Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Piątek, 19 Kwiecień 2024, imieniny Adolfa i Tymona
Szukaj w serwisie:    

Nowelizacja Ustawy o usługach turystycznych.  2010-05-17

Nowelizacja Ustawy o usługach turystycznych.
Fot. Apsz
W dniu 12 maja 2010 w Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone pracom nad wstępnymi projektami rozporządzeń Ministerstwa Sportu i Turystyki do znowelizowanej Ustawy o usługach turystycznych. Spotkanie prowadziły: zastępca Dyrektora Departamentu Turystyki Elżbieta Wyrwicz i Główny Specjalista ds. usług hotelarskich Hanna Maria Jakonowska. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci samorządu gospodarczego i stowarzyszeń hotelarzy oraz liczna grupa przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich. Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego reprezentował Tomasz Czerwiński prowadzący Hotel Polonia w Raciborzu.
Nowelizacja ustawy, po rozpatrzeniu poprawek Senatu oczekuje obecnie na podpis p.o. Prezydenta. W części dotyczącej hotelarzy nie wprowadzono żadnych nowych zmian. Na spotkaniu omówiono trzy wstępne projekty rozporządzeń, które powinny być wydane w związku z tą nowelizacją.
Rozporządzenie w sprawie opłat związanych z zaszeregowaniem obiektu hotelarskiego.
Z przyczyn prawnych zaproponowano zapis kwotowy w miejsce odwołania do wynagrodzenia, z zachowaniem procentowego systemu obliczania opłaty. Jako kwotę bazową przyjęto 1000,00 zł dla hoteli o standardzie 3 gwiazdek. W czasie dyskusji uznano, że ta jednorazowa opłata nie jest wygórowana i nie powinna stanowić bariery dla przystąpienia obiektów do kategoryzacji.
Rozporządzenie w sprawie  wynagrodzenia członków zespołów oceniających obiekty hotelarskie.
Podobnie jak przy opłatach, zaproponowano kwotowe ustalenie tego wynagrodzenia na 100,00 zł brutto. Wyrażono przekonanie, że wprowadzenie wynagrodzenia i zwrotu kosztów podróży dla wskazanych w rozporządzeniu członków zespołów ułatwi stałą współpracę z fachowcami z branży.
Rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których  są świadczone usługi hotelarskie.
Najistotniejsza propozycja to odstąpienie od obowiązku przystosowywania części ogólnodostępnej do osób niepełnosprawnych w obiektach poniżej 50 jednostek mieszkalnych i odesłanie w tej kwestii do przepisów prawa budowlanego. Wymóg ten oraz konieczność posiadania przynajmniej jednego dostosowanego pokoju pozostaje dla większych obiektów.
Ze względu na zmiany w prawie budowlanym i innych przepisach branżowych wskazano na trudności w określeniu rodzajów dokumentów, które potwierdzałyby spełnianie wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych dla poszczególnych grup obiektów hotelarskich. Ta część rozporządzenia zostanie zredagowana po szczegółowej konsultacji z odpowiednimi ministerstwami i urzędami.
Ponadto zaproponowano klika zmian porządkujących dotychczasowe zapisy.
Przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich zwrócili uwagę na wiele szczegółów praktycznych związanych z interpretacją istniejących przepisów i różne reakcje lokalnych delegatur UOKiK i PIH na informacje o obiektach posługujących się bez uprawnień zastrzeżonymi nazwami rodzajowymi. Uznano, że zespoły nie powinny ingerować w decyzje innych organów i przyjmować ich opinie przedstawiane przez obiekty.
Poza dyskusją nad załącznikiem 8 (dostosowanie do osób niepełnosprawnych) pozostałe załączniki nie były omawiane. Departament zaproponował, aby środowiska branżowe przedstawiły wspólnie propozycje zmian w opisie wymagań co do wyposażenia i zakresu usług w poszczególnych grupach obiektów. Zwrócono uwagę, że załącznik 1 musi być przeredagowany ze względu na inną definicję motelu.
Po uzgodnieniach prawnych propozycje projektów rozporządzeń, z uwzględnieniem uwag, zostaną opracowane i przedstawione ponownie do konsultacji.
(TCZ)
Na zdjęciu: Kategoryzacja po polsku, kategoryzacją, ale międzynarodowe sieci hotelowe mają własne przepisy i własne procedury. Tu: dotyczące obsługi VIP-ów.
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl