Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Czwartek, 24 Maj 2018, imieniny Joanny i Zuzanny
Szukaj w serwisie:    

Ponad milion miejsc noclegowych w Polsce   2010-06-18

Ponad milion miejsc noclegowych w Polsce
Fot. Apsz
W Polsce może być ponad milion miejsc noclegowych, wynika z informacji podanych przez Krzysztofa Łopacińskiego, prezesa Instytutu Turystyki, podczas prezentacji Raportu „Rynek Hotelowy 2010” wydanego przez Instytut Turystyki i „Wiadomości Turystyczne”.  Według raportu w ubiegłym roku w Polsce przybyło ponad 160 obiektów hotelowych oraz około 9 tysięcy miejsc noclegowych. Według autorów raportu w 2009 roku ceny za pokoje hotelowe spadły nawet o 20 do 30 procent. Współautorka opracowania, Maria Byszewska-Dawidek  z Instytutu Turystyki uważa, że tak duży spadek cen wywołał ogólnoświatowy kryzys. Z powodu zmniejszającej się liczby turystów hotele, by przetrwać, musiały zacząć obniżyć ceny, zwiększyć ofertę gastronomiczną i podniesieniem poziomu usług. Prezes Instytutu Turystyki Krzysztof Łopaciński uważa, że polski rynek hotelarski ciągle znajduje się w trudnej sytuacji. Jego zdaniem głównym powodem jest mniejsza liczba turystów podróżujących po Europie jak również znaczne ograniczenie przez firmy wyjazdów służbowych.
Raport, który w części bazuje na poddanych analizie danych Głównego Urzędu Statystycznego, podaje liczbę 6,9 tys. obiektów noclegowych zbiorowego zakwaterowania i  606,9 tys. miejsc noclegowych w tego typu obiektach. Przedstawiciel „Hotelarstwa” zapytał Krzysztofa Łopacińskiego, na ile szacuje to co nie jest w raporcie ujęte, czyli łączną liczbę miejsc noclegowych wliczając szarą strefę, która przecież w żadne "twarde" liczby ująć się nie da. „Łącznie z kwaterami, gospodarstwami agroturystycznymi i „szarą strefą”, w Polsce może być około miliona, a może nawet więcej miejsc noclegowych” – powiedział dr Krzysztof Łopaciński. Przypomnijmy, że „Hotelarstwo” szacuje „szarą strefę”, czyli nie notowane i nie zgłaszane do ewidencji gmin, czy powiatów, łóżka, które są wynajmowane turystom na co najmniej 160-180 tys. miejsc. W raporcie „Rynek Hoteli w Polsce 2009 – Inwestycje” wydanym w ub. r. przez Instytut Hotelarstwa, ostrożnie szacujemy łączną liczbę miejsc noclegowych w Polsce na 900 tys.. W szacunkach tych uwzględniamy obiekty zbiorowego zakwaterowania (czyli, zarówno hotele, jak i inne obiekty typu hotelowego), hostele, kwatery prywatne i agroturystyczne, apartamenty oraz „szarą strefę”.  Wspominamy o tym w kontekście dyskusji (mamy nadzieję,  że już zamkniętej) o tym czy wystarczy miejsc noclegowych na Euro 2012, czy nie.  Wystarczy, tylko w rachubach należy „doszacować” rynek i uwzględnić w nich wszystkie realnie istniejące miejsca noclegowe.  Jeśli już wspomnieliśmy o raporcie „Rynek Hoteli w Polsce 2009 – Inwestycje”, to  raport Instytutu Turystyki i „Wiadomości Turystycznych”, w części dotyczącej inwestycji hotelowych, przytacza zawarte w nim dane dotyczące nakładów inwestycyjnych. Oczywiście jest nam miło, że najlepsza i działająca najdłużej na rynku instytucja zajmująca się badaniami rynku turystycznego docenia pracę i wiedzę zespołu „Hotelarstwa”.  
Tegoroczna edycja raportu Instytutu Turystyki jest, w porównaniu z poprzednimi, wzbogacona o rozbudowaną część międzynarodową, która, czy to przez porównania, czy ukazanie wskaźników innych krajów Europy „osadza” polski rynek hotelowy w realiach rynku międzynarodowego.
Przy pewnych niedoskonałościach danych GUS, na których raport jest w części oparty (ale w przeciwieństwie do innych raportów opartych na tych danych: przetworzonych i opatrzonych komentarzem, a nie opisem danych zawartych w tabelkach – co często czynią autorzy podobnych publikacji obecnych na rynku), jest to pozycja warta polecenia.  Natomiast co do „niedoskonałości” danych GUS-u(np. ubiegłoroczna wpadka z liczbą hoteli o standardzie 5 gwiazdek w Warszawie, która często było komentowana w ten sposób: jeśli GUS błądzi w tak oczywistej sprawie, to jakże traktować szczegółowe dane pochodzące z rejonów bardziej odległych od stolicy?), to przyjmując że są, należy wziąć pod uwagę, że jest to jedyna instytucja, która od kilkudziesięciu lat w sposób ciągły opisuje rynek według porównywalnej metodologii. A to już jest olbrzymią wartością.
Na zdjęciu autorzy raportu Rynek Hotelowy 2010”. Od lewej: dr Andrzej Jagusiewicz, dr Krzysztof Łopaciński, mgr Maria Byszewska-Dawicek, przedstawiciel OST Gromada.  
Fot. Apsz
© 2009-2017 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl
Newsletter: