Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Środa, 22 Marzec 2023, imieniny Bogusława i Katarzyny
Szukaj w serwisie:    

Aktualne wymogi znajdują się w tabelach na dole strony

Czy kategoryzacja jest potrzebna?

Nie! - zakrzykną mający obiekty nieskategoryzowane - To zupełnie niepotrzebne.
Tak! - powiedzą mający legalne a więc skategoryzowane: hotele, pensjonaty czy motele.

A jak jest naprawdę?

Naprawdę jest tak, że kategoryzacja to nic innego jak procedura certyfikacji. A prawo do posługiwania się określoną nazwą rodzajową: hotel, pensjonat czy motel i określoną kategorią ilości gwiazdek - to nic innego jak certyfikat.

Czy w każdym budynku można prowadzić hotel, pensjonat czy motel?
Nie.
Sam budynek musi spełniać ściśle określone wymogi. Ale nie tylko budynek. Także wyposażenie i świadczone usługi.
Więc zdecydowanie: nie każdy może mieć: hotel, pensjonat czy motel.
Stąd taki wysyp określeń: aparthotel, willa, villa, hostel i pomniejsze próby określenie obiektu noclegowego, gdy nie może on być np. hotelem czy pensjonatem.
W 95% przypadków nazwy te mówią klientom, że obiekt nie spełnia wymogów, by móc posługiwać się słowem hotel czy pensjonat.

Jak było a jak jest
Po roku 1990 przez ponad 20 lat trwała w Polsce 'wolna amerykanka' wieszania na budynkach noclegowych słowa 'hotel', a szczególnie 'pensjonat'. To bardzo naderwało zaufanie klientów do tych określeń. Przez ostatnie ~10 lat urzędy marszałkowskie rękami swoich pracowników wykonały na terenie całej Polski wielką pracę, która odbudowała znaczenie słów: hotel, motel, pensjonat. W efekcie żmudnej pracy: kontroli, wezwań, sprawdzeń, weryfikacji, spraw sądowych i karno-skarbowych - praktycznie wyplenione z przestrzeni publicznej zostało posługiwanie się określeniami: hotel, pensjonat, motel - bez praw do nich. Czyli bez skategoryzowania się.
Oczywiście, wciąż są jeszcze obszary, gdzie cwaniacy próbują podpiąć swoje obiekty noclegowe np. pod pojęcie: pensjonat. Ale to margines, który występuje zawsze i też jest skutecznie tępiony.

A zatem: możecie Państwo prowadzić certyfikowany obiekt
Gdzie słowo: pensjonat, hotel czy motel i gwiazdki - potwierdzą klientom, że działacie legalnie i spełniacie normy. Tym dajecie swoim klientom pojęcie i gwarancję czego się mogą w Waszym obiekcie spodziewać.
Kupując wiele produktów patrzymy na certyfikaty. Żywność bezglutenowa czy bio, czy z ekologicznych upraw? Szukamy znaczka certyfikatu.
Opony do samochodu, sprzęt elektroniczny, domowe AGD? By mogły być sprzedawane w Unii Europejskiej - muszą mieć certyfikaty.
Certyfikacja - a nią jest kategoryzacja - stała się oczekiwanym przez konsumentów standardem w Unii Europejskiej i całym cywilizowanym, pierwszym świecie.
Daje certyfikowanym usługom i produktom przewagę w zaufaniu klientów, a wybór certyfikowany czy bez certyfikatu - zdecydowanie wskazuje na wybór certyfikowanych. Bo certyfikat daje gwarancję jakości i spełnienia norm. A brak certyfikatu oznacza dla klienta ruletkę: może trafić fajnie a może tragicznie. ...
Planując urlop, wakacje z rodziną, wyjazd weekendowy czy wyjazd firmowy coraz mniej klientów chce elementu ryzyka i ruletki. Widać to szczególnie przez pryzmat zamożności: wraz ze wzrostem zamożności - rośnie dbałość o jakość warunków wypoczynku i gwarancje tej jakości.

Zapraszam do lektury poniższych tabel, które określają wymogi kategoryzacyjne.

Jacek Piasta | 2019

I. Zewnętrzne elementy zagospodarowania i urządzenia

I. Zewnętrzne elementy zagospodarowania i urządzenia

II. Instalacje i urządzenia techniczne

II. Instalacje i urządzenia techniczne

III. Podstawowe elementy dotyczące funkcji, programu obsługowego i użytkowości obiektu

III. Podstawowe elementy dotyczące funkcji, programu obsługowego i użytkowości obiektu

IV. Część mieszkalna

IV. Część mieszkalna

V. Oferta usług podstawowych i uzupełniających

V. Oferta usług podstawowych i uzupełniających
© 2009-2021 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl