Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Piątek, 26 Kwiecień 2024, imieniny Marii i Marcelego
Szukaj w serwisie:    

Z bezcenną wiedzą do Prenumeratorów "Hotelarstwa"  2010-11-09

Z bezcenną wiedzą do Prenumeratorów Hotelarstwa
Fot. Apsz

Dwadzieścia pięć osób, w tym dwudziestu prenumeratorów, wzięło udział w szkoleniu  „Przychody i koszty: marketing, gastronomia, księgowość. Jak radzić sobie w obecnych czasach?” - zorganizowanym przez miesięcznik "Hotelarstwo", przy wsparciu Instytutu Hotelarstwa.
Wydarzenie odbyło się 8 listopada w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych nr 1, przy ulicy Krasnołęckiej w Warszawie.

GASTRONOMIA
Szkolenie rozpoczął Marcin Ratajczyk, obecnie prezes spółki Geotermia Marusza, a wcześniej wieloletni pracownik i menedżer renomowanych restauracji hotelowych w Wielkiej Brytanii (m.in. sieci Forte). Podczas wykładu „Sprzedaż w gastronomii” Pan Marcin wprowadził uczestników w podstawy dobrej organizacji  sprzedaży w zakładach gastronomicznych. Zaprezentował przy tym przeprowadzone wiosną tego roku badanie poziomu sprzedaży mniejszych zakładów gastronomicznych, którego wyniki wcale nie napawają optymizmem. Słowem: jest co poprawiać i nad czym pracować. Przez moment powiało też wielkim światem, czy raczej Wielką Gastronomią, bo patrząc na wolne miejsca w polskich restauracjach, jakoś trudno nam uwierzyć, że są na świecie miejsca, w których stoliki należy rezerwować na kilka miesięcy wcześniej. Prelegent pokazał również, że CRM to nie tylko skomplikowany system informatyczny, służący zarządzaniu relacjami z klientami, ale to przede wszystkim budowanie tych relacji. A budować można je dosłownie z każdym krokiem personelu gastronomii w naszych hotelu. Niekoniecznie też niezbędny jest do tego komputer, bo casem wystarczy kawałek kartki. Część uczestników czuła niedosyt po wystąpieniu Pana Marcina, uważając, że przydałoby się więcej praktyki. Wykład faktycznie był bardziej teoretyczny. Na praktykę przyjdzie czas już wkrótce. Podczas kolejnego spotkania prenumeratorów z „Hotelarstwem”.

REVENUE MANAGEMENT
Jacek Piasta, autor miesięcznika, dyrektor Instytutu Hotelarstwa, ale przede wszystkim praktyk i doradca hotelarski, który stał się rozpoznawalną marką hotelarską (około 100 zrealizowanych, różnych projektów hotelarskich, kilkanaście w realizacji i kilka posad dyrektora hotelu – to mówi samo za siebie) opowiedział: co to jest, do czego służy, jakim hotelom służy, a jakim nie - „Revenue Management, czyli optymalizacją przychodów ze sprzedaży pokoi". Pan Jacek poprowadził „ciężką” w teorii tematykę w sposób wcale nie ciężki, z intrygującą finezją. W każdym razie „Hotelarstwo” miało okazję być na kilku wykładach o RM i widzieć podsypiających słuchaczy. W „klasie” w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych, mimo ciężkiej listopadowej pogody za oknem, nikt nie zasnął. A śledzących z zaciekawieniem i często pytających wykładowcę, była pełna sala. Bo jak spać, kiedy wykład o sprzedaży pokoi zaczyna się od tego, że za miejsce w samolocie LOT w relacji Warszawa-Szczecin, jedni pasażerowie płacą 61 złotych, a siedzący obok, w identycznych fotelach 564 zł.  Co to ma wspólnego z revenue management?  Ma. Bo to jest właśnie efekt RM, tyle tylko, że nie dotyczący łóżek w hotelu, ale foteli lotniczych. Kto nie był niech żałuje. Podpowiemy tylko, że  warto, a czasem wręcz należy, sprzedawać pokoje hotelowe poniżej kosztów. I to nie tylko dlatego, że wśród hotelarzy coraz bardziej popularne staje się powiedzenie: najdroższy pokój, to pokój nie sprzedany. 

PODATKI
Kolejny wykład, wykład Marka Piotrowskiego, uznanego praktyka i doradcy podatkowego, który od dziesięciu lat prowadzi kancelarię doradztwa, autora kilkuset publikacji o tematyce podatkowej, został w całości poświęcony możliwościom wpływania nie tylko na bieżące przepływy finansowe, ale i wynik finansowy hoteli, przy użyciu istniejących zasad  rozliczeń podatkowych. Nic dodać, nic ująć. „Hotelarstwo” i tak tego nie powtórzy, więc trzeba było być obecnym. Wkrótce pewnie zamieścimy w miesięczniku materiały oparte na wykładzie. Jednak nie wszystko, bo wszystkiego – ze względu na czujność fiskusa – napisać nie będziemy mogli.

KADRY
Ostatnim wykład: ”Jak unikać problemów z pracownikami?” poprowadził Marcin Ratajczyk. Prelegent skupił się na procesie rekrutacji, jako elemencie  decydującym o „miewaniu” lub nie „miewaniu” później problemów z pracownikami. Drugim z ważnych  elementów odpowiedniego układania relacji pracodawcy z pracownikami jest budowa nowego zespołu lub "wpasowanie" nowego pracownika do zgranego już zespołu.

Merytoryczne spotkanie zakończyła miła i pouczająca wymiana poglądów między uczestnikami, a wykładowcami i organizatorami szkolenia.
Było nie było, organizowaliśmy je z tzw. duszą na ramieniu, bo do pewnego stopnia było eksperymentem. Kilka wydarzeń „Hotelarstwo” już w tym roku przeprowadziło, ale de facto było to pierwsze szkolenie. Nie tylko dla nas, ale pierwsze w ogóle darmowe szkolenie dla prenumeratorów czasopisma hotelarskiego na polskim rynku.
Z „duszą” na ramieniu, bo opinia o darmowych szkoleniach jest na rynku w zasadzie jedna: nic ciekawego i jeszcze poprzetykane pseudowykładami reklamowymi lub kryptoreklamowymi. Od obu nie są zresztą wolne także szkolenia, za które uczestnicy muszą płacić całekiem sporo. Jednych i drugich, może poza drobnym wtrętem Pana Marcina Ratajczyka, mówiącym o uruchomieniu wyspecjalizowanej agencji doboru i selekcji kadr dla branży hotelarsko-gastronomicznej, na naszym szkoleniu nie było. Ale Pan Marcin miał nie tylko przyzwolenie, ale wręcz zachętę ze strony Redakcji do zapowiedzi uruchomienia nowej inicjatywy. Redakcja sekunduje jej i trzyma kciuki. Wracając do szkolenia, to zarówno według ocen uczestników, jak i naszym zdaniem, zostało przeprowadzone z pożytkiem i powodzeniem. Najlepszym dowodem jest to, że uczestnicy zapowiedzieli swój udział w kolejnym bezpłatnym szkoleniu dla prenumeratorów „Hotelarstwa”, a – nim jeszcze szkolenie dobiegło końca – Redakcja otrzymała telefon z zapytaniem: kiedy będzie następne?

Niestety nie możemy jeszcze podać daty i na razie proszę się zadowolić enigmatycznym, ale 100-proc. zobowiązaniem:  ZORGANIZUJEMY JE WKRÓTCE.
Bardzo serdecznie chcemy w tym miejscu podziękować Pani Dyrektor Bogusławie Pieńkowskiej, Gronu Pedagogicznemu i Uczniom Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych nr  1 w Warszawie za wsparcie i pomoc w organizacji szkolenia. 
Na zdjęciach: Wykładowcy i uczestnicy szkolenia „Przychody i koszty: marketing, gastronomia, księgowość. Jak radzić sobie w obecnych czasach?”

Fot. Apsz
Fot. Apsz
Fot. Apsz
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl