Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Piątek, 19 Kwiecień 2024, imieniny Adolfa i Tymona
Szukaj w serwisie:    

Kamienie Węgielne Hotelarstwa 1990-2010 rozdane  2010-06-10

Kamienie Węgielne Hotelarstwa 1990-2010 rozdane
Fot. Jacek Kamiński

W środę 9 czerwca w Teatrze Polskim odbyło się wręczenie wyróżnień Kamienie Węgielne Hotelarstwa 1990-2010. Publikujemy pełny tekst protokołu Kapituły, dotyczącego przyznania wyróżnień.

PROTOKÓŁ
Kamienie Węgielne Hotelarstwa 1990-2010

 
Preambuła
Hotelarstwo, czy raczej gościnność istnieje w Polsce od wieków. Nie analizujemy historii, nie  teoretyzujemy i dzielimy jej na okresy i podokresy. Przyjęliśmy prostą cezurę: powrót Polski do gospodarki rynkowej, do swobody działalności gospodarczej, czyli okres po wejściu w życie pierwszych ustaw uchwalonych przez Sejm X kadencji. Za symboliczną datę uznaliśmy 16 stycznia 1990 roku, gdy pierwszy właściciel fizycznie odzyskał jeden z upaństwowionych po II wojnie światowej hoteli. Od tego momentu na rynek zaczęli powracać prywatni właściciele i inwestorzy,
a prowadzenie hoteli przestały być domeną wyłącznie przedsiębiorstw państwowych i komunalnych.
Kamieniami Węgielnymi Hotelarstwa wyróżniamy tych hotelarzy, właścicieli hoteli, przedsiębior-ców i inwestorów, którzy w ciągu ostatnich 20 lat zainwestowali w polski rynek noclegowy najwięcej.  I nie wyłącznie wkład pieniężny, chociaż na takim rynku jak hotelarstwo, jest on nie bez znaczenia. Kamieniami Węgielnymi chcemy wyróżnić te osoby, czy grupy osób, które własną pracą, determi-nacją, ryzykowaniem własnych, a nie korporacyjnych środków doprowadziły do odrodzenia rynku, do widocznej i trwałej zmiany wizerunku polskiej gościnności w kraju i poza jego granicami.
Kamieniami Węgielnymi wyróżniamy też organizacje, które jako pionierskie wprowadzały na rynek rozwiązania jeszcze w Polsce nieobecne, lub projekty o charakterze innowacyjnym.  Kamieniami Węgielnymi chcemy wyróżnić osoby i firmy, które stały się przykładem i wzorem postępowania dla innych.
 
Kapituła Wyróżnienia Kamienie Węgielne Hotelarstwa w składzie: prof. zw. dr hab. Małgorzata Bednarczyk, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, dr Marta Kuniszyk, Szkoła Główna Handlowa
Magdalena Sekutowska, Development Director, Eastern Europe & Poland, Hilton Worldwide, Tomasz Czerwiński, Hotel Polonia Racibórz, Krzysztof Gerula,  KG Doradztwo Gospodarcze, Jacek Piasta – sekretarz, JP Doradztwo, Chapsz Media, Sławomir Wróblewski, Meetings Management , Andrzej Saja, Polska Agencja Rozwoju Turystyki, Andrzej Szafrański, „Hotelarstwo”, Chapsz Media
przyznaje szesnaście równorzędnych wyróżnień

Wyróżnienia otrzymują:
Pani Małgorzata Chechlińska
 
- za umiejętne i uwieńczone sukcesem połączenie turystyki i hotelarstwa, za promocję regionu
w którym funkcjonują, za nowatorstwo w podejściu do wprowadzenia i osadzenia na rynku dużego obiektu o charakterze wypoczynkowo-konferencyjnym.
Panowie Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz
-  za pionierski wkład, za połączenie turystyki z hotelarstwem, popularyzację turystyki przyjazdowej do Polski oraz promowanie dobrych standardów obsługi.
Pan Jerzy Donimirski
- za pionierstwo, przywrócenie słowu „gościnność” staropolskiego (małopolskiego) znaczenia, za koncepcję i konsekwencję w realizacji sieci hoteli butikowych opartych o „przywracanie do życia” obiektów zabytkowych. 
Pan Andrzej Dowgiałło
- za umiejętne i uwieńczone sukcesem połączenie turystyki i hotelarstwa, konsekwentną budowę grupy obiektów noclegowych wykorzystujących dorobek historyczny i kulturalny regionu, w którym funkcjonują.
Pan Tadeusz Gołębiewski
- za pionierskość wizji, konsekwencję i popularyzację wypoczynku w hotelach oraz wśród klientów biznesowych, za realizację unikatowej na polskim rynku sieci obiektów. 
Panowie Leszek, Tadeusz i Wiesław Likusowie
- za konsekwencję w tworzeniu grupy obiektów, które stały się wizytówką polskiego hotelarstwa, za pomysł i realizację koncepcji architektonicznych o światowym standardzie. Za restytucję pereł polskiego hotelarstwa.
Pan Jan Wójcikiewicz
za wkład pionierski – wprowadzanie na rynek pierwszego hotelu po czerwcu 1989 roku, konsekwencję w działaniu, rozwój spójnej grupy hoteli na rynku lokalnym i regionalnym, upowszechnianie dobrych praktyk i standardów hotelarskich.
Pan Janusz Zalewski
- za wkład w upowszechnienie formuły wypoczynku hotelowego, spopularyzowanie w regionach obiektów hotelowych dostępnych ekonomicznie dla Polaków oraz konsekwencję w realizowaniu
i rozwijaniu swoich koncepcji.
Hotele Diament SA
- za konsekwentną budowę od podstaw sieci hoteli w segmencie średnim, upowszechnianie dobrych praktyk i standardów hotelarskich.
Hotele Dr Eris Irena
- za wprowadzenie na polski rynek i spopularyzowanie w społeczeństwie świadomości hoteli SPA&Wellness, a jednocześnie stworzenie komfortowych hoteli i przestrzeganie najwyższych standardów oraz propagowanie dobrych praktyk w tym zakresie.
PUHIT SA
- za determinację i konsekwencję w prowadzeniu zmian strukturalnych i własnościowych, za przykład, że jeśli się chce, to można z państwowej spółki zrobić liczącego się na rynku hotelarskim gracza, pomysł i realizacja programu Start Hotel.
Qubus Hotel Management
- za konsekwentną budowę sieci hoteli o światowym standardzie, która najpierw z powodzeniem podjęła rywalizację z obiektami liderów rynkowych a następnie weszła do krajowej czołówki.
Małopolska Izba Hotelarska Gremium
- za skupienie znaczącej części rynku regionalnego i lokalnego wokół wspólnych interesów, reprezentowanie środowiska i, co niełatwe w przypadku coraz bardziej konkurencyjnego rynku, działania na rzecz integracji środowiska. Wyróżnienie jest również wyróżnieniem dla tych Członków MIH Gremium, którzy z determinacją walczyli o odzyskanie zagrabionych przez PRL hoteli i jako pierwsi – jak mecenas Zbigniew Chojnacki i Jacek Czepczyk - odzyskali je. 
Polish Prestige Hotels&Resorts
- za pierwszy spójny, partnerski program marketingowy i markowy dla hoteli w Polsce, promujący przede wszystkim Polskość i tradycyjnie polską gościnność a równocześnie realizujący wysoką jakość obsługi i wyposażenia obiektów oraz współpracę opartą na systemie rezerwacyjnym, programie lojalnościowym i wspólnych zakupach.
Warsaw Destination Alliance
- jako pierwsza w Polsce inicjatywa polegająca na skupieniu i integracji hoteli, podmiotów z branży turystycznej i okołoturystycznej, których wspólnym celem jest podnoszenie atrakcyjności
i kompleksowa promocja miejsca (w tym przypadku Warszawy), jako destynacji turystycznej
i biznesowej. 
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle
- jako szkoła średnia z tradycjami i wieloletnim doświadczeniem, kuźnia wartościowych kadr dla hotelarstwa, ciesząca się nieustająco wysoką renomą na rynku oraz przestrzegająca najwyższych standardów kształcenia. 
 Uwaga
Wybór nie był łatwy, ponieważ na wyróżnienie zasługuje wielu inwestorów i hotelarzy, którzy na rynkach lokalnych i na miarę swych możliwości budują i wzbogacają polski rynek noclegowy.  Dlatego Kapituła, która nie uzurpuje sobie prawa roli jedynego arbitra w branży noclegowej,  rekomenduje Redakcji przeprowadzenie otwartego plebiscytu w środowisku hotelarskim i przyznanie Wyróżnienia Kamień Węgielny Hotelarstwa, laureatowi wybranemu w ten sposób.
Kapituła rekomenduje też przeznaczenie Kamienia Węgielnego na aukcję publiczną z przekazaniem zdobytych w ten sposób środków na pomoc ofiarom powodzi za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej.

Na zdjęciach: Wśród laureatów znaleźli się m.in. Małopolska Izba Hotelarska Gremium - przedstawiciele Izby, Bracia Leszek, Tadeusz i Wiesław Likusowie - Wiesław Likus, Andrzej Dowgiałło i Hotele Diament SA - Hanna Kincer.

Fot. Jacek Kamiński
Fot. Jacek Kamiński
Fot. Jacek Kamiński