Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Czwartek, 25 Kwiecień 2024, imieniny Marka i Jarosława
Szukaj w serwisie:    

PART w procesie turystycznego rozwoju kraju  2010-01-20

PART w procesie turystycznego rozwoju kraju

Polska Agencja Rozwoju Turystyki SA (PART SA),  najstarsza, bo istniejąca od roku 1993 i największa w Polsce grupa świadcząca usługi doradcze i finansowe w zakresie turystyki podsumowała ubiegły rok.* Poniżej zamieszczamy informację o działalności Agencji.
 
Nowe strategie, produkty turystyczne, projekty międzynarodowe, czyli podsumowanie działalności PART w 2009 roku

Rok 2009 należał do jednych z najciekawszych, jeżeli chodzi o projekty PART SA. Nasza działalność koncentrowała się na polskich regionach, ale obecni byliśmy również poza granicami naszego kraju. Rok rozpoczął się intensywnymi pracami na Dolnym Śląsku, gdzie Urząd Marszałkowski zlecił nam przygotowanie aktualizacji Programu rozwoju turystyki dla województwa, który PART opracowała w 2003 roku. Powstał nowy dokument, który umożliwia samorządom, przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym w sposób efektywny sięgać po unijne fundusze.
Ze środkami UE związany był również kolejny projekt – Małopolski System Informacji Turystycznej, nad którym prace trwały od 2008 roku. W ich ramach przygotowaliśmy koncepcję funkcjonowania systemu, określiliśmy parametry zamówień publicznych, opracowaliśmy analizę możliwości wdrożenia Małopolskiej Karty Turystycznej oraz Manual Graficzny, a także studium wykonalności projektu, które stanowić będzie załącznik do wniosku składanego przez Urząd Marszałkowski do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Kolejne regiony i gminy swoje działania promocyjne w 2010 roku opierać będą o nasze strategie – Warmia i Mazury, dla której opracowaliśmy Strategię Promocji Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gmina Koronowo – dla której przygotowaliśmy Strategię promocji gminy Koronowo oraz gmina Wejherowo – dzięki opracowaniu Strategii Komunikacji Marketingowej wraz z Koncepcją Budowy Marki Miasta Wejherowo. Ponadto, w 2010 roku zakończymy trwające od ubiegłego roku prace nad Programem rozwoju i promocji markowych produktów turystycznych powiatu bielskiego.
Niezwykle istotnym projektem była Strategia rozwoju produktu turystycznego Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego, zlecona nam przez dwa województwa – mazowieckie i podlaskie. Dzięki jej wdrażaniu Polska ma szansę na nowy, produkt turystyczny, wykorzystujący i promujący dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe tych dwóch niezwykle ciekawych regionów. Jest to tym bardziej istotne, iż rok 2010 został ogłoszony przez Światową Organizację Turystyki (UN WTO) Rokiem Turystyki Wodnej.
PART zaangażowała się również w prace dotyczące wpływu światowego kryzysu finansowego na polski rynek turystyczny. Przygotowaliśmy wspólnie z Instytutem Turystyki na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki opracowanie Wpływ Światowego Kryzysu Gospodarczego na Stan i Perspektywy Rozwoju Sektora Turystyki w Polsce.
Poza granicami kraju udało się nam zrealizować projekt współfinansowany ze środków finansowych programu Polskiej Pomocy Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z 2009 roku pn. Wsparcie administracji rządowej i samorządowej Ukrainy w planowaniu rozwoju turystyki w pięciu obszarach priorytetowych: produkt turystyczny, zasoby ludzkie, infrastruktura, marketing i wsparcie instytucjonalne.  W jego ramach, wspólnie z partnerem ukraińskim – Narodowym Biurem Turystyki Ukrainy -  zorganizowaliśmy we Lwowie i Kijowie dwa 3-dniowe szkolenia dla 120 przedstawicieli władz rządowych i samorządowych Ukrainy. Realizacja projektu zaowocowała nawiązaniem współpracy z Ukrainą, którą mamy zamiar kontynuować w roku 2010.
W zakresie projektów własnych dofinansowanych ze środków zewnętrznych, nasz projekt „Business to Nature” (B2N) jako jedyny z projektów zgłoszonych przez państwa z Europy Środkowo-Wschodniej, uzyskał dofinansowanie z programu współpracy międzyregionalnej Interreg IVC. Jest to pierwsza inicjatywa na tak dużą skale w Europie mająca na celu identyfikację oraz transfer najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarczego na terenach cennych przyrodniczo. B2N skupia jedenastu partnerów z dziewięciu krajów europejskich, zarówno starej piętnastki (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia), jak i nowych krajów członkowskich (Polska, Litwa, Bułgaria, Słowenia). W latach 2010-2012 PART będzie pełniła rolę lidera tego przedsięwzięcia.
Warto wspomnieć, iż w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy produkt turystyczny, Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła Złotym Certyfikatem Kanał Augustowski– Szlak Papieski, produkt, który powstał w ramach wdrażania opracowanej przez PART w 2005 roku Strategii zintegrowanego markowego produktu turystycznego KANAŁ AUGUSTOWSKI jako elementu produktu międzynarodowego. W poprzedniej edycji konkursu nagrodzony został Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przy opracowywaniu i wdrażaniu którego PART również miała swój udział.
Na turystycznej mapie Polski pojawiły się opracowane przez PART nowe znaki promocyjne, m.in. Małopolski System Informacji Turystycznej czy Katowice Convention Bureau. W ciągu roku braliśmy udział w wielu ważnych dla polskiego i międzynarodowego rynku turystycznego wydarzeniach.
Za niewątpliwy sukces uważamy fakt, że na podstawowej liście indykatywnej projektów kluczowych zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym” znajdują się projekty wynikające w sposób bezpośredni lub pośredni z dokumentów przez nas opracowanych. Dotyczy to m.in. projektów: Pętla Żuław – rozwój turystyki wodnej (opracowania PART z roku 2006: Inwentaryzacja zaplecza turystycznego walorów i atrakcji turystycznych „Pętla Żuław”, System informacji turystyki wodnej – Tablice informacyjno-promocyjne. Założenia koncepcji, Założenia do budowy marki turystycznej „Pętla Żuław”. System Identyfikacji Wizualnej, Identyfikacja produktów turystycznych. System Informacji Turystyki Wodnej „Pętla Żuław”, Przewodnik Turystyki Wodnej – „Pętla Żuław”), Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej (opracowanie PART z roku 2008 „Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej – koncepcja organizacji, funkcjonowania i zarządzania połączonych instytucji kultury na terenie miasta Zabrza”), Wykorzystanie walorów rzeki Wisły w celu budowy wspólnego produktu turystycznego przez Kazimierz Dolny, Puławy i Janowiec (opracowanie PART z roku 2007  „Strategia Rozwoju Turystyki Krainy Lessowych Wąwozów na lata 2008-2013”) czy „Turystyka w siodle” (opracowanie PART z 2007 roku „Program Rozwoju Turystyki dla Województwa Łódzkiego na lata 2007-2020”).W przypadkutego ostatniego, przygotowaliśmy niektóre fragmenty studium wykonalności, a także zredagowaliśmy wniosek o dofinansowanie.
Wciąż podejmujemy nowe wyzwania, planujemy kolejne projekty, rozszerzamy naszą działalność, tak, aby polski rynek turystyczny rozwijał się na jak najwyższym poziomie.  Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszej nowej strony internetowej http://www.part.com.pl/, na której znajdziecie Państwo więcej informacji na temat poszczególnych projektów.
 
* Głównym celem PART jest uczestniczenie w tworzeniu i realizacji projektów i programów wspierających rozwój przemysłu turystycznego oraz towarzyszącej mu infrastruktury oraz wspomaganie rozwoju już istniejących przedsiębiorstw na rynku polskim. Działalność PART SA obejmuje m.in:
- konsulting w zakresie kreowania polskich marek turystycznych,
- działaność inwestycyjną,
- pośrednictwo inwestycyjne i finansowe (poszukiwanie źródeł finansowwania projektów dla  klientów Spółki, kojarzenie ewentualnie firm, które w danej inwestycji mogłyby współpracować,
- kompleksową obsługę inwestów, polegającą m.in na doradztwie prawnym, finansowym oraz poszukiwaniu lokalizacji pod nowe inwestycje turystyczne.