydatki na podróże służbowe i imprezy. Jednak polska branża hotelarska w porównaniu z Europą Zachodnią nie odczuła aż tak boleśnie skutków spowolnienia – ocenił Thomas Schoen.Z obserwacji sieci wynika, że po okresie letnim, zapotrzebowanie na usługi hotelarskie zwiększyło się, jednak nie jest to związane z poprawą koniunktury, ale większą elastycznością wydatków firm pod koniec roku. - Wyższe obłożenie hoteli zarówno w zakresie wykorzystania pokoi, jak i sal konferencyjnych we wrześniu i październiku br. nie oznacza zmiany koniunktury na rynku. My nazywamy to efektem końca roku, kiedy firmy stosują bardziej elastyczną politykę dotyczącą wyjazdów służbowych. Według naszych szacunków, restrykcje dotyczące podróży służbowych powrócą w pierwszym kwartale 2010 r. – dodał T. Schoen. Starwood Hotels & Resorts podkreśla, że w pierwszych 10 miesiącach br. zwiększyła się liczba Polaków korzystających z noclegów w pięciogwiazdkowych hotelach, w niektórych obiektach sieci nawet o 10 proc. Ponadto głównymi klientami sieci są wciąż Amerykanie, Brytyjczycy i Niemcy. Paradoksalnie w okresie spowolnienia gospodarczego w hotelach sieci Starwood wzrosło zainteresowanie produktami kompleksowymi, które za wyższą cenę oferują większą gamę usług. Dlatego też hotele Sheraton w 2009 r. zainwestowały w stworzenie lub rozbudowę konceptu pięter klubowych, które oprócz pokoju, oferują dostęp do Club Lounge, gdzie goście mogą bezpłatnie zapraszać partnerów biznesowych na spotkania, czy korzystać z internetu. W ten sposób mogą zaoszczędzić na wydatkach reprezentacyjnych.
FOT. Apsz
FOT. Apsz
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl