Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 14 Sierpień 2022, imieniny Alfreda i Euzebiusza
Szukaj w serwisie:    

Gdzie umieszczasz te gwiazdki?! ***** ****  2021-10-29

Gdzie umieszczasz te gwiazdki?! ***** ****
Fot. Oryginalne zapisy nazw hoteli. Wzięte z Internetu.

Nie, nie. Nie będzie o polityce. Ale o takich: **** gwiazdkach już tak. Nasza branża stosuje gwiazdki, zanim to stało się w ostatnich latach modne w polityce. W logotypach nie ma zazwyczaj z gwiazdkami problemów, o ile są zgodne z wynikami procesu kategoryzacji. Dumnie, od * do ***** poświadczają wówczas to, czego się gość w obiekcie spodziewać może. A położenie gwiazdek względem innych elementów logo jest częścią hotelowego znaku graficznego.

Inaczej rzecz się ma w internecie, na stronach hoteli, w tytułach, treści, metach, wynikach wyszukiwania czy korespondencji, a także w CV, w tym także np. na portalach profesjonalistów jak Linkedin.
Gwiazdki przy nazwach hoteli niektórzy umieszczają w dziwnych a inni w kuriozalnych wręcz miejscach.
Na szczęście nie jest to zjawisko nagminne, ale na tyle powszechne, że chcemy zwrócić uwagę naszych czytelników: czy poprawnie zapisujesz nazwę swojego hotelu, jeśli uwzględniasz w niej gwiazdki?

Gwiazdki zawsze powinny być po nazwie rodzajowej. A nie dopiero po nazwie własnej, nazwie opisowej czy wręcz po nazwie miasta.
A więc: Pensjonat *** Alicja a nie Pensjonat Alicja ****. Hotel **** Pod Kiepurą, a nie Hotel Pod Kiepurą *****.
A przy dłuższych nazwach? Analogicznie:
Hotel ***** Luksusowy Business& SPA Zakopane
a nie:
Hotel Luksusowy ****** Business& SPA Zakopane,
Hotel Luksusowy Business& SPA ****** Zakopane,
Hotel Luksusowy Business& SPA Zakopane ******.

Dlaczego tak, ktoś zapyta? A proszę spojrzeć w treść ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 884). Ustawodawca wprost określa tam w art. 36 rodzaje obiektów hotelarskich: hotele, motele, pensjonaty i inne a w art. 37 pkt 1) pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami.
Więc gwiazdki opisują bezpośrednio kategorię danego rodzaju obiektu hotelarskiego.
Czyli prawidłowo powinny następować bezpośrednio po słowie: hotel, motel, pensjonat. To kwestia i poprawności i elegancji zapisu.
A gdzie jak gdzie, ale w hotelarstwie i jednego i drugiego brakować nie powinno.

(jp)
 

 

 

© 2009-2021 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl