Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Wtorek, 7 Lipiec 2020, imieniny Cyryla i Metodego
Szukaj w serwisie:    

Ile dziś kosztuje franczyza?   2014-03-16

Ile dziś kosztuje franczyza?
Fot. apsz
Franczyza jako sposób prowadzenia obiektów noclegowych powoli, ale systematycznie zdobywa sobie miejsce na polskim rynku. Jeszcze niedawno jej udział w rynku hoteli w Polsce skalowanym liczbą obiektów nie przekraczał 1,5 proc. – obecnie oscyluje wokół 2,5 proc.
W związku z rosnącą konkurencją na polskim rynku jest coraz większe zainteresowanie ofertami umów franczyzowych i o zarządzanie hotelami. Spośród 2,4 tys. obecnych na polskim rynku hoteli ponad czwarta część jest zainteresowana współpracą z sieciami hotelowymi na zasadach franczyza/zarządzanie.
Jednak ze względu na barierę finansową inwestycji polegającej na dostosowaniu już działających hoteli do wymagań sieci, w Polsce są tylko dwie międzynarodowe oferty powszechnie przyjmujące się na rynku: Best Western (BW, a także Plus i Premier), Accor/Orbis (ibis Styles, Mercure).
Także ze względu na barierę finansową konwersji na hotel sieciowy, wiele zainteresowanych hoteli nie może przyjąć jednej ze wspomnianych marek. Jak do tej pory penetracja hoteli sieciowych nie przekracza 11 proc. wszystkich działających w Polsce hoteli.
Spośród 10 największych grup hotelowych wywodzących się z Ameryki Północnej i Europy najbardziej zróżnicowane i pełne oferty, tzn. dotyczące franczyzy w obiektach należących do wszystkich segmentów rynku, posiadają: InterContinental, Hilton, Accor, Best Western. Trzy pierwsze sieci od ok. 5 lat (z 2-letnią przerwą na kryzys 2008-2009) prowadzą agresywną politykę ekspansji w Europie. Best Western od 2-3 lat jest wyjątkowo aktywny na polskim rynku. Sieci takie jak Choice i Wyndham nieco „przespały” najlepszy okres ekspansji i próbują nadrobić stracony czas, jednak – jak się wydaje – ich oferta nadal odstaje od wymagań rynku europejskiego, a w szczególności polskiego. Choice był w Polsce przez chwilę obecny dwa lata temu, zaś Wyndham bezskutecznie próbuje wejść do Polski od niemal 20 lat. Wygląda jednak na to, że w tym roku może mu się to udać. Do tej pory nie miał szczęścia, co wynikało m.in. ze słabo rozpoznawalnych w Polsce (ale i w Europie) marek, które sieć ma do zaoferowania. Ostatnio miały zacząć pojawiać się w Polsce obiekty Super 8, ale projekt jest bardzo opóźniony (jeśli w ogóle doczeka się urzeczywistnienia). Starwood, Carlson/Rezidor oraz Hyatt specjalizują się w hotelach klasy wyższej i luksusowej. Podobną strategię do wiosny 2013 utrzymywał Marriott, jednak wraz z wprowadzeniem na rynek marki Moxy, zszedł w Europie o jeden segment niżej do klasy ekonomicznej life style.
Więcej...
© 2009-2019 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl