Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Piątek, 19 Kwiecień 2024, imieniny Adolfa i Tymona
Szukaj w serwisie:    

Załącznik nr 1, czyli co muszą mieć hotele   2010-09-01

Załącznik nr 1, czyli co muszą mieć hotele
Fot. PureStockx
Większe zróżnicowanie warunków niezbędnych do spełnienia przez obiekty noclegowe ubiegające się o przyznanie kategorii, zawiera projekt Załącznika nr 1 (wymagania kategoryzacyjne), który po wspólnych konsultacjach przesłały do Ministerstwa Sportu i Turystyki największe organizacje skupiające hotele: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Małopolska Izba Gospodarcza „Gremium”, Polska Izba Hotelarstwa, oraz sieci Polish Prestige Hotels&Resorts i PUHIT/Start. Ideą przyświecającą przedstawicielom branży było uproszczenie załącznika, uporządkowanie nomenklatury, usunięcie części wymagań dla obiektów o standardzie 1 i 2 gwiazdek, co powinno ułatwić kategoryzację nie tyle nowych obiektów, ale już istniejącej bazy noclegowej, która nie spełnia obowiązujących obecnie – często czysto formalnych – wymagań. Projekt zawiera także kilka zapisów jakościowych dotyczących obiektów wyższych kategorii. Zamiarem przedstawicieli branży jest, by dzięki nowym regulacjom obiekty klasy najwyższej, 4 i 5 gwiazdkowe stały się istotnie lepsze niż obiekty o kategorii 3 gwiazdek, a te z kolei zdecydowanie różniły się od hoteli kategorii: 2 i 1 gwiazdka. Dokument znajduje się obecnie w dziale prawnym MSiT i wkrótce powinien zostać skierowany do ostatecznych konsultacji. Będzie również dostępny na stronie resortu.
W związku z wejściem w życie 17 września znowelizowanej Ustawy o usługach turystycznych, która ukazała się w Dzienniku Ustaw nr 106 z datą 16 czerwca, gotowe są już dwa niezbędne rozporządzenia ministra sportu i turystyki: rozporządzenie w sprawie opłat związanych z zaszeregowaniem obiektu hotelarskiego i rozporządzenie w sprawie  wynagrodzenia członków zespołów oceniających obiekty hotelarskie. Trwają jeszcze prace nad rozporządzeniem w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których  są świadczone usługi hotelarskie oraz nad wspomnianym załącznikiem nr 1, który został przeredagowany także ze względu na wprowadzenie w ustawie innej definicji motelu. Po uzgodnieniach prawnych propozycje projektów rozporządzeń, z uwzględnieniem uwag, zostaną opracowane i przedstawione ponownie do konsultacji i udostępnione na stronie internetowej MSiT.
Jak już kilkukrotnie pisaliśmy nowelizacja Ustawy o usługach turystycznych nie wprowadza zasadniczych zmian w części dotyczącej obiektów noclegowych, natomiast „mocuje” Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich, który jest jawny i dostępny na stronie internetowej ministra, czy raczej ministerstwa właściwego ds. turystyki.
Kategoryzacji obiektów noclegowych, wymaganiom stawianym obiektom, odpowiedzi na pytania: po co hotelom w ogóle potrzebne są gwiazdki, czy na samych gwiazdkach można zarabiać, jest poświecony jeden z paneli w pierwszym dniu konferencji „Hotelarstwo w Polsce. Doświadczenia lat 1990-2010. Wiedza i rozwój do roku 2015”, który odbędzie się 20 września o godz. 15.00. Szczegółowe informacje na temat konferencji: www.e-hotelarstwo.com/konferencja_2010/948144161
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl