Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Piątek, 26 Kwiecień 2024, imieniny Marii i Marcelego
Szukaj w serwisie:    

Po boomie sprzed 6 lat, stolicy pozostały tylko wspomnienia   2010-09-15

Po boomie sprzed 6 lat, stolicy pozostały tylko wspomnienia
Fot. Apsz
W ciągu trzech ostatnich lat Warszawie przybyły 4 hotele i ponad 300 miejsc noclegowych. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że tylko w jednym roku - 2004, do bazy hotelowej stolicy dołączyły 4 hotele pięciogwiazdkowe z 1160 miejscami noclegowymi i jeden trzygwiazdkowy o rzeczywistym standardzie pięciu gwiazdek - Hyatt Regency z kolejnymi 519 łóżkami.
Od sierpnia 2007 roku, w Warszawie zmniejszyła się liczba miejsc noclegowych w obiektach klasy ekonomicznej (1 i 2 gwiazdki), wzrosła w hotelach o standardzie średnim i wyższym (3 i 4 gwiazdki). Pod koniec sierpnia br. w stolicy funkcjonowało 67 hoteli dysponujących ponad 19,4 tys. miejsc noclegowych.  W porównaniu z końcem sierpnia 2007 roku oznacza to wzrost o 1,6 proc.


Sucha statystyka nie pokazuje jednak dynamiki zmian: po raz pierwszy skategoryzowano  siedem obiektów, a trzy zlikwidowano. Żadne zmiany nie zaszły  w segmencie hoteli pięciogwiazdkowych - nie ubył, ani nie przybył żaden nowy hotel, chociaż jeszcze w połowie 2008 roku inwestorzy wspominali o budowie łącznie 7-8 takich obiektów. W segmencie hoteli czterogwiazdkowych przybyły dwa obiekty. Nie są to jednak nowe hotele, ale należące wcześniej do niższej o jedno „oczko”  grupy: Airport Hotel Okęcie i Grand, który po modernizacji przyjął markę Mercure. Segment średni „statystycznie” wzbogacił się o dwa obiekty, jednak w rzeczywistości dołączyły do niego trzy nowe hotele: Łazienkowski, Złote Dęby i DeSilva Airport. Dwa kolejne (Felix i Portos), znalazły się w tej grupie dzięki podniesieniu kategorii. Pięc wymienionych obiektów z nadwyżką uzupełniło ubytek trzech: dwa przeszły do grupy 4 gwiazdek, zaś trzeci – Vera została zamknięta i wyburzona. Z segmentu dwugwiazdkowego zamknięto hotele: Praski i Powiśle, zaś wspomniany Felix awansował o gwiazdkę. Te straty wyrównały trzy nowe obiekty: Hit, Julianów i Roko. Z grupy hoteli najniższej kategorii ubył Portos (awans na 3 gwiazdki), a dołączył do niej nowy obiekt Marko.  A co z nowych inwestycji? Przejeżdżając przez Warszawę, wydaje się, że stoją. Bo tak wyglądają szkielety przy Wspólnej i Witosa. Nic nie dzieje się w Europejskim, czy na kupionej przez hiszpańskiego dewelopera działce przy Grzybowskiej vis a vis Hiltona. Powoli ruszyła poważna przebudowa gmachu Prudential na luksusowy hotel, awizowany jest Doubletree w Wawrze, w nieco dalszej perspektywie czai się ekonomiczny obiekt B&B, nad projektem nowego obiektu pracuje PUHIT SA. Powstaje też kilka apart-hoteli. I to na razie wszystko.
Więcej, nie tylko o rynku warszawskim, ale i innych rynkach w Polsce w raporcie „Rynek Hoteli w Polsce 2010 – Inwestycje”, który ukaże się na jesieni. Przypominamy, że wszyscy prenumeratorzy otrzymają raport w ramach prenumeraty. Natomiast wszyscy uczestnicy konferencji „Hotelarstwo w Polsce. Doświadczenia lat 1990-2010, wiedza i rozwój do roku 2015”, gratisowo otrzymują raport „Rynek Hoteli w Polsce 2009 – Inwestycje”. Mimo, że publikacja ukazała się niemal przed rokiem, nie straciła na wartości. Poza danymi dotyczącymi liczby hoteli, czy wartości inwestycji, zawiera obszerną analizę procesów zachodzących na polskim rynku noclegowym.
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl