Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Sobota, 20 Kwiecień 2024, imieniny Czesława i Agnieszki
Szukaj w serwisie:    

Wyraźny spadek wykorzystania pokoi w hotelach   2010-04-24

Wyraźny spadek wykorzystania pokoi w hotelach
Wizualizacja Warimpex SA.

O 8,7 proc. zmniejszył się w roku 2009 stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych w Polsce, wynika z danych podanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny. W 2009 r. wykorzystanie pokoi w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach hotelowych wyniosło 39,2 proc.. W roku 2008 wskaźnik ten wyniósł 43,4 proc., zaś rok wcześniej 44,1 proc. Tak duży spadek jest miarą recesji, jaka dotknęła polskie hotelarstwo i daje zarazem odpowiedź na pytanie o to dlaczego w ostatnich miesiącach zmniejszyło się zainteresowanie  inwestorów (przede wszystkim dużych, których kapitał jest pochodzenia zagranicznego) nowymi projektami w Polsce oraz dlaczego wiele konceptów i budów dużych obiektów noclegowych zostało zamrożonych.

 
Największy stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych obserwowano w województwie mazowieckim (48,6 proc.) łódzkim (42,7 proc.) i zachodniopomorskim (41,8 proc.), a najmniejszy w lubuskim (31,2 proc.). Najniższe wskaźniki wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych zanotowano w styczniu i grudniu (30,6 proc. i 30,1 proc.), natomiast najwyższe w sierpniu i wrześniu (45,5 proc. i 46,9 proc.). Jak informuje GUS, w okresie od stycznia do grudnia 2009 roku z obiektów zbiorowego zakwaterowania skorzystało 19,4 mln turystów (o 1,0  proc. mniej niż w 2008 roku), w tym 3,9 mln gości z zagranicy. Ponad połowa wszystkich korzystających z bazy noclegowej zatrzymała się w hotelach (10,6 mln). Liczba turystów nocujących w hotelach spadła o 1,0 proc. w porównaniu do roku 2008. Dużą popularnością cieszyły się także inne obiekty hotelowe (np. zajazdy, wille, zamki), w których nocowało 1,7 mln gości. Podobna liczba turystów korzystała z noclegów w ośrodkach wczasowych (1,6 mln) i ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych (1,2 mln). Udział procentowy korzystających z noclegów turystów zagranicznych kształtował się bardzo podobnie jak w 2008 r., tzn. obcokrajowcy stanowili 20 proc. ogółu korzystających z turystycznej bazy noclegowej zbiorowego zakwaterowania. Największy udział turystów zagranicznych w ogólnej liczbie turystów zanotowano w hotelach (30 proc.). W pozostałych obiektach zbiorowego zakwaterowania turyści zagraniczni zatrzymywali się zdecydowanie rzadziej i stanowili tylko 7,3 proc. (7,4 proc. w roku poprzednim).

Na ilustracji: wizualizacja pięciogwiazdkowego hotelu Le Palais przy ulicy Próżej w Warszawie, który inwestor – spółka Warimpex, postanowiła ukończyć ostatecznie, jako budynek biurowy z powierzchniami handlowymi. Widok obiektu od strony Placu Grzybowskiego. 
 
*- Główny Urząd Statystyczny w badaniu turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania, w grupie obiektów hotelowych wyodrębnia następujące rodzaje obiektów:
Hotel – obiekt hotelarski zlokalizowany głównie w zabudowie miejskiej dysponujący co najmniej 10 pokojami, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem gości. Każdy hotel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii hoteli: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa – 1 gwiazdka.
Motel – obiekt hotelarski zlokalizowany przy trasach komunikacji drogowej, który poza usługami hotelarskimi przystosowany jest również do świadczenia usług motoryzacyjnych i dysponuje parkingiem. Motel musi posiadać co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy motel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii moteli: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa – 1 gwiazdka.
Pensjonat- obiekt hotelarski, który świadczy usługi hotelarskie łącznie z całodziennym wyżywieniem i dysponuje co najmniej 7 pokojami. Musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii pensjonatów: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa – 1 gwiazdka.
Inny obiekt hotelowy – obiekt noclegowy, podzielony na pokoje, podlegający jednemu zarządowi, świadczący pewne usługi, w tym przynajmniej codzienne sprzątanie pokoi, słanie łóżek i mycie urządzeń sanitarnych (np. obiekt spełniający zadania hotelu, motelu lub pensjonatu, któremu nie została nadana kategoria; może to być obiekt zlokalizowany w zabytku, np. w zamku).

© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl