Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Czwartek, 25 Kwiecień 2024, imieniny Marka i Jarosława
Szukaj w serwisie:    

Boutique w sieci, czyli modne i zyskowne   2010-09-09

Boutique w sieci, czyli modne i zyskowne
Edition Hotels
Wraz z otwarciem pierwszego hotelu Edition, które ma nastąpić na początku października w Waikiki Beach na Hawajach, sieć Marriott International dołączy do tuzów światowego rynku hotelowego mających w swoim portfolio hotele typu boutique. Swoje marki butikowe mają już m.in. Starwood Hotels & Resorts Worldwide – hotele W, Hyatt Hotels – hotele Andaz i InterContinental Hotels – hotele Indigo. Skąd ten pęd dużych sieci do dysponowania obiektami w tym segmencie? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła agencja Reuter's w sierpniowej analizie ” Hotel companies see the future in boutique lodging”. Hotele segmentu boutique należą do większej grupy, nazywanej lifestyle hotels, czyli najogólniej pisząc hoteli o zindywidualizowanym charakterze, unikalnym wystroju wnętrz, a czasem i programie. Do tego typu lub podobnych obiektów, ma według ekspertów należeć najbliższa przyszłość rynku hotelowego. Jak wynika z badań Lodging Advisors LLC, przeprowadzonych na 15 największych amerykańskich rynkach hotelowych, hotele butikowe mogą osiągać o 12 proc. wyższe przychody niż inne hotele oferujące podobny standard. Większe przychody w hoteli butikowych, są jednak wynikiem odpowiednio większego zaangażowania inwestorów i deweloperów. A ci spoglądają na hotele butikowe,nie tylko jak na inwestycje droższe, ale także bardziej ryzykowne, niż klasyczne obiekty sieciowe.
Butik i butik sieciowy
Nawet eksperci mają trudności z dokładnym określeniem definicji hotelu butikowego: mogą to być obiekty od około 100 do tysiąca pokoi o standardzie od dwóch do pięciu gwiazdek, pisze Reuter's. Boutique, w znaczeniu biznesowym oznacza małe, specjalistyczne i unikalne. Cechą wyróżniającą hotele butikowe jest stylowa architektura i ciepły wystrój, ze swoim własnym, indywidualnym i rozpoznawalnym charakterem. Twórcą pierwszego nowoczesnego hotelu butikowego jest w powszechnym przekonaniu Ian Schrager, który w roku 1984 otworzył w Nowym Jorku Morgans Hotel. Tymczasem pierwszy hotel uznany za klasyczny obiekt butikowy został otwarty trzy lata wcześniej - w roku 1981. Jest nim Blakes Hotel zlokalizowany w londyńskiej dzielnicy South Kensington. Projektantem wystroju wnętrz była Anouska Hempel. Blakes oraz drugi z hoteli butikowych - Bedford w San Francisco zapoczątkowały rozwój tego typu obiektów. Kolejne powstawały przede wszystkim w Londynie, Nowym Jorku, San Francisco i Nowym Orleanie. Z definicji anglosaskiego hotelarstwa hotele butikowe można określić jako obiekty oferujące od... 3 do 100 pokoi, zlokalizowane w centrach miast. Jednak z taką definicją sprzeczna jest wielkość hoteli butikowych przedstawiona w przytoczonym powyżej przez Reuter’sa określeniu. Faktycznie, sam Morgan Hotel dysponuje 113 pokojami, a obiekty butikowe zlokalizowane w Nowym Jorku, takie jak Paramount Hotel, który ma 594 pokoje, czy mający 821 pokoi hotel Henry Hudson, są też wyraźnie większe. Przy czym wszystkie uchodzą za klasyczne obiekty butikowe. W Polsce funkcjonuje ok. 25-30 hoteli, które można określić jako butikowe, jednak przeważnie są to obiekty oferujące mniej, lub o wiele mniej pokoi, niż 100. Tej wielkości hotele boutique funkcjonują też na naszym kontynencie i jest to zgodne z kolejną cechą hoteli butikowych, jaką jest kameralny charakter. Czy mamy zatem do czynienia z dwoma różnymi typami hoteli butikowych? Dużymi, czyli sieciowymi i amerykańskimi oraz butikowymi kameralnymi i naprawdę indywidualnymi?   
Rozwój raczej ograniczony
W USA, według danych Lodging Econometrics, w pierwszym kwartale 2010 funkcjonowało 390 hoteli z grupy life style, jednak w latach 2010-2011 powinno zostać otwartych kolejnych 100 hoteli butikowych. Eva Ziegler odpowiedzialna za markę W w sieci Satrwood, powiedziała Reutersowi, że ich liczba wzrośnie z 35 w lipcu br. do 100 w ciągu najbliższych 15-20 lat. Natomiast plany Marriotta z roku 2008 przewidywały stworzenie 100 obiektów pod marką Edition w ciągu 10 lat. Według ustaleń agencji ostatni kryzys gospodarczy i spadek liczby nowych projektów hotelowych w USA, będący skutkiem trudności w pozyskaniu środków finansowych, zrewidował plany sieci Marriott do 10 obiektów, które miałby zostać oddane w ciągu najbliższych trzech lat. Nie tylko inwestorzy i deweloperzy, ale i przedstawiciele branży hotelowej wątpią w możliwość szerokiego rozwoju butikowych hoteli sieciowych. Ich zdaniem możliwości zachowania oryginalności właściwej hotelom butikowym przy replikowaniu obiektów tego typu są ograniczone. Inwestorzy obawiają się również o koszty budowy i wyposażenia, które są przecież uzależnione od fantazji projektantów oraz rozłożoną w krótszych przedziałach czasowych, niż w przypadku typowych obiektów, konieczność odświeżania wzornictwa, czy wyposażenia. Co również jest związane z dodatkowymi kosztami.
Z optymizmem w przyszłość
Jednak przedstawiciele sieci Marriott patrzą w przyszłość optymistycznie. W wypowiedzi dla agencji Reuters wyrażają przekonanie, że zainteresowanie deweloperów i inwestorów obiektami Edition będzie rosło wraz z otwieraniem kolejnych hoteli. I nie poprzestają na słowach. W lipcu tego roku Marriott kupił dawny hotel Seville w Miami Beach na Florydzie i zapowiada jego przebudowę i wprowadzenie na rynek pod marką Edition, jako Edition South Beach. Wcześniej zapowiadano, że w latach 2010-2011, pierwszych gości przyjmą hotele Edition w Bangkoku i Stambule, a następnie w Barcelonie, Mexico City. Ze względu na kryzys i problemy z finansowaniem inwestycji projekt rozwoju marki jest jednak opóźniony. Edition Waikiki zaoferuje gościom 353 pokoje i apartamenty oraz powierzchnię konferencyjną umożliwiającą spotkania do 920 osób. Poza wystrojem wnętrz i wyposażeniem - m.in. bardzo duże, "ponadnormatywne", przeszkolne łazienki, pościel z frotte - obiekt ma oferować także niestandardowy program: prywatną lagunę z plażą hotelową z najlepszym piaskiem przywożonym z sąsiednich wysp Archipelagu Hawajów, kino pod gołym niebem, wystawy i instalacje artystyczne, indywidualnych instruktorów surfingu. W obiekcie będzie pracowało ok. 300 osób.    
Ilustracje: wnętrza hotelu Waikiki Edition.
Edition Hotels
Edition Hotels
© 2009-2023 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl