Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 14 Kwiecień 2024, imieniny Justyny i Waleriana
Szukaj w serwisie:    

Warsztaty dla nauczycieli hotelarstwa? At the request  2019-05-01

Warsztaty dla nauczycieli hotelarstwa? At the request

Pisaliśmy o praktykach w hotelach. Pisaliśmy także o nauczycielach. I dostaliśmy kilkadziesiąt listów od nauczycieli. Nie sposób ich wszystkich zacytować, ale wyłania się z nich kilka głównych problemów. Jeden z nich a się sprowadzić do zdania: 'Nauczyciele hotelarstwa nie znają hoteli w praktyce'.

Z listu:
„(…) pracuję jako nauczyciel przedmiotów zawodowych od 6 lat. W tym hotelarstwa. Z wykształcenia jestem magistrem geografii, specjalizacja geografia turystyki. Mam studia podyplomowe z pedagogiki. Lubię swoją pracę. I co z tego? W pobliżu miejscowości, w której uczę jest miasto  powiatowe, a w nim jeden, niewielki 3-gwiazdkowy hotel. Jest też pensjonat i kilka kwater prywatnych. To wszystko. W hotelu 4-gwiazdkowym byłam raz w życiu. W Egipcie. W hotelu 5-gwiazdkowym nie byłam nigdy. W dobrym 3-gwiazdkowym też nie byłam, bo o naszym lokalnym trudno powiedzieć coś dobrego. (…) Skąd mam czerpać wiedzę o najlepszym czy choćby dobrym hotelarstwie? Gdzie i jak mam poznać hotele i praktykę ich działania, które później przekażę  młodzieży? W jaki sposób dotknąć żywego, dobrego hotelarstwa? Doznać empirii, a nie tylko teorii? Dopóki przedmiotów zawodowych będą uczyli nauczyciele tacy jak ja: z pasją i oddaniem, ale bez podbudowy praktycznej, dopóty nic się nie zmieni w edukacji młodzieży.”
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Jakieś antidotum?
Oto szczery list pokazujący niewesołą rzeczywistość. Spróbujmy jednak coś na to poradzić. Lekarstwem mógłby być całodniowy, intensywny i praktyczny 'rajd' po 5- i 4-gwiazdkowych hotelach w jednym mieście. Od rana do zmroku, z przerwą na lunch w jednym ze zwiedzanych hoteli. Gdzie oprowadzającym nauczycieli byłby hotelarz-praktyk, wspierany w każdym odwiedzonym hotelu przez kolejnego zawodowca. Oprowadzana grupa liczyłaby maksimum kilkanaście osób a ów tour nie ograniczałby się jedynie do zwiedzenia, ale byłby opatrzony komentarzem, a także obejrzeniem części miejsc na co dzień niedostępnych dla gości. 5-7 hoteli to wszystko, co udałoby się zobaczyć podczas takiego intensywnego study tour. Dobrych hoteli sieciowych, międzynarodowych i niezależnych. Zróżnicowanych co do typu, ale zawsze najwyższej klasy.

W Polsce realizacja takich warsztatów jest możliwa w praktyce jedynie w Warszawie. Tylko w tym mieście znajduje się odpowiednia liczba zróżnicowanych 5-gwiazdkowych obiektów, liczba która gwarantuje urozmaicenie programu, a więc korzyść praktyczną dla uczestników szkolenia.
Temat nie jest łatwy, bo najlepsi na rynku zazdrośnie strzegą swoich tajemnic, nie chcąc pokazywać nic ponad to, co widzi gość. A gdyby tak jeszcze, przy okazji udało się pokazać choć jedną hotelarską ciekawostkę, wówczas uczestniczący w warsztatach nauczyciel wiózłby do domu nie tylko wiedzę o tym, jak najlepsi 'robią' hotelarstwo, ale także miałby w oczach i w pamięci to wszystko, co zobaczył, czego dotknął, doświadczył i o co zapytał.
Z własnego doświadczenia mógłby podzielić się z młodzieżą wrażeniami, odczuciami i wiedzą. Mógłby mówić: „gdy byłem w hotelu …” albo „w hotelu… widziałem jak” zamiast: „gdy czytałem o hotelu” lub „ jak słyszałem to w hotelu…”.
To ważne dla młodzieży, że uczący ich człowiek doświadczył lub poznał osobiście to, o czym opowiada.
To buduje wiarygodność i rzetelność nauczyciela.

Organizujemy takie warsztaty
Nasz portal e-hotelarstwo.com we współpracy z Instytutem Hotelarstwa organizuje takie warsztaty w Warszawie. Półtoradniowe. Trwające całą sobotę i niedzielę do południa. Intensywne i esencjonalne. Lub w tygodniu.
Pomyślane nie jako wycieczka, ale źródło solidnej dawki wiedzy. Z noclegiem w jednym z warszawskich hoteli, transferami i kompletnym programem merytorycznym. Z praktykiem-ekspertem jako liderem i przewodnikiem.

Zrealizowaliśmy kilka takich wartościowych spotkań
W Warszawie, Krakowie, Gdańsku.
W każdym uczestniczyło 16-18 nauczycieli. Warsztaty każdorazowo prowadził osobiście pan Jacek Piasta. A każdy uczestnik warsztatów na zakończenie otrzymał z Instytutu Hotelarstwa imienny certyfikat udziału.

Organizujemy takie wysoko-wartościowe spotkania merytoryczne w dalszym ciągu
Czekamy na zgłoszenia chętnych do udziału w warsztatach i w dogodnym dla większości terminie - robimy kolejne warsztaty.

redakcja@e-hotelarstwo.com

 

© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl