Hotelarstwo
Dzisiaj jest: Niedziela, 26 Styczeń 2020, imieniny Seweryna i Pauliny
Szukaj w serwisie:    

Kamienicą w zespole fabryki Wedla interesują się hotelarze  2010-03-04

Kamienicą w zespole fabryki Wedla interesują się hotelarze
Fot. Apsz
Wchodząca w skład kompleksu dawnej Fabryki Emila Wedla kamienica przy ulicy Zamojskiego na warszawskiej Pradze wystawiona  jest na sprzedaż. Cena czteropiętrowego budynku mieszkalnego z powierzchniami handlowo-usługowymi na parterze o powierzchni około 2 tys. mkw. została ustalona przez sprzedającego – koncern PepsiCo na minimum 10 mln zł. W pochodzącym z połowy lat 30. XX wieku budynku mieszkali pracownicy fabryki słodyczy – najpierw E. Wedel, zaś po II wojnie światowej zakładów 22 Lipca dawniej E. Wedel. Na początku lat 90. Wszystkie należące do zakładów 22 Lipca fabryki, w tym mieszcząca się na Pradze fabryka czekolady, zostały kupione przez koncern PepsiCo.
W roku 1998 praską fabrykę z większością składających się na nią nieruchomości kupił od PepsiCo brytyjski potentat czekoladowy – firma Cadbury. PepsiCo pozostawiło sobie m.in. budynek biurowy od strony Teatru  Powszechnego im. Zygmunta Hubnera oraz wspomnianą kamienicę. Po opuszczeniu jej przez ostatnich mieszkańców PepsiCo wsytawiło ją na sprzedaż. Według informacji uzyskanych od pracowników koncernu wśród zainteresowanych kupnem są inwestorzy rozpatrujący możliwość adaptacji budynku na hotel lub budynek z apartamentami mieszkalnymi i częścią hotelową. Mimo położenia tuż przy ulicy i ruchliwym skrzyżowaniu lokalizacja przy odpowiedniej adaptacji (w tym wyciszeniu budynku) wydaje się atrakcyjna dla obiektu noclegowego. Kilkaset metrów dalej stanie Stadion Narodowy na którym będą rozgrywane mecze Euro 2012, naturalnym zapleczem jest fabryka czekolady oraz Park Skaryszewski z Jeziorkiem Kamionkowskim, który został właśnie uznany za najpiękniejszy park w Europie.  Do Śródmieścia stolicy można dojechać tramwajem (nieco ponad 10  min.), pociągiem z Dworca Stadion (5 minut na dojście i 5 minut jazdy), czy samochodem (5 minut jazdy po godzinach szczytu). W kamienicy można urządzić ponad 40 obszernych apartamentów lub większą ilość mniejszych pokoi.  Nie do końca wiadomo natomiast co stanie się z samą fabryką, którą koncern Cadubry po fuzji z innym potentatem spożywczym – koncernem Kraft, będzie musiał sprzedać. Ostatnio mówi się, że dawna fabryka Wedla trafi w ręce funduszy inwestycyjnych, które w ramach optymalizacji kosztów (jak to fundusze), być może będą chciały pozbyć się części nie związanych bezpośrednio z produkcją słodyczy nieruchomości. Być może wówczas ziści się pomysł na nocleg „W czekoladowym butiku”, o którym pisaliśmy w Hotelarstwie nr 1 i felietonie w 3 numerze czasopisma (patrz również: Pomysł na nocleg oraz Szprechrura na stronie http://www.e-hotelarstwo.com/).
Na zdjęciach: Kamienica przy ulicy Zamojskiego od frontu, od strony ulicy Lubelskiej z częścią fabryki Wedel/Cadbury na pierwszym planie oraz od strony skrzyżowania Zamojskiego z Aleją Zieleniecką z budynkami Wedel/Cadbury w głębi.
Fot. Apsz
Fot. Apsz
© 2009-2019 Hotelarstwo. Istnieje od wieków.
Projekt & cms: www.zstudio.pl