Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 14 Sierpień 2022, imieniny Alfreda i Euzebiusza
Szukaj w serwisie:    

Goście kradną ręczniki i szlafroki. Co robić?  2019-05-22

Goście kradną ręczniki i szlafroki. Co robić? 'Dzień dobry, co roku zaczyna się nam ten sam problem z wiosną, że pokojowe zgłaszają do recepcji braki szlafroków lub ręczników w pokojach opuszczonych przez gości. Jesteśmy 4 gwiazdkowym hotelem, mamy SPA i baseny. Dyrekcja nie zgadza się na trzymanie gościa przy recepcji aż pokojowa pójdzie i sprawdzi pokój. Też sobie tego nie wyobrażam, spaliłabym się ze wstydu. Zresztą: jak dyskretnie informować pokojową do którego pokoju ma iść? Nie widzę tego.
Czy jest jakaś inna metoda żeby ukrócić takie kradzieże? Tyle się teraz pisze, że Polacy coraz więcej jeżdżą, coraz bardziej są światowi. A nam ręczniki i szlafroki jak ginęły tak giną. Jakiś pomysł redakcjo?'

 

ODPOWIEDŹ NASZEGO EKSPERTA
- Sprzedawać, sprzedawać, sprzedawać -

Problem ginących z pokoi hotelowych elementów: ręczników, szlafroków, wieszaków, suszarek, czajników, poduszek, kap, telefonów, obrazków - jest tak stary jak współczesne hotelarstwo. I nie mówimy tu teraz o kradzieżach ewidentnych: gdy zabierany z pokoju był np. telewizor w czasach, gdy telewizor był łakomym łupem, wartym zachodu. Ale jednak wciąż o kradzieżach.
I nie jest to polska specyfika. Kradzieże hotelowego wyposażenia dotykają po równo hotele na całym świecie. Borykają się z nimi hotelarze od Azji, przez Europę po Polinezję i inne raje wypoczynkowe. A w Amerykach też kradną. Problem ma zasięg rzec by można: światowy.
Skradziona suszarka, czajnik, poduszka czy kapa - to problem natury logistycznej - żeby móc pokój znów wynająć, trzeba brak uzupełnić. A ile czajników ma 'w zapasie' hotel? A obrazków? A suszarek? Żadne magazyny hotelowe nie są nieskończone.
Z ręcznikami, szlafrokami, wieszakami problem jest innej natury - te rzeczy hotel ma na stanie w ilościach minimum dwóch, a najczęściej trzech, bywa że więcej - zmian. Więc w miejsce skradzionych z pokoju i tak wykłada się kolejnemu klientowi - nowy, świeży zestaw. Ale liczba ręczników czy szlafroków maleje. I hotel musi braki uzupełniać kupując ręczniki, szlafroki, wieszaki.

Wliczyć w koszty działalności
Niektóre hotele wkalkulowują w koszty działalności procent rocznych braków. Np. do 8% stanu ręczników co roku będzie ginęło. I 10% stanu szlafroków. I koszt ich zakupu jest jednym z kosztów działalności hotelu. Czy to jedyne rozwiązanie?
Nie.

Ścigać
Inne obiekty - rzeczywiście bez mała trzymając gościa przy ladzie w recepcji - organizują sprawdzenie pokoju pod kątem braków. To rozwiązanie ma słabości.
Po pierwsze: każdy gość czuje się traktowany jak potencjalny złodziej, co nie budzi w nim ciepłych uczuć i myśli o hotelu, który opuszcza.
Po drugie: jeśli nawet ręcznika czy szlafroka w pokoju nie ma to co? Ciekawym w jaki sposób nakłaniają gościa, by otworzył walizki, albo torby i pokazał, czy przypadkiem nie ma w nich hotelowych rzeczy. Wzywają do gościa policję? A jeśli nie ma? Nieciekawie się to może dla hotelu zakończyć. Ta wersja działania nie ma dla hotelu dobrego zakończenia. Każde jest złe.

Sprzedawać
A można rzecz rozwiązać jeszcze inaczej.
Wzorem najlepszych, pięcio- i czterogwiazdkowych hoteli, w których ręczniki i szlafroki to poezja jakości, miękkości i co za tym idzie ceny zakupu.
Co się robi w takich obiektach?
Stawia się witrynę w lobby hotelu, gdzieś koło recepcji. Przeszkloną. I podświetloną. A w niej różne artykuły z logo hotelu. Torba, czapeczka, kosmetyczka, długopis, brelok, kosmetyki, chusta, szklanki, otwieracz itp. Oraz oczywiście: szlafroki i ręczniki. Zarówno kolorowe, jak i typowe - białe, te które są w pokojach w hotelu. Lub w hotelowym SPA.
I wszystko z ceną, rzeczywiście do kupienia w ramach hotelowego sklepiku.

A w pokojach, np. w formie przywieszki przy każdym szlafroku oraz jako stojaczek przy ręcznikach oraz naklejka na lustrze w łazience taki komunikat:
'Nasz Gościu, na czas pobytu w naszym hotelu z przyjemnością dajemy Ci do używania ręczniki i szlafroki z jakości których jesteśmy dumni. A ponieważ cieszą się one dużym uznaniem wśród naszych Gości, informujemy że istnieje możliwość ich zakupu w Recepcji. W cenach: tu koniecznie asortyment i ceny. Tę chęć wystarczy zgłosić w Recepcji. Jeżeli zdecydujecie się jednak Państwo na zabranie szlafroków i/lub ręczników bezpośrednio z pokoju - będzie to równoznaczne z wyrażeniem Państwa zgody na obciążenie karty z tytułu ich zakupu.'

W 99% przypadków powyższe, przy dochowaniu preautoryzacji karty gościa przy jego rejestracji w recepcji po przyjeździe, w zupełności rozwiązuje kwestię zabierania szlafroków czy ręczników z hotelu.
Proste a skuteczne rozwiązanie.
(j)

© 2009-2021 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl