Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 14 Sierpień 2022, imieniny Alfreda i Euzebiusza
Szukaj w serwisie:    

Dlaczego mamy płacić za odsyłane rzeczy?  2019-06-17

Dlaczego mamy płacić za odsyłane rzeczy? "Witam, jak w tytule mejla. Czy jest na to jakiś przepis, czy ludzie powariowali? Po weekendzie dzwoni do nas pani, że buty zostawiała w pokoju. No bo zostawiła, buty już nam wczoraj pokojowa po sprzątaniu do recepcji przyniosła. Nie zdążyliśmy do pani zadzwonić jak zadzwoniła sama. Więc ją poinformowałem, że buty są, że wszystko w porządku, że odeślemy. Pani milutka i słodziutka, szczęśliwa taka. I ją dalej informuję, że może już zamawiać kuriera po te buty. ... I cisza. I po chwili pani bardzo zaskoczonym głosem, że to jak to? nie wyślemy jej tych butów na koszt hotelu? Kurierem, bo jej zależy?
Ja informuję, tak jak mamy polecone, że nie mamy podpisanej umowy z żadną firmą kurierską i że jak będzie kurier od niej, to jej buty zapakowane są już gotowe to odbioru przez kuriera. I pani się obraziła. I wyraziła niezadowolenie. Znaczy na mnie nakrzyczała prawie. Że jak to, ona ma płacić za kuriera, że to hotel powinien jej na własny koszt odesłać, skoro ona zostawiła je w hotelu. Ja rozumiem, że zalando i w ogóle - darmowe przesyłki i zwroty, ale to chyba nie tyczy się hoteli?
Jak to jest? Bo w tym roku to już 3 albo 4 oburzona osoba, że nie odsyłamy zostawionych rzeczy na własny koszt. To znaczy, wciąż są też tacy goście, co się cieszą że rzecz się znalazła i że mogą zlecać kuriera, i dziękują i jest miło. Ale coraz więcej jest oburzonych. Pozdrawiam. Marcin - Recepcjonista"

NASZA ODPOWIEDŹ
Nie płaćcie. Ludzie się gubią w codzienności niekiedy ...

Panie Marcinie, nie napisał Pan co na taką sytuację mówi Wasz regulamin obiektu. A to ciekawy aspekt sprawy. Często jest tam punkt o postępowaniu z rzeczami pozostawionymi przez gości. Najczęściej mówi on, że rzecz będzie odesłana do gościa na jego koszt, jeśli będzie chciał rzecz odzyskać.
My też coraz częściej odnotowujemy zapytania z hoteli ale i ośrodków wczasowych, że klienci oczekują, że obiekt na własny koszt: paczką pocztową a bywa że kurierem odeśle im pozostawioną przez nich w obiekcie rzecz. Rzecz zapomnianą.
Wciąż nie ma takiego obowiązku, ani nawet pomysłu na takie rozwiązanie.
Prawdopodobnie ma Pan racje, i to sklepy wysyłkowe jak przywołane przez Pana Zalando - przyzwyczajają klientów do darmowych dostaw i odbiorów zwrotów. Inne sklepy wysyłkowe - podobnie. I prawdopodobnie ludziom się w głowach miesza i powstaje wrażenie, że firmy kurierskie pracują za darmo, przewożąc rzeczy i że darmo jest kartonowe opakowanie. Dalej: z niejednego obiektu noclegowego w Polsce do najbliższej poczty jest kilkanaście lub więcej kilometrów w jedną stronę. Więc i czas, i paliwo, i pudełko - też kosztują. Nie są za darmo. Zatem: wysyłka, bez względu na formę - kosztuje. Więc postąpił Pan wzorcowo, jeśli taka jest w Waszym obiekcie praktyka. A że Pani była zbulwersowana? Cóż, Czesław Niemen śpiewał że "dziwny jest ten świat" ....
Autor: Jacek Piasta
© 2009-2021 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl