Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Czwartek, 25 Kwiecień 2024, imieniny Marka i Jarosława
Szukaj w serwisie:    

Najbardziej magnetyczne polskie miasta  2009-11-14

Najbardziej magnetyczne polskie miasta
FOT. Apsz

Kraków, Zakopane, Warszawa, Częstochowa i Wrocław to pierwsza piątka najsilniejszych marek polskich miast. Wśród najgorszych znalazły się Bytom, Wałbrzych i Ruda Śląska– wynika z raportu „Magnetyzm polskich miast", który opisuje wydawana w Krakowie gazeta „Dziennik Polski”.
Właściciele hoteli często zastanawiają się: jeśli mam lepszy obiekt, to dlaczego u mnie nie ma tylu gości, ilu np. u X-a w Krakowie ? Inwestorzy poszukują miejsc najlepszych do wybudowania obiektu noclegowego. Częściowej odpowiedzi na te pytania udziela kompleksowe badanie wizerunku i kondycji marek polskich miast, które zostało przeprowadzone wspólnie przez międzynarodową grupę reklamową Young&Rubicam i wrocławską firmę badawczą Korporacja Badawcza Pretendent.
„W raporcie zmierzono i porównano siły prawie 100 miejscowości w Polsce, zarówno największych, takich jak Kraków czy Warszawa, jak i mniejszych, jak np. Wisła czy Hel. Okazało się, że niekwestionowanym liderem rankingu przygotowanego przez międzynarodową agencję Young&Rubicam została stolica Małopolski. „Kraków uzyskał najwyższe oceny w wypadku wielu wskaźników – dziedzictwie historycznym, komforcie życia w Polsce i atrakcyjności turystycznej (przed Zakopanem, Gdańskiem, Sopotem). Markę Zakopanego oceniono zaraz za Krakowem za unikatowość i atrakcyjność turystyczno-sportową. Kolejne pozycje w rankingu zajęły: Warszawa (magnes biznesowy, ale też kulturalny, sportowy i historyczny), Częstochowa (najbardziej godne zaufania miejsce w Polsce według „Magnetyzmu miast") i Wrocław (dobre połączenie wysoko postrzeganego komfortu życia i dziedzictwa historycznego). Jeśli chodzi o atrakcyjność biznesową, prym wiodą aglomeracje. Poza Krakowem i Warszawą przyciągają Wrocław, Gdańsk i Poznań, które zostawiają daleko w tyle tradycyjne centra przemysłu (np. Górny Śląsk)” – informuje „Dziennik Polski” w wydaniu z 14 listopada 2009 r.
„Magnetyzm polskich miast", to ponad 300-stronicowy raport i zarazem pierwszy tego rodzaju ranking przeprowadzony w naszym kraju. Adresatami badania są gminy miejskie, urzędy marszałkowskie, Regionalne i Lokalne Organizacje Turystyczne. Według autorów badania "Magnetyzm Polskich Miast" pozwala nie tylko zbudować strategię marki miasta czy jego promocji, ale może być także punktem wyjścia przy opracowywaniu wniosków unijnych związanych z pozyskiwaniem funduszy strukturalnych na rozwój miasta, czy regionu.
Według wskaźnika BAV (Brand Asset Valuator), atrakcyjność miasta, czyli jego zdolność do przyciągania mieszkańców innych miast, składa się z siedmiu głównych czynników. Są to:
- Atrakcyjność turystyczna - czyli zdolność do przyciągania ofertą turystyczną i rekreacyjną.
- Atrakcyjność biznesowa - atrakcyjność inwestycyjna, atrakcyjność siły roboczej (stosunek kwalifikacji do kosztów).
- Komfort życia - atrakcyjność miasta jako miejsca do codziennego życia (przyjazne, dbające o mieszkańców, itp).
- Atrakcyjna natura - otoczenie przyrodnicze, walory naturalne, aspekt ekologiczny.
- Atrakcyjność kulturalna - zdolność przyciągania miasta jako ośrodka życia kulturowego (infrastruktura kulturowa
oraz wydarzenia).
- Atrakcyjne dziedzictwo - zdolność przyciągania dziedzictwem historycznym, zabytkami, ciekawą prezentacją ważnych wydarzeń z przeszłości.
- Atrakcyjność sportowa - zdolność przyciągania poprzez kluby, imprezy i wydarzenia o charakterze sportowym.

© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl